KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 De heer Van der Donck pleitte voor het opzetten van een internet-redactie- commissie, eventueel gei'ntegreerd met de KT-redactie. Vaak is er een techno logische benadering en wordt het in- houdelijke gedeelte vergeten. Voorzit- ter Kraak gaf aan dat dit een interes sante optie is. Zeker gezien de beperk- te houdbaarheidsdatum van het net moeten we hier iets aan doen, anders maken we geen goed gebruik van de enorme potentie die het net biedt. Een peiling onder de aanwezigen wees uit dat een ruime meerderheid toegang heeft tot internet. Duidelijk is dat we niet aan de nieuwe mogelijkheden van dit medium voorbij mögen gaan. Voorzitter Kraak gaf aan het serieus op te willen pakken en goed op te rails te willen zetten. Hiervoor zal wel weer de inzet van vrijwilligers gevraagd wor den. De heer Smits voegde hieraan nog toe dat er 00k veel archiverings- werk komt kijken bij het goed omgaan met de internet-site. Het volgende jaarverslag betrof die van de werkgroep Geschiedenis van de Kar- tografie. De heer Hameleers beperkte zijn toelichting tot de opmerking dat hij rond de handleiding Gebruik oude kaarten een groepje ge'fnteresseerden bij elkaar probeert te krijgen. De heer De Wijs gaf in aanvulling op het verslag van de Begeleidingscom- missie GLUCO-cursussen aan dat er ge werkt wordt aan een nieuwe opzet die in 1999 moet gaan draaien. De läatste cursus, niveau I, draait nu met het mi- nimum aantal van 10 Studenten, een belangrijke reden om met een nieuwe opzet te komen. De heer Van der Donck vroeg zieh af of in de gis ge- richte cursus wel voldoende aandacht wordt besteed aan scholing in de Kar- tografie. Rieht de cursus zieh niet te eenzijdig op de integratie van gis en Kartografie? Beide richtingen moeten benoemd worden. De heer De Wijs antwoordde dat beide richtingen goed te onderscheiden zijn, zeker in de nieuwe opzet. Er is een kaartredactie en een Gis-gedeelte. Ook aan de inte gratie wordt straks meer aandacht be steed. In het KT zal meer bekendheid gegeven worden aan de nieuwe opzet van de GLUCO-cursussen Het verslag van de congrescommissie is kort en bondig en spreekt voor zieh. De heer Laiesse verzocht in aanvulling op het verslag de aanwezigen de 'call for papers' voor het congres in 1999 te beantwoorden om zo te zorgen voor voldoende tegenstand aan de Duitse collega's. De voertaal op het congres is zowel Nederlands als Duits. Er zijn tolken aanwezig. De commissie is goed op weg naar 1999! Mw. Blok van de redactie van het kt meldde dat het KT vorig jaar redelijk op tijd is uitgekomen. Grootste zorg is de kostenbeheersing. Het probleem zit aan de inkomstenkant en dan met name bij de advertentie-inkomsten. De acquisitie kan het beste buiten de redactie plaatsvinden vanwege de hoe- veelheid tijd die gemoeid is met het netwerken e.d. Voorzitter Kraak kon- digde aan bij agendapunt 'mededelin- gen voorzitter' hierop te willen terug- komen. Gezien de kostenontwikkelingen en de begroting vreest de redactie nog zorg- vuldiger om te moeten gaan met het gebruik van kleur in het tijdschrift. Gelukkig is er wel een tendens dat het kleurgebruik wordt gesponsord door bedrijven. Verder is de heer Ormeling weer voor zitter van de redactie. Hierop reageer- de de heer Ormeling door aan te geven dat hij het voorzitterschap tijdelijk waarneemt tot het moment dat mw. Blok weer voldoende tijd kan vrijma ken voor de redactie. In de NVK publikatiereeks zijn vorig jaar twee nummers versehenen. Het nummer m.b.t. de studiedag van Nieuwe Visualisatie Technieken afge- lopen december verschijnt binnenkort. De heer Ormeling voegde hieraan toe dat het körnende jaar een nummer van het kt gewijd zal worden aan de Topo- grafische Dienst in het kader van het gereedkomen van de digitale topogra- fische bestanden en dat in een num mer aandacht zal worden geschonken aan het congres in 1999 in Maastricht. Van de aanwezige vertegenwoordigers in iCA-commissies en -werkgroepen gaf de heer Damoiseaux als eerste een aan vulling op zijn jaarverslag. Door de commissie Marine Cartography is in 1997 een congres georganiseerd. Verder zijn er niet veel activiteiten. Het lo- pende jaar zal er daarom weinig geheu ren. In 1999 wordt er weer CoastGis- conferentie georganiseerd, ditmaal in Brest, Frankrijk. De heer Van der Steen van de Standing Commissie on Map Production gaf aan dat de samenwerking met de commis sie Education and Training steeds inni ger aan het worden is. Verder is van be lang om te melden dat volgende jaar een publicatie tegemoet gezien kan worden rond de stroomdiagrammen. De verwachting is dat ook buiten de ica en de kartografische wereld de stroomdiagrammen goed gebruikt kunnen worden, o.a. in de Gis-wereld. Wellicht zal er te zijner tijd een ver- taling naar het Nederlands van komen. Met betrekking tot de overige beschik- bare verslagen waren er verder geen vragen, opmerkingen of toelichtingen. Van de werkgroep Kaartbeheer was geen verslag ontvangen. De heer Smits merkte op dat er geen activiteiten wa ren afgelopen jaar. Dit jaar wordt me- dewerking verleend aan de organisatie van een Gis-cursus in het kader van het iFLA-congres in Amsterdam. Ook van de werkgroep Kartografische Productietechnieken is geen verslag ontvangen hoewel dit wel was aange- kondigd. De heer Smeulders bevestig- de dit en gaf aan dat het blijkbaar nog ergens in de pijplijn zit. De werkgroep organiseerde vorig jaar een tweetal, aan elkaar gekoppelde, studiedagen over colourmanagement en kwaliteit, een bij Tetterode en een bij dpa. Dit is zeer goed bevallen zowel wat betreft opzet als inhoud en zal in de toekomst onge- twijfeld een vervolg krijgen. Voorts is in 1997 gediscussieerd over hoe verder te gaan met de werkgroep. Dit zal ook in 1998 voortgaan. Ook in 1998 wordt weer een tweetal studiedagen georgani seerd; in gekoppelde vorm, zo moge- lijk ook fysiek. Daarnaast wordt ge dacht aan een buitenlandse excursie. Van de werkgroep Kartografie en Vormgeving volgt nog een verslag op schrift. In het middagprogramma zal de heer Benjaminse toelichten wat de werkgroep het afgelopen jaar heeft be- ziggehouden. Het verslag van de werkgroep Onder- wijs en Onderzoek is er, maar ligt al- leen bij de KT-redactie. [Door e-mail Problemen heeft het de secretaris niet op tijd bereikt.] De heer Bakker me- moreerde de boeiende studiedag over generalisatie met de Computer afgelo pen december. Het verslag komt er binnenkort aan. De heer De Wijs ver- meldde vervolgens dat de studiedag van dit jaar niet zal plaatsvinden. Wel wordt er in voorbereiding op het con gres van 1999 een Workshop gehouden tezamen met de Duitse vakgenoten. Daar er verder geen vragen of opmer kingen waren werd overgegaan naar het volgende agendapunt. 36

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 42