KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT IN MEMORIAM I998-XXIV-3 Albert Sijmons Op 10 augustus 1998 overleed in zijn woonplaats Amsterdam op 85-jarige leeftijd onze oud-redacteur Albert H. Sijmons. Bij het samengaan van de twee kartografische tijdschriften van de nvk (het Kaartbulletin en Kartogra- fie, mededelingen van de Kartografische Sectie van het KNAG) tot het Kartogra- fisch Tijdschrift werd hij, door het be- stuur, in 1975, aan de twee bestaande redacties toegevoegd als arbiter. Met zijn aimabele karakter heeft hij de overige redacteuren in de twaalf jaren van zijn redacteurschap ove- rigens nooit het idee gegeven dat hij zieh als zodanig moest manifesteren. In die periode was Sijmons vooral verant- woordelijk voor de historische bijdragen. Daarnaast droeg hij zelf veel artikelen bij op het gebied van de atlaskarto- grafie en de commerciele kaartproduetie. Van 1987 tot 1992 was hij, daaropvolgend, lid van de redactieraad. Maar hij heeft de nvk niet alleen in zijn betrokkenheid met het kt helpen opbouwen. Hij heeft twee jaar deel uit- gemaakt van het NVK-bestuur (o.a. als penningmeester) en was lid van de werkgroep Kartografische Terminologie. Als zodanig heeft hij waarschijnlijk vanaf 1966 meegedaan met het voorbereiden van de Nederlandse termen voor het In- ternationaal kartografisch woordenboek van de ica, maar heeft hij 00k jarenlang meevergaderd voor het maken van de definities van de termen voor het Kartografisch Woorden boek dat in 1991 uitkwam. Tot zo ver een van zijn hobbies. Met de andere, de histori sche orgels in Nederland, heeft hij het door het opbouwen van een gezaghebbende documentatie over de geschiedenis daarvan nog verder gebracht. Dat alles gebeurde naast zijn gewone werk. Na zijn Studie sociografie bestond dat werk uit het zijn van aardrijkskundeleraar (körte tijd), atlasre- dacteur, kaartbeheerder en adviseur van kaartenhandel Ru dolf Muller. Ook was hij, als deskundige op het gebied van facsimile-uitgaven (en bevorderaar daarvan), voorzitter van de Stichting Historische Stadsplattegronden. Van om- streeks 1955 tot het midden van de jaren zesdg was Sijmons redacteur van de Winkler Prins Atlas. Hij is bij de produc- tie van tenminste een vijftal atlassen van uitgeverij Elsevier betrokken geweest. In 1966 werd Sijmons benoemd tot opvolger van Sleurink als conservator van de kaartenverzameling van de ub Am sterdam. In die funetie (die formeel in 1978 eindigde maar waarin hij ook in gepensioneerde Staat tot voor kort zijn opvolger Jan Werner bijstond) heeft hij zijn grootste Ver dienste gehad, met name door het catalogiseren van de kaartcollectie, en daarmee produceren van een uniforme, regionale systematische catalogus (1967-1976) en door het vervaardigen van de, pas vorig jaar afgesloten, catalogus van atlassen in de ub Amsterdam (het betreft hier voor een aanzienlijk deel materiaal dat niet tot de kaartencollectie hoorde maar tussen de gewone boeken Verstopf zat. De 5000 titels (waarvan 500 gepubliceerd voor 1800) staan nu dankzij hem in de on-line catalogus; daarvoor heeft hij het hele boekenbestand van de ub door moeten werken. We herinneren ons Albert Sijmons graag zoals hij zijn' gas ten, waaronder zijn mede-redacteuren, ontving bovenaan de trap naar de (oude) kaartenzaal in de ub aan de Singel: verheugd over onze komst, hartelijk, en bescheiden met betrekking tot het vele werk dat hij voor de betreffende bij- eenkomst verricht had. We wensen zijn kinderen veel sterkte toe. de redactie 4

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 10