KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 "dick" attribute brushing "dick" geographic hrii^hino "dick" temporal brushing Figuur 6. 'Brushing'. Navigatie en orientatie Navigatie en orientatie hebben betrekking op de legenda van de kaart (figuur 7b). Op elk moment moet de gebruiker de mogelijkheid hebben om uit te vinden waar hij gelokaliseerd is en wat de Symbolen betekenen. Met name in een driedi- mensionale omgeving zijn de orientatiefuncties van belang. Het bevragen van de gegevens Op ieder moment tijdens het visualisatieproces moet de ge bruiker toegang hebben tot de ruimtelijke-databank om de gegevens te kunnen bevragen (figuur 7c). En de vragen die gesteld worden beperken zieh niet noodzakelijkerwijs tot het waarwat? en wanneer? Toegang tot de databank is in te- genspraak met de geaeeepteerde concepten van een digitaal landschapsmodel (de databank) en een digitaal kartografisch model (dat de tekencodes bevat), die duidelijk een scheiding teweeg brengen tussen gegevens en afbeelding. Een animatie bijvoorbeeld, bestaat in de meeste gevallen uit een serie bit- maps die uit de databank zijn afgeleid zonder dat een ver- binding gehandhaafd blijft. In een exploratieve omgeving is een dergelijke scheiding niet wenselijk. De concepten digi taal landschapsmodel versus digitaal kartografisch model moeten opnieuw bekeken worden. Multi-schaal Het combineren van verschillende gegevens is een veel voor- komende operatie in een exploratieve omgeving. En de kans dat deze gegevens eenzelfde dichtheid of eenzelfde niveau van abstractie hebben, is gering. Generalisatiegereedschap om dit multi-schaal probleem op te lossen is noodzakelijk, en al lang onderwerp van Studie (figuur 7dl Anders uitdrukken Om het visuele denkproces te stimuleren is een onortho- doxe benadering tot de visualisatie gewenst. Dit vereist mo- gelijkheden om de gegevens achter de kaart te kunnen ma- nipuleren, of om te kiezen uit verschillende kaarteringsme- thoden om de gegevens weer te geven (figuur ~je). Een voor- beeld van gegevensmanipulatie is de toepassing van ver schillende classificatiesystemen, terwijl het gebruik van ge- avaneeerde kaarteertechnieken gebruikt kan worden om de- zelfde gegevens in verschillende weergaven te bekijken. Meerdere dynamisch met elkaar verbonden representaties Het gereedschap hiervoor wordt gevormd door een combina- tie van multimedia met de hiervoor genoemde 'brushing'. De gebruiker heeft de mogelijkheid tot interactie in verschillende vensters, die allemaal gerelateerde aspecten van de gegevens representeren, en niet noodzakelijk kaarten bevatten, maar 00k video, geluid, tekst en dergelijke (figuur jf). Het aanwij- zen van een object in een bepaalde re- presentatie laat onmiddellijk de relatie zien met gerelateerde objecten in de an dere vensters. Animatie Complexe ruimtelijke processen kun nen goed uitgebeeld worden in een animatie. Animaties kunnen gebruikt worden voor zowel temporele als niet- temporele veranderingen in de ruimte lijke gegevens. Punten van aandacht zijn hierbij de interface (navigatie) en de legenda. Daar de exploratieve ge bruiker vaak tevens de maker van de animatie is, moet deze de mogelijkheid hebben om de loop van de animatie te bei'nvloeden. Zogenoemde dynamische variabelen kunnen hierbij een belang- rijke rol speien. Toegang tot ruimtelijke data De gereedschappen die hiervoor zijn beschreven hebben geen enkel doel als de gebruiker geen toegang heeft tot de ruimtelijke gegevens. Önder ideale omstandigheden heeft de gebruiker toegang tot de gegevens binnen zijn of haar eigen organisatie. Exploratie van ruimtelijke gegevens betekent echter bijna altijd toegang zoeken tot ver schillende typen gegevens, en van ver schillende gegevensbronnen. De sleu- tel tot toegang tot gegevens zal het World Wide Web zijn, en toegang Staat in deze context voor mogelijkhe- den tot het vinden en ophalen van de gegevens. Vinden Het vinden van bruikbare gegevens op het World Wide Web is geen eenvoudi- ge taak, in het bijzonder wanneer je onbekend bent met de exaete locatie ervan. Locaties op het Web worden ge- geven in Web-coördinaten, de url- adressen. url's zijn dynamisch omdat ze de neiging hebben steeds te verande ren, terwijl er bovendien steeds nieuwe verschijnen. Het gebruik van geavan- ceerde zoekmachines geeft soms wat re- sultaten, maar men kan er nooit zeker van zijn dat de resultaten 00k alle ant- woorden op de vraag bevatten. Sommi- ge kartografen proberen daarom lijsten met zogenaamde 'bookmarks' (verwij- zingen naar url's) bij te houden. Een goed voorbeeld hiervan wordt gevormd door Odden's bookmarks [url 2)]. Aan het begin van 1998 bevatte deze lijst meer dan 3500 gecategoriseerde verwij- zingen naar kaartgerelateerde Web adressen. Alhoewel het een plezierig tijdverdrijf is om door deze lijst te bla- deren, is het geen garantie dat je bij- 16

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 22