6 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 Paris te zoeken als het exoniem Parijs niet blijkt voor te kö rnen. Het is daarentegen minder vanzelfsprekend dat War schau als Warszawa geschreven wordt. Het wordt nog lasti ger als een plaatsnaam vanuit een ander schrift is omgezet naar ons schrift. Dan blijken er grote verschillen te bestaan in schrijfwijzen. In het register van Microsoft Autoroute Ex press is Moskou te vinden wanneer Moskau, Moscou, Mos- cow of Moskwa wordt getypt. Jammer alleen dat de plaats op de kaart alleen als Moscow te boek Staat, ongeacht wat in het register is ingevoerd. Behalve dat een route vanuit het centrum van een plaats kan beginnen, bieden veel routeplanners tegenwoordig aan om vanuit een wijk, postcode, 'point of interesf (adres dat door het programma is ingevoerd) of eigen ingevoerd adres te routeren. Bij postcodes hangt de nauwkeurigheid af van de hoeveelheid codes waarmee het programma rekent. Veel- al wordt er voor Nederland slechts rekening gehouden met de vier cijfers. Dan is het detailniveau van een postcode te vergelijken met een wijk. Bij Easy Travel Pro beweren de programmamakers dat invoeren van de volledige postcode mogelijk is. Dat kan 00k wel, maar het programma rekent slechts met vijf van de zes codes. Daardoor weet het pro gramma niet precies waar aan de lange Laan van Meerder- voort in Den Haag je precies moet zijn. Dezelfde locatie wordt aangewezen als 2555 CA of 2555 CR wordt ingevuld. Het is eigenlijk beter slechts vijf codes in te vullen, want sommige postcodes herkent het programma niet terwijl ze wel bestaan, zoals 2555 cx. In de nabije toekomst is het waarschijnlijk dat bij de routeplanners voor Nederland be halve postcode 00k huisnummer ingevoerd zal kunnen worden, doordat de programma's gebruik gaan maken van de gegevens van het kadaster. Dit is meteen een oplossing voor het zoeken van een adres aan een lange straat. Boven- dien zullen programma's met deze koppeling waarschijnlijk voorzien zijn van vele handige 'points of interesf, zoals par- keergarages, wegrestaurants en musea. Het aanleveren van deze informatie wordt namelijk een fluitje van een cent, doordat alleen de adressen hoeven te worden ingevoerd. De bijbehorende locaties op de kaart worden automatisch be- paald. In de huidige programma's suggereert de categorie 'points of interesf vaak meer dan het is. Een product wordt aangeprezen met veel informatie, maar bij nader onderzoek blijkt dan bijvoorbeeld dat er voor Amsterdam slechts twee attracties zijn ingevoerd, namelijk Artis en de Hortis. Niet noodzakelijk voor een routeplanner, maar wel handig is het als een locatie opgezocht kan worden, zonder dat er een route berekend wordt. Het register is sowieso aanwezig en de meeste programma's bevatten toch al kaartmateriaal, waardoor deze functie makkelijk is toe te voegen. Natuur- lijk kunnen de hierboven genoemde registereenheden wor den gebruikt om te kunnen zoeken op plaatsnaam, wijk, postcode, 'point of interesf of eigen ingevoerde adres. Daarnaast kan het functioneel zijn om op coördinaat of netnummer te kunnen zoeken. Dit is voor het routeren iets minder voor de hand liggend. Easy Travel heeft bijvoorbeeld de mogelijkheid om te zoeken op lengte- en breedtegraden of op coördinaten van het Rijksdriehoeksstelsel. Bij de meeste programma's wordt de gezochte locatie automatisch in kaart gebracht, waarbij de locatie als het goed is opvalt. Soms knippert de tekst of het symbool en wordt de aan- dacht getrokken door een geluidje. Soms kan de locatie worden teruggevonden, doordat de kleur van de tekst af- wijkt. Minder fraai is het als de locatie alleen in het kaart- Invoeren routepunten via register - naam van locatie typen of selecteren uit lijst - onderscheid in register tussen plaatsen met dezelfde naam - onderverdeling in register naar geografische locatie - register herkent verschillende schrijfwijzen voor dezelfde plaats - register bevat plaatsen, wijken, postcodes, points of interest of eigen adressen Invoeren routepunten op de kaart - locatie van routepunt aanwijzen op de kaart - informatie toevoegen aan locaties Type route aangeven - kortste route - snelste route (instellingen snelheden) - goedkoopste route (instellingen kosten) - optimale route - toeristische route - voorkeuren voor wegtypen insteilen - alternatieve route laten berekenen - barrieres kunnen plaatsen Invoer van de routegegevens Routekaart - automatisch wordt kaart getoond waarbij de route maximaal in beeld is - zoomgereedschap - scrolgereedschap - kaartlagen aan en uit kunnen zetten - kaartkleuren zijn veranderbaar - printinstellingen - tekengereedschap - exportfunctie - invloed op plaatsing straatnamen - meerdere routekaarten naast elkaar kunnen tonen - schaalstok en meetgereedschap Routebesehrijving - koppeling tussen routebesehrijving en de kaart - straatnaam of wegnummer vermelden - afstands- en tijdsaanduiding - aangeven in welke richting je af moet slaan - keuze tussen beknopte - of uitgebreide beschrijving - aangeven wanneer je moet tanken (brandstof-insteHingen) - dagindeling aangeven bij meerdaagse route - printmogelijkheden - exportfunctie Resultaten van de berekende route Figuur 1. Overzicht van programma- elementen die be- trekking hebben op het berekenen en weergeven van een route. midden geplaatst wordt en je toch nog enigszins moet zoeken waar het is. Een programma met een zeer wanstaltige zoek-locatie-functie' is de Comcart der grosse Autoatlas Deutschland 1:200.000 uit 1995. Na het raadplegen van het re gister komt de (gescande) kaart waar- op de gezochte straat Staat weliswaar automatisch tevoorschijn, maar vervol- gens moet aan de hand van de register- code (bijv. H6) zelf uitgezocht worden waar de locatie is. Dit betekent dat er naar de kaartrand in horizontale rich ting gescrold moet worden om er ach ter te komen welke balk de letter H vertegenwoordigt en in verticale rich ting om te weten te komen welke vak- ken nummer 6 hebben. Hiermee ver- geleken is het zoeken op een papieren kaart een fluitje van een cent! Het is reeds ter sprake gekomen op welke manier met behulp van het re gister het begin- en eindpunt van een route kan worden ingevoerd. Er is ech ter helemaal geen register nodig als de locaties op de kaart kunnen worden

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 12