7 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 aangegeven. Dit is een zeer nauwkeuri- ge methode als tenminste de precieze locatie bekend is en gedetailleerde kaarten worden voorgeschoteld. Voor bekende punten, zoals huisadres, is dit ideaal, vooral als zo'n locatie bewaard kan worden. Wel moet er rekening mee worden gehouden dat de route wordt berekend vanaf het punt op de weg dat hemelsbreed het meest dicht- bij de locatie ligt. Met water, snelwe- gen en andere obstakels wordt geen re kening gehouden en wanneer een hoek wordt gezocht, moet het huis het dichtst worden geplaatst bij de straat waar de voordeur op uitkomt, zodat de routebeschrijving de juiste straat- naam weergeeft. Bij een locatie die zelf wordt aangewezen kan soms nog in- formatie worden toegevoegd. De anwb Stratenplanner Benelux biedt bij- voorbeeld de mogelijkheid om een be stand aan een locatie te koppelen. Op die manier kan bijvoorbeeld een teke- ning, een tekstbestand of zelfs een In ternetpagina aan de locatie worden verbonden. Zodra op de locatie wordt geklikt, wordt het eraan gekoppelde bestand geopend. Dit biedt bijvoor beeld perspectieven voor makelaars die een foto en beschrijving van elk huis dat te koop Staat, aan de kaart verbin den. Hun klanten kunnen in een 00g- opslag zien welke huizen er in hun ge- liefde wijk te koop staan en na het se- lecteren van enkele huizen op basis van de foto's en tekst, kunnen ze een opti male route laten berekenen voor het bezichtigen ervan. Nadat het begin- en eindpunt en even- tueel tussenstops zijn ingevoerd, zullen de meeste routeplanners de gelegen- heid geven om een type route te kie- zen. Bijna standaard is de keus tussen de kortste, de snelste of de goedkoopste route. De kortste route wordt weinig gebruikt, maar is relatief eenvoudig te berekenen. Bij de snelste route bestaat vaak de mogelijkheid om zelf de ge- middelde snelheden per wegtype voor de bebouwde en onbebouwde kom te bepalen. Door de snelheden in de be bouwde kom aanzienlijk veel lager op te geven dan buiten de bebouwde kom, zal het programma eerder een route over ringwegen kiezen dan dwars door de bebouwing. Als er bovendien de mogelijkheid is om de snelheid op nul te zetten, kan daarmee bewerkstelligd worden dat een bepaald type weg volle- dig wordt vermeden. Op die manier kunnen bijvoorbeeld veerpontjes uit de route worden verbannen. Bij Map V Go is per wegtype aan te geven of je het liever vermijdt, of je er een bijzondere voorkeur aan geeft, of dat je een neutrale houding inneemt. Het programma bere- kent dan de route naar voorkeur. Dit biedt de mogelijkheid om een route over zoveel mogelijk onverharde wegen uit te stippelen. Een specifieke functie om wegen te vermijden is het plaatsen van barrieres. In Easy Travel kunnen permanen te en tijdelijke barrieres worden opgegeven. Het programma maakt hier tijdens het plannen geen onderscheid in, maar het biedt bijvoorbeeld de mogelijkheid om selectief alle tij delijke barrieres te wissen. Per barriere kan worden aangege ven wat de reden is van het plaatsen ervan. Deze tekst kan later weer worden opgeroepen om bijvoorbeeld te bepalen of de barriere gewist moet worden. Tot nu toe houden de pro- gramma's nog geen rekening met files. Wel biedt AND Route 9J Nederland de mogelijkheid aan om actuele verkeersinfor- matie van het Internet te downloaden. De informatie wordt echter niet verwerkt bij het berekenen van de route. Bij het bepalen van de goedkoopste route zullen enkele gegevens over de te maken kosten moeten worden ingevoerd. Het ver schilt per programma welke variabelen ingevoerd kunnen worden. De te maken kosten zijn onder te verdelen in brandstofprijs en het verbruik van de auto bij läge en hoge snelheden, het eigen uurtarief, het uurloon van de chauffeur en de overige kosten per kilometer (de afschrijving)Tegen- over de kosten Staat de kilometervergoeding. Of de goed koopste route werkelijk goedkoop is, hangt behalve van de hierboven genoemde variabelen af van de tarieven van de tolwegen en veerpontjes. Weinig programma's houden hier echter rekening mee. De Internetrouteplanner Frankrijk van Michelin vormt hierop een uitzondering http://www.mkhe- lin-travel. com/'engl'itin/demande/cgi/amieponctuel. cgi)Bij mi- nimaal vier routepunten kan het zinvol zijn de optimale route uit te laten rekenen. Het programma berekent dan de meest efficiente volgorde waarin de plaatsen bezocht kunnen worden voor de kortste, snelste of goedkoopste route. Een toeristische route kan worden bepaald in het programma Map 'n' Go. Je wordt dan zoveel mogelijk over voorgepro- grammeerde mooie routes gestuurd. Leuk bedacht, maar je bent erg afhankelijk van de 80 routes die de programmama- kers als mooi hebben gedefinieerd. Bovendien kan niet wor den aangegeven hoeveel men bereid is om te rijden voor het kunnen volgen van een deel van zo'n route. Deze optie is vooral interessant als je van plan bent een van die tachtig routes geheel te rijden. De weg terug laten berekenen gaat eenvoudig als hiervoor een speciale knop is, zoals bij City- Disc Nederland. De routepunten worden dan automatisch in omgekeerde volgorde gezet. Een leuke functie van de route planners van and is dat ze voor alle routes die worden bere kend, behalve de zeer körte, standaard een of twee alterna- tieve routes geven. Een route van Sneek naar Amsterdam leidt in eerste instantie over de Afsluitdijk. Als alternatief ad- viseert het programma om via Lelystad te rijden. Deze alter- natieve route kan aantrekkelijk zijn als kennis is genomen van de actuele verkeerssituatie. Routeresultaat Na het invoeren van de routepunten en het kiezen van een type route, wordt bij de meeste programma's een kaart ge- toond met daarop de route. Het is daarbij handig als het programma automatisch voor een kaartschaal kiest waarbij de route maximaal in beeld is (figuur 2). Vervolgens kan men zelf bepalen of men verder wil inzoom-

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 13