3frSmm* gratis. cursussen en KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Aangezien het selectiebestand de nauwkeurige leidingligging uit het lis bevat, kan een selectie ook worden afgebeeld op een grootschaliger kaart. Zo worden bijvoorbeeld kaarten ge- maakt van het leidingnet-naar-leeftijd van een bepaald stads- deel, met de kst als ondergrond. Op ad hoc basis worden ook andere selecries gemaakt vanuit het selectiebestand. Daarvoor wordt dezelfde lay-out als de standaardkaarten ge- bruikt. Uiteraard wordt de legenda aan de inhoud aangepast. Puntobjectkaarten Uit het lis kunnen rechtstreeks selecties van puntobjecten worden gemaakt en tot diverse overzichtskaarten worden verwerkt. Voorbeelden van zulke objecten zijn loden aan- sluitingen, tapplaatsen en meetpunten van waterkwaliteit (figuur 9). De puntobjectkaarten zijn in een zelfde jasje ge- stoken als de overzichtskaarten van het leidingnet en de schaal is ook 1:25.000. Het leidingnet is op deze kaarten met dünne zwarte lijnen weergegeven, de puntsymbolen zijn met opvallende kleuren afgebeeld. Voor elk van de puntobjecten wordt een symbool gekozen dat op deze schaal (en in verhouding tot de dichtheid ervan) geschikt is. De overzichten die met deze kaarten worden gemaakt, zijn zeer geschikt voor de afdelingen die deze objecten beheren. Sommige kaarten worden zelfs gebruikt als onderbouwing van het beleid voor de gemeenteraad. Basisbestanden bijTerreinbeheer (GIS) De kartografie bij Terreinbeheer is gericht op natuur- en terreinbeheer en waterwinning. De geo-informatie waar men hier mee werkt is veelal vlakgeorienteerd en vaak in de vorm van rasterbestanden. Om kaartvervaardiging bij de betreffende afdelingen te ondersteunen, is een reeks Arc/Info-bestanden (coverages en grids) op het netwerk van de vestiging beschikbaar. De belangrijkste worden nu ge- noemd. Vegetatie Van de Amsterdamse Waterleidingduinen is een vlakge orienteerd vegetatiebestand beschikbaar. Aan ieder vlak is administratieve informatie gekoppeld Over het vegetatie- en het structuurtype. In Arc/Info of Are View kan men uit het vegetatiebestand selecties maken op basis van deze adminis tratieve gegevens. De selectie kan, eventueel in combinatie met andere geografische informatie, met zelf gekozen sym- boliek in een kaart worden afgebeeld. Het vegetatiebestand is oorspronkelijk gedigitaliseerd van luchtfoto's met een schaal van 1:5000. Op basis van de (infrarood) luchtfoto's en uitgebreide terreinverkenningen zijn vegetatie- en struc- tuurtypen aan de vlakken toegekend. Digitaal Terreinmodel (dtm) Een rastergeorienteerd bestand bevat de terreinhoogtes van het duingebied en omgeving. De cellen van dit grid zijn twee bij twee meter groot. Aan iedere grideel is een hoogte gekoppeld. Men kan uit het grid, naast gewone hoogtekaar- ten, ook vogelvluchtkaarten en kaarten met reliefschaduw genereren (figuur 10). Het dtm is 170 mb groot. Het plot- ten van zelfs maar een deel van dit bestand, kost zeer veel computertijd. De terreinhoogtes zijn gemeten vanuit een vliegtuig met be- hulp van lasertechniek [van Cann, 1995]. Gemiddeld zijn per vierkante kilometer zo'n honderdduizend punten gerne- I998-XXIV-3 ten. De hoogtes zijn tot op een deeimeter nauwkeurig. Dit puntenbestand is met een interpolatietechniek omgezet naar een rasterbestand. Duintopografie Van het duingebied is topografie met een richtschaal van 1:10.000 digitaal aanwezig. Deze topografie is jaren geleden zelf gedigitaliseerd. Het bestand bestaat uit weg- en water- kanten en gebouwen. Om een onderscheid te maken tus- sen de verschillende soorten topografie moet eerst een da- tabase gekoppeld worden aan de topografie. Het bestand wordt als ondergrond gebruikt bij zeer veel soorten kaarten die vanuit het gis worden gemaakt. Geleidelijk aan is men begonnen met het inmeten van topografie in het duinge bied met behulp van een eigen taehymeter en sinds 1997 met eigen GPS-apparatuur. Locaties van diverse objecten, bijvoorbeeld bankjes en ANWB-paddestoelen, zijn reeds di gitaal aanwezig. Aan een uitgebreid bestand met alle duin- paden wordt gewerkt. Dit laatste bestand zal naar verwach- ting de oude topografie 1:10.000 verdringen. Kartografie bijTerreinbeheer Bij Terreinbeheer worden kaarten vooral gebruikt voor het weergeven van onderzoeksresultaten. Kenmerkend voor de basisbestanden (ondergronden) van Terreinbeheer is dat 28 het contractonderwijs het grafisch lyceum adviezen, opleidingen bedrijfstrainingen voor de grafische en wmpaif ommunicatieindustrie. bij aanvraag grafisch lyceum Utrecht contractonderwijs postbus 5125 3502 je Utrecht tel. (030) 280 70 80 fax. (030) 280 70 79 (24 uur per dag) bezoekadres vondellaan 30 Utrecht

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 34