KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT dankzij een in de loop der tijd verbe terde kostenbeheersing niet zo zeer het probleem, maar de advertentie-inkom- sten, die een deel van dat budget moe- ten leveren, zijn de laatste jaren aan- zienlijk gedaald. De redactie heeft in- middels een advertentiebeleid gefor- muleerd dat enige verlichting moet brengen, maar een belangrijk onder- deel van de uitvoering daarvan, het werven van advertenties, blijkt in de praktijk een moeizaam karwei. Over de suggestie om de werving buiten de redactie om te laten verlopen, wordt nog nagedacht. Voorlopig heeft een en ander consequenties voor het aantal pagina's per aflevering en het aantal paginas met gekleurde illustraties. Ge- kleurde illustraties moeten naar ons idee mogelijk zijn in een zichzelf res- pecterend (karto) grafisch tijdschrift, maar de redactie van het KT zal er in de toekomst misschien stringenter mee om moeten gaan. Een nieuwe ontwik- keling is dat (werkgevers van) auteurs soms gekleurde illustraties Sponsoren. Inhoudelijk is de jaargang 1997 geva- rieerd geweest. Er zijn twee nieuwe ru- brieken gestart: KartoNET en Lands- dekkende bestanden. Met de eerste wil len wij de lezers op de hoogte houden van voor kartografen relevante ontwik- kelingen op Internet-gebied; met de tweede rubriek willen we de lezers in- formeren over bestanden van heel Ne- derland die beschikbaar zijn bij over- heidsinstellingen. Later kunnen 00k bestanden van commerciele bedrijven aan de orde komen. Prof.dr. I.B.F. Kormoss (van het Euro pacollege te Brügge) en Allan Brown (van het ITC te Enschede) hebben weer gezorgd voor samenvattingen van de artikelen in resp. de Franse en Engelse taal. Barend Köbben (eveneens van het itc) heeft de rubriek Uit de tijdschrif- ten weer voor zijn rekening genomen. De redactie is hen, en de vaste net- werkcorrespondenten die regelmatig nieuws uit de regio brengen, erkente- lijk voor hun bijdragen. In de samenstelling van de redactie hebben zieh in 1997 enkele wijzigingen voorgedaan. Gerrit van Omme heeft het team verlaten, en Ferjan Ormeling is terug. Hij heeft met ingang van 1 ja- nuari 1998 00k het voorzitterschap weer op zieh genomen. Olev Koop is aan de redactie gelieerd als Webmaster en als vaste verzorger van de eerderge- noemde rubriek KartoNET. Annemieke Altena (secretaris), Connie Blok (voor- I998-XXIV-3 zitter t/m 31 december 1997), Winifred Broeder, Maurice Damoiseaux, Rob Hootsmans, Peter van der Krogt en Chris Snabilie zijn gebleven. De redac- tieleden zijn vier maal bij een geweest voor zaken die het tijdschrift betreffen en er heeft, zoals gebruikelijk is, een vergadering met leden van de redactie- raad plaatsgehad. De nvk publikatiereeks In de NVK publikatiereeks zijn in 1997 twee afleveringen versehenen: de num- mers 22 en 23. Ze vormen de neerslag van studiedagen van NVK-werkgroe- pen, resp. van de werkgroep Geschie- denis van de Kartografie en van de werkgroep Onderwijs en Onderzoek. De publicatie-activiteiten werden ge- coördineerd door Corne van Elzakker van het itc. Tot hem kan men zieh 00k wenden voor een abonnement op de reeks, of voor het bestellen van losse nummers (indien nog voorradig). Het meest recente overzicht van nog voor- radige nummers Staat in KT 1998.XXIV. 1, p. 40. de redactie De werkgroep voor de Geschie- denis van de Kartografie in 1997 Nadat Peter van der Krogt aankondig- de dat hij de werkgroep verliet (Peter, bedankt voor je inzet in de afgelopen jaren), verwelkomden de overblijvers Marco van Egmond als nieuw lid. We hebben er alle vertrouwen in dat Mar co een buitengewoon goede aanwinst voor de werkgroep is. Net als in de afgelopen drie jaren is het de werkgroep voor de Geschiedenis van de Kartografie gelukt om in 1997 twee bijeenkomsten te organiseren. Waren het in de afgelopen jaren tel- kens een studiedag en een studiemid- dag, in 1997 waren het twee volwaardi- ge studiedagen. Op 11 april waren we te gast bij het Gemeentearchief in Leiden. Het dag- thema was Stadskartografie. Als eerste kreeg Piet de Baar, adjunet- archivaris van het Gemeentearchief Leiden van dagvoorzitter prof. Günter Schilder het woord. Hij ging onder de titel De kaartcollectie van het Gemeen tearchief Leiden onder andere in op het ontstaan en de samenstelling van de rijke collectie kaarten en afbeeldingen die de Topografisch-Historische Atlas van het G.A. Leiden beheert. De tweede spreker was ondergeteken- de. Onder de titel Amsterdamse uitgif- tekaarten, een amper bekend fenomeen binnen de stadskartografie heb ik een kaartgroep behandeld die in de litera- tuur niet eerder als apart kaarttype on- derscheiden werd. Het zijn grootscha- lige, puur functionele kaarten, die ver- vaardigd werden ten tijde van het voor de eerste keer uitgeven van nieuwe percelen in Amsterdam (voornamelijk in de zeventiende eeuw in de destijds nieuw aangelegde grachtengordel). Ze vormen een van de oudste vormen van ambtelijke kartografie in Amsterdam. Het zijn dan 00k belangrijke bronnen bij de bestudering van de Amsterdam se stadsgeschiedenis. Na de koffie presenteerde Charles van den Heuvel de lezing Voorstellingen van de stadsrand en het grensgebied tus- sen historische kartografie en architec- tuurgeschiedenis. In zijn voordracht be- handelde hij aan de hand van zowel af beeldingen uit de architectuurgeschie- denis, als kaarten het onderwerp 'de ideale stad'. Hij deed dit op een boei- ende wijze en gezien vanuit zowel een civiele, als vanuit een militaire optiek. Na de lunch kreeg prof. Siem Groen- veld als vierde spreker het woord. De voordracht van deze historicus kreeg als titel De methodiek bij het onderzoek van de Leidse stadsplattegronden. Hierin deed hij verslag van (de gevolgde me- thode tijdens) een doctoraal werkcolle- ge dat in het academisch jaar 1993- J994 gehouden werd en waarin twaalf Studenten elk een stukje van de Leidse kartografische koek onderzochten. De laatste spreker van de dag was Ru- die van Maanen. Hij is, net als de eer ste spreker, adjunct-archivaris van het Gemeentearchief Leiden. Van Maanen gaf Een toelichting op de tentoonstelling 'Leiden in Kaart' die na zijn voordracht ter plaatse te bewonderen was. De tweede studiedag werd gehouden op 14 november 1997. De lezingen werden gepresenteerd in het Huis der Provincie Gelderland in Arnhem. Het dagthema was De kartografie van Gel derland. De spits werd afgebeten door de in- specteur van de archieven in Gelder land Frans Schölten. Hij sprak over De militaire kartografie van Gelderland, een provincie die vanaf de Tachtigjari- ge Oorlog tot aan de Franse tijd van groot strategisch belang was. De tweede lezing was van dr. Frank Keverling Buisman, archivaris van het Rijksarchief van Gelderland in Arn hem. Zijn onderwerp was De kadastra- le kaarten van Gelderland. Hij schetste op heldere wijze de verschillende kaart- 43

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 49