KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 deze geen (karto)grafische attributen bevatten. Dit betekent dat de grafische vormgeving geheel wordt bepaald door de gebruiker; bij Terreinbeheer zijn er 00k geen voorschriften op dit punt. Dit alles heeft geleid tot een grote hoeveelheid ad hoc kaartjes, waarvan de kartografische kwaliteit sterk uiteenloopt. Dit efifect wordt versterkt doordat zowel het beheer van de ondergronden als de kartografische vormge ving is gespreid over meerdere sub-afdelingen. In figuur 11 is een fragment van een rapportkaart afgebeeld. Het ontbreken van standaardkaarten wil niet zeggen dat er geen behoefte is aan standaardisering. Arc/Info biedt goede mogelijkheden om gebruikersvriendelijke 'user-interfaces' te maken waarmee uit de basisbestanden goede kaarten gege- nereerd kunnen worden. Hiervan maakt de afdeling Ter reinbeheer (tot nog toe) geen gebruik. Momenteel is er een discussie gaande om meer gebruik te gaan maken van Are- View, waarmee gebruikers veel gemakkelijker kaarten kun nen ontwerpen dan in Arc/Info. Speciale kaarten Buiten de 'normale' kartografische produetie bij Gemeente- waterleidingen Amsterdam zijn er voor algemeen gebruik nog twee speciale kaarten vervaardigd. Overzichtskaart waterwinning/transport/distributie Op Ao-formaat is een kaart gemaakt waarop alle gebieden en locaties van Gemeentewaterleidingen zijn afgebeeld die te maken hebben met de produetie en distributie van het drinkwater. De kaart beslaat het gebied binnen de driehoek Andijk - Nieuwegein - Zandvoort en is ongeveer op schaal 1:80.000. Weergegeven zijn de waterwin- en infiltratiegebie- den, het distributiegebied, de pompstations en zuiverings- installaties en 00k alle transportleidingen tussen deze pun- ten. De op de kaart gebruikte teksten en Symbolen zijn vrij groot zodat de kaart van grote afstand te lezen is (figuur 12). De symboliek en de kleurstelling van de leidingen en de pompstations is dezelfde als van de transportleidingkaarten. De kaart is met name bedoeld voor gebruik door directie en PR-medewerkers als hulpmiddel bij presentaties. Ook heb ben veel Gw-medewerkers de kaart aan de muur hangen. De kaart vervangt een oudere, analoog vervaardigde kaart. Van de overzichtskaart zijn ruim zeventig exemplaren ge- plot en geplastificeerd. Enkele kaarten zijn op een linnen drager geplot, zodat ze gemakkelijk opgerold in een koker meegenomen kunnen worden. Wandelkaart De Amsterdamse Waterleidingduinen vormen een voor het publiek grotendeels toegankelijk natuurgebied. Per jaar kö rnen er driekwart miljoen bezoekers. Gemeentewaterleidin gen Amsterdam geeft daarom van dit gebied een wandel kaart uit. Vanaf begin jaren zeventig heeft Gemeentewater leidingen een analoge kaart op vier films bijgehouden met een tekenpen en een radeermesje. Hiermee werd om de paar jaar een herziening gemaakt van de wandelkaart. In 1997 is voor het eerst een wandelkaart via digitale weg met Arc/Info vervaardigd, die als bijlage bij dit tijdschrift is ge- voegd. Als ondergrond is binnen de Waterleidingduinen ge bruik gemaakt van het vegetatiebestand. Buiten het duinge- bied is de topografie 1:50.000 van de Topografische Dienst gebruikt. Voor het verkrijgen van reliefschaduw heeft het digitaal terreinmodel een goede dienst bewezen. De ligging van alle paden binnen het duingebied is uit eigen GPS-me- tingen afkomstig. Veldnamen en locaties van veel puntsym- bolen zijn overgenomen van de oude wandelkaart. De wan delkaart bevat ten opzichte van de oude versie enkele nieu- we gegevens, die inmiddels digitaal voorhanden waren. Dat betrof met name voor wandelaars nuttige informatie als in- formatiepanelen, waterkraantjes en bankjes. De produetie van de kaart bestond niet alleen uit het grafisch vormgeven van de kaart. Veel informatie moest nog verzameld en ge- controleerd worden. Hierbij speelden terreinwachters en ecologen een belangrijke rol. De tekstzijde van de kaart is vormgegeven door een grafisch ontwerpbureau. 'Kartografische revolutie' Op kartografisch gebied wordt bij Gemeentewaterleidingen Amsterdam meer gedaan dan op het eerste gezicht mis- schien gedacht wordt. De voortschrijdende automatisering heeft geleid tot een grote hoeveelheid geografische informa tie, die snel gereprodueeerd kan worden in de vorm van plots en bestanden. Bij de afdeling Terreinbeheer zijn nog een aantal kartografische mogelijkheden onbenut gelaten. Van de kartografische mogelijkheden die het lis biedt, wordt uitgebreid gebruik gemaakt. De hiermee geprodu- ceerde kaartjes kunnen teruggevonden worden op vele afde- lingen. Siechte kopieen en grauwe lichtdrukken worden steeds minder gezien binnen Gemeentewaterleidingen. Steeds meer medewerkers weten de weg naar het lis te vin- den, ook medewerkers die voorheen niet of nauwelijks met kaarten werkten. Uiteraard hangt aan zo'n 'kartografische revolutie' wel een prijskaartje. Digitale ondergronden zijn duur en het maken van een goede kaart kost ook behoorlijk wat tijd. Er mag niet vergeten worden dat kartografie binnen een nutsbedrijf een hulpmiddel is, geen doel op zieh. Literatuur Cann, H. van (1995), Laserscanning voor verzamelen van digitale hoogtegegevens. VI-matrix, januari 1995. Meer, A.J. van der (1996/1997), Landmeetkundige di- mensies van de nutswereld. Geodesia 96-11 (deel 1) en 97-1 (deel 2). Summary J. Groen - Cartography at a Utility Company: Amsterdam Wa ter Supply Keywords: use of geographical Information, gis/lis appli- cations Because of increasing automization the cartographic capabili- ties of Utility companies have increased enormously. This article discribes a collection of maps produced by Amsterdam Water Supply Utility. Topographical backgrounds used for these maps are also described. Cartographic produets turn out te be very populär and are increasingly used throughout the Organization. 29

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 35