r spatial data base ------ spatial data base NllC HANDEIjSBLA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 Figuur 3. Het kartografisch visualisatieproces gestuurd door de vraag: "Hoe zeg ik wat tot wie, en is het ejfectiefi". visualization process image conversion applying cartographic methods techniques Figuur 1. Het kartografisch visualisatie proces. (figuur 1). Deze beeiden zijn voornamelijk kaartproducten. De ruimtelijke-gegevensverwerking Staat voor het verzame- len, opslaan, manipuleren en visualiseren van ruimtelijke gegevens in de context van een bepaalde toepassing. Tijdens het visualisatieproces worden kartografische methoden en technieken toegepast. Deze kunnen worden beschouwd als een soort grammatica die het mogelijk maakt om, afhanke- lijk van de toepassing, te komen tot optimalisering van ont- werp, productie en gebruik van kaarten. De producent van deze kaarten kan een professionele karto- graaf zijn, maar 00k een expert in een bepaalde discipline die bijvoorbeeld vegetatie karteert op basis van satellietbeel- den, of gezondheidsstatistieken weergeeft voor de sloppen- wijken van een stad. Om de conversie van de ruimtelijke- databank naar beeiden uit te voeren, wordt aangenomen dat de gegevens aanwezig zijn en dat de ruimtelijke-data- banken waarin ze zijn opgeslagen goed gestructureerd zijn, zodat op allerlei door de applicatie gestelde vragen geant- woord kan worden. 1 visualization process image how do I say what to whom, and is it effective Figuur 2. Voorbeelden van kaarten. a. detail topografische kaart; b. kaart in krant; c. grootschalige en 3d- kaart; d. fotokaart. Het visualisatieproces kan sterk varie- ren, en is afhankelijk van waar en voor wie het plaatsvindt. Visualisaties kun nen worden gemaakt tijdens elke fase van het proces van ruimtelijke-gege vensverwerking. Ze kunnen simpel of complex zijn, en de productietijd kan lang of zeer kort zijn. Enkele voorbeelden zijn de aanmaak van een volledige traditionele topogra fische kaart, een kaartje in de krant, een schetskaartje, een kaart voor een elektronische atlas, een animatie die de groei van een stad toont, een driedi- mensionaal beeld van een gebouw of gebergte, of een 'real-time' weergave (figuur 2). Andere voorbeelden zijn weergaven van delen van de databank, de kaart die wordt gebruikt voor het bijwerken van het bestand, of de kaart tijdens een ruimtelijke analyse. Boven- dien kunnen visualisaties gebruikt worden voor de controle van de con- sistentie van de databank of het inwin- ningsproces. Ook kunnen ze gebruikt worden om de werking van algoritmes duidelijk te maken. Deze visualisatie- voorbeelden tonen de noodzaak aan van een ge'integreerde benadering van de ruimtelijke-gegevensverwerking. De omgeving waarin de visualisaties plaatsvinden kan ook sterk varieren. Het kan worden gedaan op een los- staande personal Computer, een Com puter in een netwerk verbonden met een Intranet, of via het World Wide Web. In alle van de hiervoor genoemde voorbeelden wordt het visualisatiepro ces geleid door de vraag: "Hoe zeg ik wat tot wie?". In 1969 sprak Koeman deze woorden tijdens zijn inaugurele rede. "Hoe" verwijst naar de kartogra fische methoden en technieken. "Ik" vertegenwoordigt de kartograaf. "Zeg" heeft te maken met de grafische beel- 12

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 18