KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 Verenigingsprijzen 1997 Voor de negende keer werden door de Jury Verenigingsprijzen de NVK-prijzen toegekend. Voor 1997 bestond de jury uit de heren Karssen, Steinfort, Van den Worm en Verroen. De heer Van den Worm maakte het oordeel van de jury bekend en verrichtte namens het NVK-bestuur de prijsuitreiking. De in- zendingen werden tijdens de ledenver- gadering geexposeerd. In zijn toelichting gaf hij aan dat de jury met gemengde gevoelens de win- naars van de prijzen bekend maakte. Er is natuurlijk de droefenis om het over- lijden van Andre Verroen, die lid van de jury was en helaas de laatste jury- vergadering niet meer kon bijwonen. Aan de andere kant is het voor de jury een verheugend feit geweest dat er in vergelijking met vorig jaar een aanzien- lijk groter aantal nominaties mocht worden ontvangen. De jury stond dan 00k voor een moeilijke, maar tegelij- kertijd aangename taak om de inzen- dingen te beoordelen. En dat is niet meegevallen. Het is tenslotte niet voor niets dat een product wordt ingezon- den. Vaak wint de trots het van de be- scheidenheid. Ais een product of een persoon wordt genomineerd dan moet dat product of die persoon wel iets hebben, want kartografen zijn nu een- maal per definitie perfectionisten. Wat dit jaar vooral opviel was dat de toepassing van Gis-technologie de tota le kwaliteit van het kartografische pro duct niet meer in de weg hoeft te staan. Alle inzendingen zijn met be- hulp van gis of grafische Software tot stand gebracht en dat is de producten aan te zien. De technologie blijkt on- gekende mogelijkheden te openen. Voorbeelden zijn de nominatie van het Kartografisch Laboratorium van de Universiteit Utrecht (publicatie over Landschappelijk Nederland), Falkplan Easy travel Pro routeplanner) en Uitge- verij Wolters-Noordhoff dataviewer statistiek 'py-'p8). Bij de beoordeling en de uiteindelijke keuze van de prijswin- naars heeft in alle gevallen de techno logie een rol meegespeeld. De jury voor de Verenigingsprijzen be- sloot de Technische Kartografieprijs 1997 toe te kennen aan Paul Benjamin- se van Carto Studio bv voor het creatie- ve gebruik van moderne technologie bij de Carto Studio internet-site, waarop kaarten vanuit verschillende toepassin- gen worden gebruikt. De multimediale technieken worden op een voor de kar- tografie originele wijze toegepast. Ook in de toekomst valt nog veel van Carto Studio bv te verwachten. Enige jaren geleden heeft Carto Studio ook al een NVK-prijs gekregen. De toekenning van deze nieuwe prijs is dan ook een bewijs dat het bedrijf niet op haar lauweren is gaan rüsten en onverdroten verder is gegaan op de ingeslagen weg. De Algemene Kartografieprijs 1997 werd toegekend aan een organisatie die op passende en consequente wijze al vele jaren Gis-technologie en kartografi sche vormgeving weet te combineren, namelijk de gastheer van vandaag, het bureau Kartografie en Grafisch Ont- werp van de provincie Flevoland. Dat gebeurde voor het geheel aan kartogra fische publicaties alsmede overige door haar ontworpen publicaties ten behoeve van de provincie Flevoland. De vorm geving en technologische realisatie van de ingediende plankaarten mögen ge- zien worden als bijzonder fraaie voor beelden van goed doordachte en eigen- tijdse kartografie. Ze hebben een be- langrijke voorbeeldfunctie. Het bureau ziet ze ook als hedendaagse cultuurpro- ducten en weet dit met een geheel eigen en in alle publicaties ge'integreerde uit- straling voortreffelijk te realiseren. Tenslotte kende de jury de NVK-Ver- enigingsprijs 1997 toe aan Roelof Od- dens, kaartbeheerder bij de faculteit Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Naast het jaren- lange beheer van de kaarten en atlassen van de universiteit en die van de nvk, ontwikkelde hij voor internet-gebruik de Oddens bookmarks, the fascinating world of mups and mapping. Het enor me aanbod aan kartografische infor- matie werd door hem op indrukkende wijze toegankelijk gemaakt voor een wereldwijd publiek. De impact van zijn bookmarks straalt af op de Neder- landse kartografische wereld en daar- mee op de nvk. Daarnaast was Roelof Oddens vele jaren een steunpilaar voor de werkgroep Kaartbeheer van de nvk. De prijzen en oorkondes werden ver- volgens onder luid applaus door de winnaars in ontvangst genomen. De door de jury gegeven motivatie voor de toekenning van de prijzen wordt ei ders in dit KT integraal weergegeven. De heer Van den Worm besloot met de oproep ook het körnende jaar de ty pisch Nederlandse bescheidenheid op- zij te zetten ten behoeve van de pro- motie van de Nederlandse kartografie. Zend uw producten of die van ande ren in om voor een prijs in aanmer- king te komen, zodat met name de bij- behorende tentoonstelling in de kö rnende jaren zieh kan gaan ontwikke- len tot een gebeurtenis die de Neder landse kaartprodueten de aandacht geeft die zij verdient. Met dank aan de jury ging voorzitter Kraak na deze uitreiking over tot het zoeken van drie nieuwe leden voor de jury verenigingsprijzen voor 1998/1999. Van de aanwezigen werden Paul Benja- minse, Jan Schilder en Chris Snabilie bereid gevonden om in de jury zitting te nemen. De heer Ormeling betreurde het dat er geen foto's van de prijsuitreiking ge maakt waren ten behoeve van onder Algemene Kartografieprijs: Bureau Kartografie en Grafisch (Antwerpen van de Provincie Flevoland. V.l.n.r.: Suzan Borra, Alex Lucassen, Jan Schilder, Jeroen van den Worm (jury), Kees Kersten medewerker Fred Koster was niet aanwezig) 38

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 44