KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 tiele manier om de eigen creaties te verwijderen is er echter niet. Het is alles of niets. De aanwezigheid van een teken- of schrijffunctie is minder relevant als het kaartbeeld geex- porteerd kan worden. Op die manier kan de kaart bijvoor- beeld in een geavanceerd tekenprogramma worden bewerkt. CityDisc Nederland is het enige programma waar invloed mogelijk is op de plaatsing van de straatnamen. Er kan ge- kozen worden of ze allemaal horizontaal geplaatst moeten worden of in dezelfde hoek als de straat. Bovendien kunnen de straatnamen in kapitalen of onderkast weergegeven wor den. Om de kortste, snelste en goedkoopste routes met elkaar te kunnen vergelijken, is het prettig als de verschillende route- kaarten tegelijk op het beeldscherm kunnen verschijnen. Je ziet de verschillen tussen de kaarten dan in een oogopslag. Bij de ANWB Stratenplanner kunnen net zoveel routes op het scherm tevoorschijn worden gehaald, als er zijn opgeslagen. Bij elke route die bewaard wordt, onthoudt het programma bovendien de bijbehorende instellingen, zoals snelheden en kosten. Er kunnen daardoor routes naast elkaar worden ge- toond die louter van elkaar verschillen omdat er per wegty pe telkens een andere gemiddelde snelheid is ingevoerd. Bij digitale kaarten is een schaalgetal onbruikbaar. Een schaalstok is wel functioneel, omdat het zieh automatisch aanpast aan het kaartformaat op het scherm. Een digitale omgeving leent zieh echter veel meer voor het gebruiken van een meetgereedschap. Hiermee kunnen onafhankelijk van het wegennetwerk afstanden op de kaart worden geme- ten. Bij de luxe 'meetlatten' kan een polygoon getekend worden, waarbij de totale afstand wordt berekend en de af- stand tussen de laatste twee punten. Soms kunnen 00k op- pervlakten worden gemeten. Een routekaart gaat bij de meeste routeplanners vergezeld van een routebeschrijving. Soms is er zelfs een koppeling tussen de beschrijving en de kaart. Als op een regel in de routebeschrijving wordt geklikt, verschijnt automatisch een gedetailleerde kaart met de geselecteerde locatie in beeld. Dit maakt het mogelijk om zonder te scrollen of te zoomen de route goed te bestuderen. De routebeschrijving kan uit diverse dementen bestaan. Elet is zeer gebruikelijk om aan te geven na hoeveel (kilo)meter er in welke richting moet worden afgeslagen om op weg X terecht te komen. Het liefst wordt de straatnaam of het wegnummer vermeld. Vaak kan gekozen worden of een beknopte of uitgebreide routebeschrijving gewenst is. In de beknopte versie worden alleen de punten onderweg beschreven waar een verande- ring in richting of weg plaatsvindt. De uitgebreide versie bevat veel overbodige informatie, aangezien 00k splitsingen waar men gewoon de weg kan vervolgen genoemd worden. Een routebeschrijving kan verder een overzicht bevatten van de afstand, tijd en kosten tot het beginpunt of tot het vorige punt in de beschrijving. In een enkel geval kan 00k opvraagd worden wat de afstand en tijd is tot de eindbe- stemming. Deze funetie is misschien toegevoegd om de vraag te kunnen beantwoorden die veel kinderen stellen: "zijn we er bijna?". Microsoft AutoRoute Express Europe pro beert erg met de chauffeur mee te denken door aan te geven wanneer hij of zij moet tanken. Als van dit advies gebruik wordt gemaakt, is een voorwaarde dat wordt aangegeven hoe vol de tank is als aan de tocht wordt begonnen, dat wordt ingevuld hoe groot de tank is, hoeveel de auto ver- bruikt en dat er precies wordt getankt op de momenten dat Auto Route Express dat aangeeft. Jammer dat Microsoft nog geen rekening houdt met de locaties van de tankstations. In de toekomst kan waarschijnlijk zelfs worden aangeven of je liever bij Shell of BP tankt. In de routebeschrijving van Au toRoute Express Staat bij een lange route aangeven waar op welke dag je zult zijn. Er kan namelijk ingevoerd worden hoe laat je per dag wilt vertrekken en wanneer je wilt eindi- gen. Deze funetie Staat nu nog in de kinderschoenen. Bij het plannen van meerdaagse tochten lijkt het logisch om re kening te houden met pauzes en overnachtingen, waarbij informatie over wegrestaurants en hotels van pas kan ko men. De afdrukkwaliteit van de routebeschrijving is mees- tal voldoende. Soms is er nog enigszins invloed op de weer- gave, doordat het lettertype en de corpsgrootte ingesteld kan worden. Meer mogelijkheden zijn er natuurlijk wan neer de beschrijving geexporteerd kan worden. Het is dan gemakkelijk om een speeifiek op de persoon toegesneden routebeschrijving toe te voegen aan een uitnodiging. Diverse funeties Routeplanners kunnen behalve een kaart en een routebe schrijving 00k andere praktische funeties bevatten die gere- lateerd zijn aan de route. In dat verband is de mogelijkheid om een locatie op te zoeken reeds ter sprake gebracht. Het Amerikaanse programma Map 'n Go bevat enkele neven- funeties, waarvan het de moeite waard is om er nader op in te gaan (figuur 4). Een hele mooie funetie van het programma is het op kun nen vragen van diverse toeristische 'hotspots' binnen een af stand van een te bepalen aantal mijl vanaf de route. Je laat eerst een route berekenen en dan vraag je bijvoorbeeld alle attracties op die binnen 10 mijl van de weg afliggen. Vervol gens krijg je van elk attractiepark dat aan de voorwaarde voldoet tekstuele informatie te zien en van sommige een foto. De parken waarin je gei'nteresseerd bent kan je vervol- gens opslaan in een bestand. Aan de hierboven beschreven funetie verwant, is de mogelijkheid om alle bezienswaardig- heden binnen een straal van een bepaald aantal mijl vanaf een locatie op te vragen. Een andere mooie funetie van Map V Go is de mogelijkheid om de routeplanner te koppelen aan een Global Positioning System (gps) dat in de auto is geplaatst. Het gps houdt con- tinu bij waar op aarde de auto is. Als Map 'n Go in de auto op een laptop draait, kan op de kaart gevolgd worden waar je bent (voor zover je binnen de kaartgrenzen rijdt natuur lijk). Bovendien houdt het programma bij wat de afstand is tot het volgende knooppunt. Heiaas gaat Map 'n Go nog niet zo ver dat het de routebeschrijving voorleest, zodat je alle aandacht op het verkeer kunt houden. Dat lijkt een logi sche toevoeging voor een volgende programmaversie. Een wat algemener programma-element is het op kunnen roepen van informatie bij een locatie op de kaart. Bij Map 'n' Go kan voor een locatie worden opgevraagd wat de post- code is en wat de geografische coördinaten zijn. Deze infor matie kan permanent op de kaart blijven staan als dat ge wenst is. Ook kan voor elke locatie een lijst worden opge- roepen met de locale radiozenders en de frequenties ervan. Tenslotte maakt het programma op een interessante manier gebruik van het Internet. Het gegevensbestand van het pro- 9

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 15