I I 1 I I 1 1 I I lllllllll J KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 vice-voorzitter trad Maurice Damoi- seaux toe tot het bestuur. Voor de achtste keer werden tijdens de ledenvergadering de NVK-prijzen uitge- reikt. De provincie Gelderland viel deze keer de eer te beurt. Heiaas waren er wederom onvoldoende nominaties om alle prijzen uit te kunnen reiken. ICA Belangrijkste internationale activiteit was dit jaar de iCA-conferentie in Stockholm, die gepaard ging met een tentoonstelling waaraan vanuit NVK-ge- lederen is toegeleverd. Daarnaast von- den de nodige bijeenkomsten plaats in het kader van de activiteiten van de iCA-commissies en -werkgroepen. Activiteiten werkgroepen, redactie KT en congrescommissie De werkgroep Kartografische Produc- tietechnieken organiseerde twee karto- tech-studiedagen over Colourmanage- ment en Digitale Output. Ook de werkgroep Geschiedenis van de Kartografie organiseerde twee bij eenkomsten: De kartografie van Gel derland te Arnhem en Stadkartografie te Leiden. Verder werden de volgende studieda- gen georganiseerd door de werkgroe pen: Kartografie en het Internet (Nieu we Visualisatie Technieken), de On- derzoeksdag vm Generalisatie met de Computer (Onderzoek en Onderwijs) en Ruimtelijke Infiormatie, elektronische bronnen en het Internet (Kaartbeheer). De werkgroep Kartografie en Vormge- ving startte, in reactie op de publiciteit rond de Nieuwe Kaart van Nederland, een groot project om de kartografie onder de aandacht van een groter pu- bliek te brengen, door de ontwikkeling van beeiden die de beleving van de Randstad moeten weergeven en de ef- fecten van grote infrastructurele pro- jecten moeten presenteren. De werkgroep Kaartgebruik is begon nen met de ontwikkeling van een pro- totype van de ideale fietskaart. De congrescommissie heeft samen met het DGfk en de werkgroepen van beide verenigingen hard gewerkt aan het in- houdelijk, financieel-technisch en or ganisatorisch voorbereiden van het grote kartografencongres in 1999 bij het mecc in Maastricht. De 'call for papers' is inmiddels versehenen. De redactie van het Kartografisch Tijd- schrifit slaagde er wederom in om alle vier de nummers in het kalenderjaar te laten verschijnen. Ook versehenen er weer een aantal nummers in de NVK Publikatiereeks met verslagen van de studiedagen. Fondsen In 1997 is zowel een beroep gedaan op het Ormelingfonds als op het Histo risch Kartografisch Fonds (hkf). Door de beoordelingscommissies is, vanuit het Ormelingfonds, een bijdrage toe- gekend aan mevrouw W. Simon van Leeuwen en de heer P. Benjaminse voor deelname aan de ICA-conferentie in Stockholm. Op het laatste moment was laatstgenoemde helaas niet in de gelegenheid om aan het congres deel te nemen. Mevrouw van Alkhoven ont- ving een tegemoetkoming uit het hkf voor de deelname aan de internationa le historische conferentie te Lissabon. Activiteiten bestuur en bestuursraad Het bestuur kwam in 1997 vijf maal bijeen. De bestuursraad kwam twee- maal bijeen. Naast de routinematige agendapunten ging de meeste tijd en aandacht dit jaar naar de organisatie van het NVK-DGfK congres in 1999, het bezoek van de British Cartographic Society (bcs), de pogingen om een pr- beleid te formuleren, de kostenontwik- keling van het KT, de wervingsbrochu- re en het programma van NVK-evene- menten. Ontwikkeling ledental De stand van zaken met betrekking tot het ledental van de nvk per 31 decem- ber van 1997 is weergegeven in bij- gaand overzicht. Over de gehele linie is de omvang van de vereniging afge- nomen. De jaarlijkse toetreding van Studenten Geo-Informatica (Hoge- school Utrecht) en Kartografie (Uni- versiteit Utrecht) hebben de opzeggin- gen dit keer niet kunnen compense- ren. Onder de leden bevinden zieh nog een viertal zoekgeraakte leden. Doorgaans duiken deze binnen een jaar weer op. De belangrijkste redenen voor de op- zeggingen/beeindigingen liggen op het vlak van 'uit het vak raken', pensione- ring, overlijden, opschonen van dub- bele abonnementen en royering door wanbetaling. Met een actief PR-beleid, met een offensief onder Studenten, geografen en geödeten door de verspreiding van de nieuwe NVK-wervingsbrochure, moet de afname een halt toegeroepen worden, en voorts omgebogen worden naar een groeipad zodat ook de toe- komst van de vereniging gezond zal blijven. NVK-publicaties in 1997 Het Kartografisch TijdschrifF De redactie is er in samenwerking met het Kartlab van de Universiteit Utrecht, dat de opmaak van het tijd- schrift verzorgt, en drukkerij Carto- print in geslaagd om alle vier de num mers van de jaargang 1997 van het Kartografisch Tijdschrifi redelijk op tijd uit te brengen. De laatste aflevering viel, als het goed is, net voor de Kerst in de bus. Alhoewel dit ons tot blijdschap ge- stemd heeft, zijn er ook zorgen. Die betreffen de financiele situatie. Over- schrijdingen van het budget vormen Stand 31-12 Individuele leden waarvan student-Ieden Institutionele leden Abonnementen 1980 1996 1997 saldo 1 451 558 546 -12 46 «7 104 I02 - 2 105 141 132 -9 600 500 400 300 200 100 1980 '83 '84 '85 '86 '87 '88 '89 '90 '91 '92 '93 '94 '95 '96 "97 individueel institutioneel abonnement 42

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 48