Kartografie bij een nutsbedrijf Gemeentewaterleidingen Amsterdam KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT J. Groen gebruik van geografische informatie, gis/lis, praktijk trefwoorden use of geographical information, gis/lis, applications keywords utilisation de l'information geographique, sig/sit, applications mots-cles Bij kartografie denkt men niet snel aan nutsbedrijven. De meeste leidingnetkaarten en constructietekeningen doen het hart van de gemiddelde kaartliefhebber niet bepaald sneller kloppen. Andere (overzichts-)kaarten zijn evenmin kartografische hoogstandjes en als licht- druk ook niet bepaald aantrekkelijk. Als gevolg van de voortschrijdende automatisering zijn de mogelijkheden op kartografisch gebied echter sterk toegenomen. Veel nutsbedrijven zijn bezig met het opzetten van een digi- taal leidinginformatiesysteem (lis) of hebben dit reeds operationeel. Hierdoor wordt het mogelijk om de grote aantallen leidingnetgegevens te manipuleren. En er zijn inmiddels tal van digitale topografische bestanden be- schikbaar die gebruikt kunnen worden bij de presenta- tie hiervan. In toenemende mate wordt ook gis ingezet voor beheer van de waterwingebieden. Tegelijkertijd groeit de behoefte aan geografische informatie voor ma- nagement en milieubeleid [van der Meer, 1996/1997]. Dit artikel geeft een overzicht van de ontwikkelingen op kartografisch ge bied bij Gemeentewaterleidingen Am sterdam (gw). Dit is een gemeentelijk nutsbedrijf dat zorgt voor zuivering en distributie van drinkwater. Op twee plaatsen wordt water gewonnen: in de Bethunepolder bij Maarssen en in de Amsterdamse Waterleidingduinen tus- sen Zandvoort en Noordwijk. Drie zuiveringsstations verwerken het ge wonnen water tot drinkwater. Via een uitgebreid leidingennet wordt het wa ter getransporteerd naar de klanten in Amsterdam, Diemen, Schiphol en de gemeente Muiden (figuur 1). Het beheer van alle terreinen voor de waterwinning (ruim 4000 ha) is een omvangrijke taak, waarbij naast het dagelijks beheer ook veel (geo-) hydro logisch en ecologisch onderzoek komt kijken. Dat valt bij Gemeentewaterlei- Ing. Jeffrey Groen is als freelance kartograaf tijdelijk werkzaam bij Gemeentewater leidingen Amster damtel. 06 - 5163/869. Prive adres: Rossinigale- rij 36, 1962 PS Heemskerktel. 0251 - 239993. dingen onder meerdere afdelingen, maar in dit artikel wor den deze activiteiten samengevat onder de noemer 'Terrein- beheer'. Hiernaast Staat de afdeling Distributie, die het be heer over het transport- en distributieleidingnet voert. Deze scheiding tussen Terreinbeheer en Distributie komt - naast het feit dat ze op twee verschillende locaties zijn gevestigd - tot uitdrukking in de manier waarop geografische informa tie wordt benaderd. Bij de eerste werken de terreinbeheer- ders, ecologen en geo-hydrologen veelal vlakgericht, terwijl de distributiemedewerkers met het leidingnet vooral lijnge- orienteerd bezig zijn. Daardoor hebben beide takken ook verschillende geografische informatiesystemen ingezet. Bij Distributie wordt gebruik gemaakt van het CAD-pakket Mi- croStation en het leidingregistratiepakket framme. Terrein beheer werkt vooral met Arc/Info en ArcView. Binnen Ge meentewaterleidingen worden deze Systemen respectievelijk met 'lis' en 'gis' aangeduid. Beide takken hebben in de afgelopen jaren heel veel infor matie gedigitaliseerd of digitaal laten inwinnen. Zo is van 1991 tot en met 1996 een volledige conversie van alle lei dingnetkaarten uitgevoerd. Vrijwel alle ecologische en hy drologische onderzoeken worden met behulp van het gis van Terreinbeheer uitgevoerd. De behoefte groeide om van deze gegevens betere presentaties te krijgen voor manage- ment en beleid. De komst van (Ao-)kleurenplotters heeft dit nog eens gestimuleerd. Veel van deze producten vormen de 'output'-kant van gis en lis; sommige hadden al een voorloper in het analoge tijdperk. Topografische ondergronden Binnen Gemeentewaterleidingen Amsterdam zijn een aan- tal digitale topografische ondergronden voorhanden. Deze bestanden worden voornamelijk bij het US gebruikt. In het gis, dat immers al vlakgericht is, is minder behoefte aan dit soort ondergronden. Uitgangspunt voor het gebruik van to- pografie is, dat de gebruikers daar geen veranderingen in kunnen aanbrengen. Dat is alleen toegestaan aan de beheer- der. Wel kunnen gebruikers desgewenst de grafische presen- tatie (kleuren, lijnstijlen enz.) aanpassen. 23

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 29