KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De werkgroep Kartografische Productietechnieken in 1997 De werkgroep Kartografische Produc tietechnieken heeft de meeste tijd en moeite gestopt in het organiseren van studiedagen rond het thema Kaart, Kleur Kwaliteit. Hierbij is gekozen voor een nieuw concept, namelijk twee niet aaneengesloten studiedagen op twee verschillende locaties met een overkoepelend thema. Het thema 'Kaart, Kleur Kwaliteit' is hierbij onderverdeeld in twee subthema's, die sterk met elkaar verwant zijn, name lijk: 'Colourmanagement' en 'Digitale Output'. Colourmanagement Studiedag op 26 September 1997 bij de firma Tetterode te Amsterdam. Door de sprekers, afkomstig van de fir- ma's Tetterode, Linotype-Hell, Stöhr und Sauer en dpa, is het onderwerp vanuit verschillende oogpunten behan- deld, o.a.: kleurmanagement, kleur- standaardisatie, het verschil in kleur- verwerking bij analoge en digitale kar- tografie, trends en ontwikkelingen in de grafische industrie en de praktische Problemen in verschillende aangelever- de files. Digitale Output Studiedag op 14 november 1997 bij de firma dpa te Zoetermeer. Ook hier werd door de sprekers, af komstig van de bedrijven dpa, Tettero de, oce, Barco Graphics en de vereni- ging epda, het onderwerp vanuit ver schillende deelaspecten benaderd, o.a.: fonts, digitaal drukken contra offset, techniek achter de hardware, praktische toepassingen voor digitaal drukken in de kartografie en digitaal publiceren. Beide studiedagen hadden over be- langstelling niet te klagen want de bei de dagen waren op basis van de voor- inschrijving vol. Hierbij speelde het feit dat voor het eerst de vooraankondiging en het vol- ledige programma van de studiedagen op de NVK-Internetserver http://nvk- Server.frw. ruu. nllHTMLlNVKlNVK. htmlI) te vinden was een rol. Ook inschrijven via Internet was mogelijk. Op deze plaats wil de werkgroep dan ook van harte dankzeggen aan zowel Tetterode als dpa voor hun gastvrij- heid en de uitstekende verzorging van de studiedagen. De studiedagen voor 1998 zijn volop in voorbereiding. Ook nu wordt er weer gewerkt aan een combinatie van twee studiedagen die in het najaar van 1998 zullen plaatsvinden. De samenstelling van de werkgroep is dit jaar niet gewijzigd, de werkgroep overweegt wel het aantal leden uit te breiden omdat de toegenomen werk- druk het de werkgroepleden niet altijd meer mogelijk maakt om de tijd die nodig is om dit soort activiteiten te or ganiseren voor de werkgroep vrij te maken. C. de Kuijper De werkgroep Nieuwe Visualisa tie Technologie in 1997 De werkgroep is in 1997 vijf maal bij- een geweest. Dit jaar stond ons werk geheel in het teken van het Internet. Er is veel tijd besteed aan de verdere opzet en uitbouw van de NVK-server. Verder is ieder kwartaal een aflevering voor de rubriek KartoNET verzorgd voor het Kartografisch Tijdschrift. En van de mo- gelijke onderwerpen voor de themadag bleek Internet het beste uitvoerbaar. De traditionele themadag werd dit jaar gehouden op 28 november onder het motto Kartografie en het Internet. Dit- Impressie van de themadag. 1998-XXIV-3 maal was de locatie het nieuwe Educa- torium van de Universiteit van Utrecht. Er waren ruim 120 deelne- mers, die een boeiend en gevarieerd programma kregen voorgeschoteld, waarbij goed gebruik werd gemaakt van de vele technische voorzieningen die de nieuwe zaal bood. Een uitge- breid verslag hiervan is opgenomen in het Kartografisch Tijdschrift 1998.XXIV.2. En alle proceedings zijn zoals gebruike- lijk gebundeld en opgenomen in de NVKpublikatiereeks nr. 24. De werkgroep heeft in 1997 van een tweetal leden afscheid moeten nemen. Eerst van Menno-Jan Kraak, die al se- dert de oprichting van de werkgroep in maart 1986 secretaris van de werk groep was en onder meer een reeks themadagen in Delft mee heeft geor- ganiseerd. En direct daarna van Ri chard Rnippers, die pas twee jaar lid was en in die tijd wel de succesvolle themadag 1996 Topografische bestanden 1:10.000 in het nieuwe rrc-gebouw mo gelijk heeft gemaakt. Maar gelukkig hebben we ook een nieuw lid mögen begroeten en wel Barend Köbben van het ITC. Hiermee heeft de werkgroep nu in totaal 7 leden. M.A. Damoiseaux De werkgroep Kaartgebruik in 1997 Onder de vlag van de werkgroep Kaartgebruik werden in 1997 weer de meeste activiteiten ontplooid door de projectgroep Fietskaarten. Zoals uitge- breid te lezen is in Kartografisch Tijd schrift 1998.XXIV.1 werd, onder meer op Werkgroep Nieuwe Visualisatie Technologie De volgende personen zijn lid van de werkgroep. Maurice Damoiseaux (voorzitter) Advies en onderzoek GIS en Kartografie, Pdjkswaterstaat, Meetkundige Dienst, Delft qtf Andre van der Veen (secretaris) Centrum voor Volksgezondheid Toekomst Verkenningen (R1VM) te Bilthoven Henri Aalders Umversitair hoofddocent bij de sectie GIS-technologie aan de Technische Universiteit Delft, tevens professor bij Landmeetkunde aan de universiteit van Leuven. Barend Kobben Docent bij de vakgroep GIS Kartografie aan het ITC in Bnschede W Olev Koop Universitair docent bij de vakgroep Kartografie aan de Universiteit Utrecht Robert Kuunders Assistent in Opleiding bij de sectie GIS-technologie aan de Technische Universiteit Delft Mustafa Yaman in opleiding bij Bureau Nieuwland, Wageningen 46

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 52