KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De covergirl van de Fietskaart Veluwe fietste rondjes bij het startpunt van de Veluwse Fietsdag in Ede. basis van de resultaten van het gebrui- kersonderzoek dat in 1996 in Helvoirt werd gehouden, een prototype vervaar- digd van een 'ideale' fietskaart voor toerfietsers. Deze fietskaart van Ede en Omstreken werd gedrukt in een oplage van 5000 stuks; ze werd onder meer verspreid onder de deelnemers aan de Veluwse Fietsdag en op de gebruiks- waarde onderzocht. Met deze activitei- ten werd weer flink wat pr bedreven voor de kartografie. In het vorige jaar- verslag van de werkgroep werd melding gemaakt van de aandacht die in een Belgisch fietsblad en op tv aan het ge- bruik van fietskaarten werd besteed. Daarna werd er in de landelijke en re gionale pers aandacht geschonken aan het onderzoek op de Veluwe en werden gebruikers nog eens aangesproken met een artikel in een van hun eigen bladen {de Vogelvrije Fietser van de Fietsers- bond enfb). Niet alleen bij de (poten- tiele) gebruikers, maar 00k in kartogra- fische vakkringen kregen de activiteiten van de projectgroep Fietskaarten veel aandacht. Enthousiaste belangstelling was er bijvoorbeeld op het iCA-congres in Stockholm voor de posterpresentatie van Willemijn Simon van Leeuwen, een van de leden van de projectgroep en van de werkgroep Kaartgebruik. Momenteel beraadt de projectgroep Fietskaarten zieh op het aanpakken van een eventueel nieuw project, zoals bij voorbeeld het gebruik van fietsroute- planners. De doelstelling van de projectgroep Elektronische Atlassen is het formule- ren van kwaliteitscriteria voor het be- oordelen van elektronische atlassen voor educatieve doeleinden, uiteraard uitgaande van de gebruiker en vanuit een kartografisch perspectief. Deze projectgroep is in 1997 wel bijeen ge- weest, doch er is - door verschillende oorzaken - niet veel vooruitgang ge- boekt. Met het 00g op de vele veran- deringen in zowel de kartografie als in het voortgezet onderwijs vallen er ho- pelijk in het jaarverslag over 1998 wat meer vorderingen te melden. Intussen wordt er onder leiding van een ander lid van de werkgroep Kaart gebruik, Rene van der Schans, gedacht aan de instelling van weer een nieuwe projectgroep, die zieh zal gaan richten op het gebruik van kaarten in de ruim- telijke planning. Ook hier is het weer de bedoeling dat vertegenwoordigers van de kaartgebruikers zelf deel gaan uitmaken van deze projectgroep. Maar natuurlijk worden ook kartografen van harte uitgenodigd om deel te nemen. U kunt zieh aanmelden bij Rene van der Schans! In het kader van het Nederlands-Duits kartografiecongres Maastricht 1999 zal de werkgroep Kaartgebruik in 1998 tenslotte de mogelijkheden onderzoe- ken tot samenwerking met de Arbeits kreis Kartennutzung van de Deutsche Gesellschaft für Kartographie. Naar het voorbeeld van de Internetpagina van deze zusterwerkgroep (http://www.kfii nigraz.ac.atlgeowwwlak.html) gaan we, net als de andere werkgroepen van de nvk, wellicht ook werken aan een meer informatieve Website. C.P.J.M. van Elzakker De begeleidingscommissie GLUCO-cur- sussen karto grafie in 1997 De derde cursus Technisch Karto- graaf gis-ii frk- 11), met 22 deel nemers is in juli 1997 afgesloten. In het algemeen werd de cursus door de deelne mers als 'goed' gekwalifieeerd. De vierde cursus Technisch Kartograaf gis-i (Tk-i) is in januari 1998 gestart I998-XXIV-3 met 10 deelnemers. Het programma is enigszins aangepast naar aanleiding van de evaluatie van de cursisten van vorige cursussen. Naar aanleiding van reacties van cur sisten en telefonische contacten met bedrijven en instellingen is de begelei dingscommissie begonnen aan de op- zet van een cursus Kaartredactie. E)e bedoeling is dat de cursussen Tk-i en Tk-11 samengesmolten worden tot een Gis-gerichte cursus. Ook zijn er veranderingen te verwach- ten met betrekking tot de Software die in de Gis-gerichte cursus gebruikt wordt. De begeleidingscommissie zoekt in verband hiermee naar een cursus- coördinator en nieuwe docenten. De missie-omschrijving van de begelei dingscommissie GLueo-cursussen luidt als volgt: Bewaken van de continui'teit en de kwaliteit van de bijscholingscursus- sen voor technisch kartografen, ver- zorgd door het Grafisch Lyceum Utrecht. Bevorderen van de bekendheid van de cursussen voor technisch karto grafen door het gluco. Vertegenwoordigen van de Neder- landse Vereniging voor Kartografie bij de GLueo-bijscholingscursussen voor technisch kartografen. Nadere informatie over de cursussen: Grafisch Lyceum Utrecht (glu), afde- ling Contractonderwijs, Postbus 5125, 3502 je Utrecht, tel. 030-2883069 fax: 030-28992x5. R. T. de Wijs De NVK-congrescommissie in 1997 De NVK-congrescommissie heeff in 1997 tezamen met een aantal Duitse collegas van de Deutsche Gesellschaft für Kartographie de organisatie ter hand genomen van een gemeenschap- pelijk congres in 1999. Onder meer in negen nationale en zeven internationale vergaderingen zijn op grondige wijze voorbereidende werkzaamheden uitge- voerd. Het Kartografiecongres wordt van 17 tot 20 mei 1999 gehouden in het Maas trichts Expositie CongresCentrum (mecc) en heeff als thema Europa re- gionaal, Kartografie zonder Grenzen. Naast een aantal lezingen wordt een vakbeurs gehouden, vinden vakexcur- sies plaats, is er een postersessie en een kaartententoonstelling, kunnen ver- 47

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 53