Exploratieve kartografie: kaarten als gereedschap voor ontdekkingen Prof.dr. M. Kraak is hoog leraar Kartografie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 M.-J. Kraak exploratieve kartografie, visualisatie, multi-media TREFWOORDEN exploratory cartography, visualisation, multi-media keywords cartographie d'exploration, visualisation, multi-media mots-CLES Op 30 januari 1998 sprak Menno-Jan Kraak zijn inau- gurele rede uit ter gelegenheid van de intreding als hoogleraar in de Geoinformatica, Kartografie en Visu alisatie aan het ITC te Enschede. U treft hier een ver- taalde versie van de rede aan. De oorspronkelijke, En- gelstalige versie is volledig en in kleur ge'illustreerd te vinden op http://iuwiv.itc.nl/~kraak/address. Meneer de voorzitter, leden van het Stichtingsbestuur, rector, leden van de Wetenschappelijke Raad, collega's, Stu denten, dames en heren, het is me een genoegen u allen welkom te heten bij mijn intreerede die getiteld is: Explora tieve kartografie: kaarten als gereedschap voor ontdekkingen. In het verleden stimuleerde de ontdek- king van nieuwe gebieden, nieuwe routes en nieuwe gebergten de karto- grafen tot het bedenken van nieuwe technieken om de kaarten bij de tijd te houden. Dit gebeurde niet altijd vol- gens de standaarden van vandaag, zoals duidelijk wordt uit het citaat uit James Cowan's boek A Mapmaker's Dream uit 1996: "Ik verval nu in bespiegelingen, dat mö gen kaartenmakers doen, omdat zij on- middellijk zullen erkennen dat ze zelden van alle feiten op de hoogte zijn. Zij hebben altijd te maken met verhalen uit de tweede handhet resultaat van in- drukken. Hun wetenschap berust op on- zekerheid. De ontdekking van nieuwe technieken heeft altijd een positieve invloed gehad op de kartografie. In de achttiende eeuw werd de geometrische nauwkeu- righeid van kaarten sterk verbeterd na- aan het ITC, Postbus 6, g$oo aa Enschede. dat Harrison het zogenaamde lengtegraadprobleem had op- gelost [Sobel, 1995]. Wie vandaag de dag een buitensport- zaak binnenwandelt vindt een keur aan GPS-ontvangers in de schappen, met behulp waarvan de gebruiker zijn locatie of route uit kan plotten met de benodigde Software. Andere sa- tellieten zorgen voor informatie over het karakter van de ob- jecten. De huidige Computertechnologie steh kartografen in Staat om geavanceerde grafische voorstellingen te maken van zowel tastbare als abstracte geografische verschijnselen die in de driedimensionale wereld om ons heen te vinden zijn. Technologische ontwikkelingen zijn 00k verantwoordelijk voor veranderingen in de invloed die de kartografie heeft op het doen van ontdekkingen. In het verleden kon alleen al het bestuderen van ruimtelijke patronen in een kaart tot ontdekkingen leiden. Men keek dan echter naar een stati sche voor-gei'nterpreteerde kaart. Vandaag de dag heeft de gebruiker zelf interactieve controle over de kaartinhoud. Deze benadering zal de kartografen stimuleren om opnieuw een stap voorwaarts te maken. Veel ontdekkingen kunnen zittend in een leunstoel worden gedaan met behulp van het World Wide Web en Gis-software. Trouwens, ik herinner mij nog een leunstoel aan het begin van mijn kartografische carriere, waarin ik zat op de knie van mijn grootvader. De kijkomgeving was enigszins verschillend van wat hier verder zal worden gepresenteerd. Eerst wordt in het hier volgende uitleg gegeven van het vi- sualisatieproces in een omgeving waar ruimtelijke gegevens worden verwerkt. Dit wordt gevolgd door enkele recente ontwikkelingen die leiden tot een nieuw soort kartografie: de exploratieve kartografie. De invloed van hedendaagse trends en deze nieuwe kartografie op de kaart en de maat- schappij zullen 00k worden besproken. Het verhaal eindigt met een kijk naar de toekomst van de kartografie binnen het ITC en de aanverwante omgeving. Het visualisatieproces In de context van de ruimtelijke-gegevensverwerking wordt het visualisatieproces beschouwd als de vertaling of conver- sie van ruimtelijke gegevens uit een databank naar beeiden 11

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 17