Visualisatie van onzekerheid -3 - KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT R.M. Hootsmans, F.J. Ormeling F.J.M. van der Wel KERNKATERN 11 Vaak worden belangrijke beslissingen aan de hand van een kaartdocument gemaakt: de aanleg van de Betuwe- lijn, het definieren van geluidszones rondom Schiphol, het aanwijzen van nieuwbouwlocaties. Zo'n kaart is in feite een vereenvoudiging van de werkelijkheid, die ech ter op meer dan een manier bereikt kan worden. Orme ling [1995] stelt dat "...geen enkele kaart die op specifie- ke gegevens gebaseerd is mag worden beschouwd als de enige 'wäre' visualisatie van die gegevens, omdat altijd subjectieve beslissingen zijn genomen betreffende drempelwaarden, classificatiesystemen, klassengrenzen en het aantal klassen...". Anderen stellen zelfs dat "...het niet ethisch is siechts een enkele visie op de wer kelijkheid te geven..." [Monmonier, 1991]. Dr. Frans van der Wel is Gis-onder- zoeker bij de afde- ling Waarnemin- gen Modellen, afd. Satellietdata, van het KNMl, Postbus 201, 5750 ae De Bilt. e-mail: welvdfiüknmi. nl. De beslissingen die in het kaartvervaardigingsproces geno men worden zijn onder meer afhankelijk van het doel waar- voor de kaart gebruikt gaat worden! Het idee dat de kaart een wäre weergave van de werkelijkheid is, wordt verder verstoord door de introductie en voortplanting van fouten en onzekerheden. Denk bijvoorbeeld aan onnauwkeurighe- - Krantenknipsel - 'Ramp met skigondel schuld piloot' Reuters, ap Washington De botsing tussen het Amerikaanse marinevliegtuig en een gondel van een kabelbaan in de Italiaanse Dolomieten begin februari is te wijten aan de piloot. Dit blijkt uit een onderzoek van de Amerikaanse marine. Door het ongeluk stortte een skigondel neer en kwamen de twintig passa- giers, onder wie een Nederlandse vrouw, om. De onderzoekers stellen vast dat de piloot op slechts 120 meter hoogte vloog, terwijl de minimale vlieghoogte in het gebied 160 meter is. Eerder hadden Italiaanse militaire onderzoekers al vastge- steld dat de piloot was afgeweken van het vluchtplan. Ook bleek dat de Amerikaanse vliegers verouderde kaarten van het gebied gebruiken waarop niet alle kabelbanen staan. Uit: De Volkskrant28 februari 1998 den van meetinstrumenten, gebrek aan ervaring van de veldwerker, de definitie van het classificatiemodel (zie ka- der). Om juiste beslissingen te nemen moet men gei'nfor- meerd worden over de grootte en verspreiding van de onze kerheid in de onderliggende dataset. Binnen de kartografie is de laatste jaren het besef gegroeid dat behalve de data zelf, ook de bijbehorende onzekerheid gevisualiseerd kan wor den. Een goede onzekerheidskaart stelt de kaartgebruiker in Staat om de informatiewaarde van een dataset vast te stellen (ten behoeve van exploratie) of om deze over te brengen op een eindgebruiker (ten behoeve van presentatie). In dit kernkatern worden drie benaderingen toegelicht om met onzekerheidsinformatie en de visualisatie daarvan om te gaan. Allereerst wordt ingegaan op de manier waarop to- pografische kaarten van onzekerheidsinformatie kunnen Dr. ir. Rob Hoots mans is universi tär docent bij de vakgroep Kartogra fie, Department of\ Geoinformatics van het ITC, Postbus 6, 7700 aa Enschede. e-mail: hoots- mans@itc.nl. Prof.dr. Ferjan Ormeling is hoog- leraar Kartografie aan de Universiteit Utrecht, Postbus 80.115, 3508 TC Utrecht, e-mail: f.ormeling@geog. uu. nl. 41

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 3