KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT andere het Kartografisch Tijdschrift. Gastheer Jan Schilder bleek gelukkig wel een fototoestel te kunnen regelen zodat na afloop van de vergadering als- nog foto's konden worden gemaakt. Mededelingen voorzitter Voorzitter Kraak begon de mededelin gen met op te merken dat de vereni- ging dit jaar 40 jaar bestaat. Het is ge- bruikelijk om allerlei lustrumactivitei- ten op touw te zetten en er had dit jaar dan 00k een congres moeten plaatsvin- den. Omdat met de Duitse zusterver- eniging verplichtingen zijn aangegaan voor het congres van volgend jaar, en het een dusdanige inspanning vergt om dit op poten te zetten, is indertijd besloten dit jaar geen congres te orga- niseren. Er circuleren nog wel wat plannen om iets te doen dit jaar in de vorm van een studie(mid)dag ergens dit najaar, maar deze plannen zijn nog niet uitgekristalliseerd. Wat betref de pr is er in de bestuurs- raad een stuk besproken over de aan- pak van de pr. Er is afgelopen jaar veel over gediscussieerd. Een van de eerste zaken die er uit voortkwam is de nieu- we NVK-folder. De folder gaat bijge- voegd worden bij Geodesia en de Geo- grafenkrant, om te kijken of de leden van onze naast liggende zustervereni- gingen gecharmeerd van de nvk raken door de folder en lid willen worden. Daarnaast is het de bedoeling de folder jaarlijks toe te zenden aan die onder- wijsinstellingen die iets aan kartografie doen, om al in een vroeg Stadium de kartografen in de dop te werven en 00k vast te houden. Er is een grote op- lage gedrukt om de eenmalige ver- spreiding onder de zusterverenigingen mogelijk te maken en een aantal jaren vooruit te kunnen met de toezending aan de onderwijsinstellingen. Verder is het in het kader van het pr- stuk de bedoeling een coördinerend beleid uit te zetten en als dat eenmaal rond is, 00k een persoon aan te wijzen die verantwoordelijk is voor de contac- ten in het land om daadwerkelijk ad- vertenties te werven. En dan gaat het niet alleen meer om het kt, maar 00k om de internet-site. De kosten en ba ten van de Website zijn nu ongeveer gelijk zonder al te veel inspanning. Het ligt voor de hand om een en ander gecombineerd als totaalpakket aan de man te brengen. Wat betreft de contacten met de zus terverenigingen in binnen- en buiten- land hebben we eerder een samenwer- I998-XXIV-3 king gehad met de geödeten, die daar- na op verzoek van de ledenvergadering is stopgezet. Wel is het zo dat er nog regelmatig gesprekken plaatsvinden om iets gemeenschappelijks te doen. Zo is er onlangs gesproken met men- sen van de Kring van Aardobservatie, de vgvi en NexpRI om in 1999 de jaarlijkse NexpRI-dag iets groter en ge- meenschappelijker op te zetten. Internationaal gezien wordt er natuur- lijk hard aan de weg getimmerd voor het congres in 1999 in Maastricht. Er gebeurt echter meer. In Stockholm zijn afgelopen jaar vertegenwoordigers van de Europese kartograhsche vereni- gingen bij elkaar geweest, op initiatief van de Engelsen, om te kijken of we niet konden komen tot een soort Eu ropese kartograhsche vereniging. In grote lijnen wilde men wel iets derge- lijks. De Engelsen zouden het initiatief hiervoor nemen. Dit loopt echter nog wat langzaam. Nu is het wel zo dat een afvaardiging van de nvk actief zal gaan deelnemen aan de Engelse kartogra- fendagen in September. Een oproep hiertoe was bij het laatste KT gevoegd. Ongetwijfeld zal daar 00k een en an der aan de orde komen als het gaat om de Europese kartograhsche vereniging. Als laatste punt bracht de heer Kraak de spelling van het woord kartograhe aan de orde. De nvk schrijff het altijd met een 'k'. Volgens het Groene Boekje moet het met een c'. De overheid is verplicht het boekje te volgen. Er is een uitgebreide correspondentie gevoerd met de Taalunie over de schrijfwijze. Uiteindelijk is een uitvoerige brief te- ruggekomen met allerlei argumenten om het toch met een 'c' te laten zijn. Een citaat uit de brief de gegevens ten aanzien van het paar kartograhe en cartograhe wekt geen uitzondering op de hoofdregel namelijk dat de voor- keursspelling van 1954 voortaan de eni- ge spelling zou worden...". Dit wordt verder heel uitgebreid beargumenteerd in de brief. Het resultaat is helaas dus dat de ofhciele schrijfwijze een c' blijft. Hoe Staat de nvk als vereniging hier te- genover? Als vereniging hoeft de naam niet veranderd te worden, omdat na- men geschreven mögen worden zoals men wil. Maar bij de overheid zal men gedwongen worden om de c' te hante- Omdat de voorzitter verder geen me dedelingen had en er geen vragen meer leefden onder de aanwezigen werd overgegaan naar het laatste agenda- punt van de vergadering. Rondvraag en sluiting De rondvraag werd geopend door de heer MacGillavry, Student Kartograhe aan de universiteit Utrecht, die na mens het kartografen-dispuut Karta- Mira aan het bestuur vroeg om bij elke studiedag gratis toegang te verlenen aan een van de bestuursleden van Kar- taMira alsmede om dan 00k een gratis exemplaar van de proceedings ter be- schikking te stellen, om verslag van deze dagen uit te kunnen brengen aan de rest van de Studenten. Via het eigen blaadje van het dispuut, de KartoPrav- da, worden de Studenten op de hoogte gehouden. Zo kunnen 00k de andere Studenten meer geenthousiasmeerd worden voor de vereniging en zijn er een volgende keer wellicht 00k meer aanwezig. Een dergelijke gebaar kan bijdragen aan de inzet van de nvk on der studentleden. Voorzitter Kraak gaf aan dit punt op het eerste gezicht niet onredelijk te vinden. Het bestuur zal in haar eerst volgende bestuursvergadering het voorstel in overweging nemen. Het is zo dat normaal evenementen van de werkgroepen zieh zelf moeten bedrui- pen. De werkgroepen moeten hiermee natuurlijk rekening houden. In wezen gaat het natuurlijk om pr. De heer Ormeling meldde vervolgens een aantal kartograhsche hoogtepun- ten aan de vergadering. Gisteren was er een promotie in Leiden van Cees Zandvliet op het historisch-kartogra- hsch proefschrift Maps for Money. Pro moties zijn openbare gebeurtenissen. Binnenkort is er weer een. Op vrijdag 29 mei om 16.15 uur zal Paul van den Brink promoveren op zijn proefschrift over de geschiedenis van de rivieren- kaart. Douwe Dijkstra kwam even terug op het initiatief van de Engelsen voor het oprichten van een Europese kartograh sche vereniging. Hij bracht naar voren dat in het kader van het congres van l999 al gewerkt wordt aan een Europe se vereniging. Hij betoogde al het voortouw te hebben genomen samen met de Duitsers. De Engelsen lopen er nu met het initiatief vandoor terwijl de congrescommissie er mee bezig is. Zo wordt gedacht aan een volgend congres in een ander land met bijvoor- beeld Frankrijk of de Scandinavische landen erbij. Voorzitter Kraak bracht hierop naar voren dat het congres van 1999 in principe een bilateraal gebeuren is. De Engelsen hebben het initiatief geno men een Europa-brede vergadering te 39

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 45