w. pre use KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 fie £iS yiew Lomrnunicalc« Mefc Y Bookmaitis Locabon jhttp 1-3 a V i i Reload Home Seaich Gisde Prnt Secuiy Instant Message '-4 Internet _j Looki« _J NevACool Cartographic Visualisation Showcase Un these pages the Cartoaraohy division at !I£ presents a showcase of possibilities of cartographic visualisation the World Wide Web We try to offer an overview of the theory behmd cartographic visualisation, using as many working examples as possible. This site is still very much, and we actually hope that it always will be, under construction" By keeping the Contents changing and up to date we hope to make it a site to visit frequently the Information categones (always accessible through the menu on the left) cartographical visualisation A descnption of the tools for cartographical visualisation A strucfured and annotated list of the examples of cartographical visualisation scattered around this site Docunent Done Figuur 8. ITC's WebKartografie pagina (http://www. itc. nl/ -carto). Web is, en van de constante Staat van verandering waarin zij verkeren. Kartografie aan het ITC en daarbuiten Hoe reageren we op het itc nu op al deze trends in de we- reld van verwerking van ruimtelijke gegevens? Ruimtelijke- gegevensverwerking met een nadruk op onderwijs, onder- zoek en Consulting zijn de kernactiviteiten van het ITC. Daarbij houden wij een open 00g voor de ontwikkelingen in, en relevantie voor, ontwikkelingslanden. Deze laatste opmerking mag misschien leiden tot reacties als: in dat geval hoef je je helemaal niet druk te maken om al die trends". Integendeel, zou ik echter willen zeggen. Wanneer mensen naar het ITC komen verwachten zij een opleiding te krijgen waarmee zij de problemen van morgen te lijf kun- nen. We worden geacht onze Studenten operationele oplos- singen aan te bieden voor hun problemen, en bovendien moeten we ze informeren over methoden en technieken waarvan verwacht wordt dat ze morgen bruikbaar zullen zijn. Om dit te kunnen doen, moet de staf betrokken zijn bij het zetten van de trends. De kartografie die wordt uitgeoefend aan het ITC moet niet alleen gezien worden in het kader van de kartografische dis- cipline, maar 00k in het kader van de relatie met andere Figuur9. Kaartge- geo-informatie disciplines. Want, zoals al eerder uitgelegd, bruiksonderzoek visualisatie is een gei'ntegreerde optie tijdens elke fase van voor en na het ma- het ruimtelijk-gegevensverwerkingsproces. En in deze con- ken van de kaart. text moeten we niet vergeten dat veel van onze belangrijkste klanten, de nationale karteringsorganisaties, zieh in de fase bevinden tussen analoge en digitale werkaanpak. Aan het itc biedt Kartografie, samen met de divisies Gege- vensverwerving, Ruimtelijke Informatietheorie en Toege- paste Computerwetenschappen, en Geoinformatie Manage ment en Infrastructuur, een gei'ntegreerde benadering tot het proces van ruimtelijke-gegevensverwerking. In de nabije toekomst zal in de basisopleiding van iedere iTC-student een onderdeel visualisatie voorkomen. Speciale toepassings- gerichte visualisatiemodules, met daarin mogelijkerwijs de laatste kartografische methoden en technieken, zullen wor den ontwikkeld in samenwerking met andere divisies, en als optionele onderwerpen worden aangeboden. De modulaire struetuur van het studieprogramma maakt het 00k mogelijk om deze ge- specialiseerde onderwerpen aan te bie den aan andere Studenten die gei'nte- resseerd zijn, bijvoorbeeld aan Studen ten in de geowetenschappen aan Ne- derlandse universiteiten. Bovendien kunnen de modules samen met de meer elementaire delen dienen om maatgerichte cursussen te maken, zoals de huidige cursus Desktop Kartografie. Het kartografische onderzoek aan het itc zal zieh concentreren op twee as- pecten van het visualisatieproces. Ten eerste is dat de verbetering van Proces sen die nodig zijn voor topografische en thematische kaartproduetie en kaartgebruik. Dit is te zien als toege- past onderzoek dat moet leiden tot operationele resultaten, en als zodanig een directe link heeft naar de interesses van nationale karteringsorganisaties. Het moet praktische antwoorden ople- veren op probleem-georienteerde vra- gen, zoals: "Waar sta ik momenteel met mijn kartering, en welke opties heb ik om verder te gaan?". Onderwer pen omvatten generalisatie, de relatie tussen een digitaal landschapsmodel en digitaal kartografisch model, en di gitale kartografische productielijnen. Ten tweede zal het onderzoek zieh be- zighouden met methodologie en func- tionaliteit voor exploratieve kartogra fie. En omdat, zoals eerder opgemerkt is, de staf trends moet zetten en niet alleen moet volgen, zijn momenteel drie stafleden bezig met promotie-on- derzoek op het gebied van de explora tieve kartografie. De onderzoekspro- blemen zijn in relatie te brengen met de eerder aangegeven onderwerpen: gereedschappen, toegang en effectivi- teit. Twee promotieprojecten zijn gekop- peld aan gereedschappen. Een project is gericht op animaties ten behoeve van het monitoren van ruimtelijke 20

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 26