KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I990-XXIV-3 typen die in verband met de grondad- ministratie gemaakt werden. Na de koffie behandelde Henk Deys De kartografie van de Gelderse Vallei. In zijn lezing kwamen onder andere de afwateringsproblematiek van de vallei ter sprake en de kaarten die dat sedert de zestiende eeuw opleverde. De laatste lezing van de dag werd ge- presenteerd door Wanita Resida, be- heerdster van de kaartcollectie van het Rijksarchief van Gelderland in Arn- hem. Die collectie wordt daar opge- bouwd sedert 1877, maar bleek nog oudere 'wortels' te hebben. Na de lunch kregen de deelnemers een rondleiding door her kaartendepot van het Rijksarchief en het voormalige Arnhemse Burgerweeshuis. Daar werd, na een inleidend praatje van de conser- vator Ruud Borman, de kaartcollectie van de Gelders Provinciaal Topografi- sche-Historische Atlas bekeken. In het stadhuis van Arnhem werd deel 8 over de Veluwse Steden in de reeks Historische Stadsplattegronden gepre- senteerd. Na enkele inleidende woor- den door Jan Werner, namens de uit- gevende Stichting Historische Stads plattegronden en Joost Augusteijn in de rol van auteur, werd het 8e deel overhandigd aan P. Schölten, burge- meester van Arnhem, die vervolgens een uitgebreid betoog hield over zijn stad en de rol die kaarten ter plaatse speien. De lezingen van de twee bovenge- noemde studiedagen worden gepubli- ceerd in de NVKpublikatiereeks. Over de Handleiding voor het gebruik van oude kaarten (die al enkele jaren in het jaarverslag genoemd wordt) is niet veel nieuws te melden. Er wordt, zij het in een matig tempo, aan gewerkt. Ook nu is het nog niet mogelijk te zeggen wanneer deze uitgave zal ver- schijnen. Voor het Historisch Kartografisch Fonds (voor nadere gegevens hierom- trent zie: KT 1991.XVII.2, p. 15) is in 1997 een aanvraag ontvangen ter Spon soring van een bezoek aan de xvnth International Conference on the His- tory of Cartography, gehouden in juli 1997 in Lissabon. Aan Patricia Alkho ven werd een tegemoetkoming in de kosten van 750,- toegekend. Als te- genprestatie schreef zij een verslag van deze conferentie in KT 1997.XXIII.4. M. Hameleers De werkgroep Onderwijs en Onderzoek in 1997 Leden Barend Köbben heeft een nieuwe functie aanvaard aan het ITC. Omdat het ITC hiermee dubbel vertegenwoor- digd zou zijn, heeft hij afscheid geno- men van de werkgroep. Ferjan Ormeling is, na het voltooien van zijn termijn als voorzitter van de nvk, weer toegetreden tot de werk groep. Theo Tijssen is een nieuw lid van de werkgroep, waarmee de tu- Delft weer in de werkgroep vertegen- woordigd is. Studiedagen De achtste Onderzoeksdag van de werkgroep, gewijd aan Generalisatie met de Computer vond plaats op 11 de- cember 1997, aan de Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen van de Universiteit Utrecht. Met bijna 60 deelnemers werd de studiedag goed bezocht. Generaliseren met de Computer is niet een nieuw onderzoeksterrein, maar de specifieke problemen die werkelijk ge- automatiseerde generalisatie met zieh meebrengt, zijn nog allerminst op alle gebieden opgelost. De ochtend werd gewijd aan theoretische benaderingen, de middag aan praktische ervaringen. De volgende onderzoeksdag zal waar- schijnlijk in de eerste helft van decem- ber 1998 op het itc te Enschede plaats- vinden. Publicaties De lezingen van de onderzoeksdag vm worden gepubliceerd in de NVK publi katiereeks. De lezingen van de onder zoeksdag vii, De interactieve kaart, on der redactie van R. van der Schans en B.J. Köbben, zijn versehenen in de NVK publikatiereeks als nr. 23. Ze zijn verkrijgbaar via C.P.J.M.van Elzakker, itc, afd.Kartografie, Postbus 6, 7500 aa Enschede. N.J. Bakker De werkgroep Kartografie en Vormgeving in 1997 Na de succesvolle eerste themadagen van de werkgroep Kartografie en Vormgeving, in 1996 te Enschede, was het de vraag hoe we verder moesten gaan. Omdat we bij de eerste thema dagen voornamelijk hebben bekeken en beluisterd hoe anderen het deden, was het tijd geworden om te bezien of wij als werkgroep zelf iets konden vormgeven. Opzet was om niet alleen tot een vernieuwde grafische weergave te komen, maar ook om de thematiek multimediaal uit te beeiden. Op die manier zouden we de mogelijkheden van multimedia voor de kartografie kunnen verkennen. De Randstad was uitgekozen als gebied, omdat daar de ruimtelijke dynamiek het grootst is. Wij hebben aan diverse leden van de nvk, maar ook aan personen daarbui- ten, gevraagd om themas aan te reiken die zieh voor een goede vormgeving zouden lenen. Slechts enkele kartogra- fen namen de gelegenheid te baat om een voorstel op te sturen. Dat was niet genoeg om de brede uitwerking die ons voor ogen stond door te voeren. Er moest dus worden gezocht naar een andere oplossing. Nu had ik in de periode 1981/1983 een plan gepresenteerd voor de aanleg van hoge snelheidslijnen (hsl's) in Neder- land met verbindingen naar de buur- landen. Het plan Intermetro toont een integrale aanpak van de mobiliteits- problemen in de Randstad. De infra- struetuur voor HS-treinen is gebundeld met die van een goederenlijn la Betu weroute, en er is tevens een integratie van de infrastruetuur met luchthaven- en regionale light railverbindingen. AI met al is het een plan met zeer ver- scheidene aspecten om uit te beeiden, zoals congestie, ondergronds bouwen, frequentie van treinverloop, aanslui- tende verbindingen, overslag van goe- deren enz. Nu, 15 jaar later, blijkt het nog niet aan actualiteit te hebben in- geboet. De traces voor HS-treinen en de Betuweroute liggen al vast maar de discussies over de IJzeren Rijn, het nut van de HSL-Oost, de uitbreiding van Schiphol, transferia en het light rail concept worden nog heviger gevoerd dan eerder. Na het weer en de voetbal lijkt het onderwerp van de nationale mobiliteit ons aller aandacht te heb ben. Mobiliteit is dynamisch van ka- rakter, het leent zieh daarom niet goed voor weergave op een statisch materi- aal als de papieren kaart. Om zieh een voorstelling te kunnen vormen van ruimtelijke dynamiek kan goed ge bruik gemaakt worden van media die meerdere zintuigen aanspreken. Aard, richting en omvang van vervoersstro- men lenen zieh bij uitstek voor een multimediale weergave. De werkgroep heeft dan ook besloten om het plan Intermetro te actualiseren, en met behulp van multimedia vorm te geven. Aan het project is door vier medewerkers van Carto Studio en 44

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 50