YQ s •:"Q access how do I say what to whom and is it affective? tools effectiveness presentation o <P cp r exploration KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 private Visual thinking public Visual communicatiori exploration analysls synthesls presentatior cartographic expertise image vis. process spatial data base cartographer vis. process image den en de semantiek die de ruimtelijke gegevens vertegenwoordigen. "Wat" verwijst naar de ruimtelijke gegevens en kenmerken daarvan, bijvoorbeeld of ze van kwalitatieve of van kwantita- tieve aard zijn. "Wie" verwijst naar de doelgroep, een kaart voor een weten- schapper vereist een andere benadering dan een kaart over hetzelfde onder- werp voor kinderen. In de tijd dat pro- fessor Koeman zijn rede uitsprak was de kartograaf vaak de enige verant- woordelijke voor het totale kaartcom- pilatieproces. En tijdens dit proces moest hij werken met onvolledige en onzekere gegevens, die toch altijd re- sulteerden in een gezaghebbende kaart zonder dat dit ogenschijnlijk Proble men veroorzaakte voor de kartograaf. De door de kartograaf gemaakte kaart was goed genoeg voor de gebruiker. Dit laat zien dat de kartografie altijd sterk gedreven is door aanbod in plaats van door vraag naar kaarten. En dit is in zekere zin nog steeds het geval. Het is tegenwoordig echter 00k geaccep- teerd dat alleen het maken van een kaart op zieh niet het doel is van de kartografie. Het visualisatieproces moet 00k worden getest op zijn effi cientie. Aan Koeman's uitspraak "Hoe zeg ik wat tot wie" moet worden toe- gevoegd: "en is het effectief?" (figuur 3). Een aantal decennia geleden leidde dit tot verschallende benaderingen van onderzoek naar kaartgebruik, die ove- rigens niet allemaal even succesvol wa ren. Dat kwam omdat in dit onder zoek veel naar gei'soleerde, losse Sym bolen werd gekeken in plaats van naar de kaart als geheel. Vandaag de dag be- kijken onderzoekers de kaart in een bredere context. Gebaseerd op terug- koppeling naar gebruikers kan de kar tograaf beslissen of de kaart verbeterin- gen behoeft. Met de huidige moderne visualisatie-opties, zoals animaties, multimedia en virtuele realiteit, blijft het noodzakelijk om kartografische produeten op hun efficientie te toet- Figuur 4. Visuele communicatie en visueel denken. Figuur y. Uitdaging voor de kartografie: exploratieve karto grafie in relatie tot de vraag: "Hoe zeg ik wat tot wie, en is het effectiefi". sen. Dat dit niet eenvoudige is, zal later in dit verhaal dui- delijk worden. Het visualisatieproces wordt altijd bei'nvloed door verschal lende factoren. Aan de hand van de inhoud van een ruimte- lijke-databank kan dit verduidelijkt worden. Hebben we te maken met groot- of kleinschalige gegevens? Dit introdu- ceert het probleem van de generalisatie. Hebben we te ma ken met topografische of thematische gegevens? Deze twee categorieen resulteerden traditioneel in een andere benade ring van het kaartontwerp. Echter, de struetuur van de hui dige databanken is zodanig dat het verschil tussen de twee categorieen verdwijnt, zeker als de gebruiker zelf de kaartin- houd kan bepalen. Minstens zo belangrijk voor het ontwer- pen van de kaart is de vraag of de weer te geven gegevens van kwalitatieve of kwantitatieve aard zijn. We moeten ons overigens realiseren dat de invloed van deze factoren tijdens het proces van de ruimtelijke-gegevensverwerking toeneemt als de compilatie van de kaart het resultaat is van een com- binatie van verschallende gegevens, met een verschallende kwaliteit, en afkomstig van verschallende bronnen. De kartograaf heeft allerlei gereedschappen beschikbaar om de gegevens te visualiseren. Deze gereedschappen bestaan uit funeties, regels en gewoontes. Algoritmes om de gege vens te classificeren of een kustlijn te vereenvoudigen zijn voorbeelden van funeties. Regels verteilen ons om propor- tionele Symbolen te gebruiken bij de weergave van hoeveel- heden, of om een kunstmatige lichtbron in het noordwes- ten van de kaart te plaatsen bij het maken van een gescha- duweerde reliefkaart. Gewoontes, of tradities zo men wil, zeggen ons dat de zee blauw gekheurd moet worden, laag- land groen en bergen bruin. De efficientie van deze gereed schappen is deels afhankelijk van de eerder genoemde rand- voorwaarden, en deels van wat we gewend zijn in de door aanbod gedreven benadering van de kartografie. Visualisatiestrategieen Traditioneel, maar 00k vandaag nog, is het de hoofdtaak van de kartograaf om te zorgen dat er goede kartografische produeten worden gemaakt. Een belangrijke funetie van de kaart is de informatie-overdracht van ruimtelijke gegevens; met andere woorden, informeren over ruimtelijke patronen. 13

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 19