KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 'Level symbology' in MicroStation Binnen het CAD-pakket MicroStation wordt de symboliek per element vastgelegd. MicroStation biedt echter 00k de mogelijkheid alle elementen per laag dezelfde symboliek te geven. In een lijst kan men dan per laag opgeven welke kleur, lijndikte en lijnstijl van toepassing moet zijn. Als deze 'level symbology' weer wordt uitgezet, krijgen de elementen weer hun individuele symboliek terug. Het is 00k mogelijk om de 'level symbology' slechts gedeeltelijk toe te passen, bijvoorbeeld aileen voor lijndiktes. In dit geval krijgen alle elementen hun eigen kleur en lijnstijl, terwijl de lijndikte voor alle elementen op eenzelfde laag gelijk is. 00k geschikt voor schalen tot boven 1:25.000 en als onder- grond voor kleinschalige overzichtskaarten. De door de tdn geleverde bestanden zijn voor het gebruik uitgebreid bewerkt. Ten eerste zijn bepaalde elementen uit de bestanden verwijderd, onder andere de ellipsen die vlakcodes voorstellen. De ondergronden 1:50.000 zijn binnen Gemeen- tewaterleidingen dus niet vlakgeorienteerd. De oorzaak hier- van lag in het ontbreken van de benodigde Software. Kleuren, lagen, lijndiktes en lijnstijlen zijn zo aangepast dat kaarten 1:25.000 die gebruik maken van deze topografie er op een inktjetplotter goed uit komen. De elementen hebben lichte kleuren (grijs, rozerood, blauw) die standaard zijn in alle kaarten met deze topografische ondergrond. Met het MicroStation gereedschap 'level symbology' (zie kader) kan het kaartbeeld eenvoudig omgezet worden naar een kleurrijke kaart die geschikt is voor de schaal 1:50.000 (zie figuur 2). Kleinschalige Standaard Topografie van Amsterdam (kst) De Kleinschalige Standaard Topografie van Amsterdam, kortweg kst, is een nauwkeurige digitale stadsplattegrond van Amsterdam en omgeving. De kst wordt eveneens gele- verd door gea en heeft een richtschaal van 1:5000. De kst is vlakgeorienteerd en is opgedeeld in 37 bestanden ('bladen'). In deze ondergrond komen veel toponiemen voor, onder andere alle straatnamen. De kst is vooral geschikt als on dergrond voor kaarten op wijk- en buurtniveau. De kaart wordt echter 00k vaak zelfstandig gebruikt, als een fraai ge- kleurde stadsplattegrond. Ervaring leert dat de kaart tot schaal 1:2500 vergroot kan worden, maar niet verder ver- kleind kan worden dan tot 1:7000. Bij een kleinere schaal worden de straatnamen op een inktjetplotter onleesbaar. De bestanden zoals gea ze aanlevert geven op een compu- terscherm een mooi, kleurrijk beeld. Op een kleurenplot worden dezelfde kleuren echter veel te donker. Om de kst als een mooie kaart uit te kunnen plotten, zijn de oorspron- kelijke kleuren met een conversieprogramma aangepast. En dank zij het 'level symbology'-gereedschap kan de kaart in twee kleurstellingen worden weergegeven (figuur 3). Op een geschikte zwart-wit printer kan 00k een zeer acceptabel re- sultaat bereikt worden. Dit biedt goede mogelijkheden om snel en goedkoop geografische informatie te verspreiden onder de klanten van Gemeentewaterleidingen Amsterdam. GW-Basiskaart De Basiskaart is een zelf gedigitaliseerde ondergrond die be- staat uit een bestand. Het bevat de belangrijkste wegen, wa teten, spoorlijnen en bebouwde gebieden in Amsterdam en omgeving. De bebouwing en het .water bestaan uit vlakken (figuur 4). Het bestand is gemaakt met behulp van Micro- Station. De richtschaal van de Basiskaart is ongeveer dezelf de als van de topografie 1:50.000 van de Topografische Dienst. De Basiskaart is echter rüstiger, waardoor er meer thematiek op een kartografisch verantwoorde manier kan worden afgebeeld. Denk hierbij aan bijvoorbeeld het volle- dige leidingnet van Gemeentewaterleidingen. Bovendien is de Basiskaart gedeeltelijk vlakgeorienteerd waardoor een compleet ander kaartbeeld ontstaat. Grenzen Als aanvulling op de topografische ondergronden beschikt Gemeentewaterleidingen over digitaal vastgelegde grenzen van gemeenten, stadsdelen, postcodewijken, de gemeente- lijke buurtindeling, distributiegebieden en interne gebieds- indelingen van GW. Deze grenzen zijn in een bestand opge- nomen, dat 00k op een piek wordt bijgehouden. Voor de vervaardiging zijn externe bestanden uit allerlei bronnen sa- mengevoegd en zijn diverse aanvullende grenzen zelf gedigi- taliseerd. Ook de laagindeling, kleuren enz. werden aange past en de grenzen zijn zo geoptimaliseerd dat ze altijd van knooppunt naar knooppunt lopen. Dit grenzenbestand kan als achtergrond worden gebruikt voor alle soorten kaarten die geproduceerd worden. Het bestand beslaat grofweg het gebied waar Gemeentewaterleidingen Amsterdam water wint en water distribueert. De aanmaak was tevens de aan- leiding om de grens van het distributiegebied van Gemeen tewaterleidingen Amsterdam na te lopen. Na grondig on- derzoek en overleg met de aangrenzende bedrijven zijn di verse correcties aangebracht. Kartografie voor ieidingbeheer (LIS) Het merendeel van de kaarten uit het lis zijn de standaard leidingbeheerkaarten. Ze worden vervaardigd op de schalen 1:500 en 1:2500 waarbij de laatste vooral als overzichtskaart worden gebruikt (figuur 5). Op de kaarten is de leidingin- formatie in zwart afgebeeld en de topografische ondergrond in grijs; zodoende wordt een goed contrast verkregen. In- houd en vorm van de kaarten zijn gebaseerd op de vroegere analoge kaarten. Verandering daarvan is moeilijk omdat veel gebruikers er aan gewend zijn. Gemeentewaterleidin gen overweegt niet deze kaarten in kleur uit te voeren, om dat er vaak grote aantallen nodig zijn en dat kan (nog) niet efficient en snel met kleurenplotters. Bovendien voldoet de zwart/wit-versie nog uitstekend. In het kader van dit artikel zijn de speciale kaarten binnen het lis van meer belang. Er is een aantal kant-en-klare kaar ten ontwikkeld en tot zekere hoogte gestandaardiseerd. Op alle kaarten Staat linksboven het GW-logo en rechtsboven de titel. Legenda's staan in een apart blok in de hoek van de kaart of, als de legenda weinig elementen bevat, onder het kaartbeeld. Bladwijzers Van de diverse reeksen van beheerkaarten, topografische ondergronden en kadastrale kaarten zijn overzichtskaarten van de bladindeling beschikbaar. Voor deze bladwijzers is de topografie 1:50.000 van de tdn als ondergrond gebruikt. Om duidelijk aan te geven welke kaartbladen beschikbaar zijn, is gebruik gemaakt van gekleurde vlakken. Een van de beschikbare bladwijzers geeft weer welke gebieden bedekt 25

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 31