KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 wante werkgroepen met elkaar van ge dachten wisselen en is er een sociaal programma. Eind 1997 is een poster (collectors- item!) en een Vooraankondiging/Call for Papers geproduceerd. A.J. Laiesse jaarverslagen ICA 1997 De ICA Working group on Map Generalization in 1997 De belangrijkste gebeurtenis van de iCA-werkgroep Generalisatie in 1997 was de Workshop in Gävle, Zweden, voorafgaand aan de i8e iCA-conferentie in Stockholm. Aan deze 3-daagse Workshop van 19-21 juni, werd door 39 personen, afkomstig uit 17 landen, deel- genomen. Uit Nederland waren de vol- gende personen aanwezig: Allan Brown (itc), John van Smaalen (luw) en on- dergetekende. Van de deelnemers was 20% afkomstig van de nationale karte- ringsinstituten, 10% van private firmas en 70% van onderwijs/onderzoeks-in- stellingen. Het doel van de Workshop was te discussieren over de beperkingen van de automatische generalisatie, de huidige stand van zaken per land uit te wisselen en de voortgang in bepaalde probleemgebieden te hören. Getracht werd voorts het onderzoek van de kö rnende twee jaar richting te geven. De laatste dag van de Workshop vond er 00k een gezamenlijke sessie plaats met de ICA-werkgroep Visualization. In Sep tember 1998 zal mogelijk een kleinere gezamenlijke Workshop plaatsvinden met de iCA-commissie Map Production op het Institut Cartografic de Catalu- nya in Barcelona, Spanje. Gezien de grote belangstelling voor de Workshop zal in 1999 in Ottawa we- derom een Workshop worden georga- niseerd, voorafgaande de iCA-conferen- tie aldaar. De werkgroep beschikt 00k over een eigen homepage waar veel informatie betreffende generalisatie is te vinden. Het adres luidt: http://www.geo.umzh. ch/lCA. Naast de verslagen van de werkgroep vindt men er 00k andere publicaties en doorverwijzingen naar relevante Websi tes. Voorts is het de bedoeling dat werkgroepleden en anderen in de vorm van een Art Gallery' er generali- satievoorbeelden laten zien. N.J. Bakker De ICA Standing Commission on Education and Training (CET) in 1997 In het jaar 1997 werd het iCA-congres in Stockholm gehouden, en dat was natuurlijk een goede gelegenheid om er een bijeenkomst van cet aan te ver binden: samen met de iCA-commissies National and Regional Atlases en Map Use werd in aansluiting op het congres op de veerboot naar Helsinki en terug naar Stockholm een seminar gehouden over het (leren) vervaardigen en ge- bruiken van elektronische atlassen. Vooral de nieuwe ontwikkelingen bij de Amerikaanse nationale atlas waren daarbij interessant. Tijdens het ica- congres zelf werd een CET-commissie- vergadering gehouden (onvergetelijk vanwege de mangistan-vruchten die het Thaise commissielid ter verorbe- ring in de pauze meegenomen had), waarin de plannen voor de rest van de zittingsperiode (tot augustus 1999) werden besproken. cet is daarnaast actief geweest door een seminar over kartografie-opleiding van Gis-specialisten te organiseren in het kader van het Intercarto-3-congres in Novosibirsk in januari. In maart werd samen met de ICA-commissies Map Production, onder leiding van Sjef van der Steen, en National and Regional Atlases een seminar/work- shop gehouden in Bandung (zie KT 1997.2), van 3-14 maart 1997; daarin participeerde 00k Tjeerd Tichelaar van Wolters-Noordhoff. Bovendien werd deelgenomen in een bijeenkomst van Balkan-kartografen over kartografisch onderwijs en onderzoek in Zuidoost- Europa (oktober 1997). cet is verder betrokken geweest bij het opstellen van een lesprogramma karto- grafie bedoeld voor het Internet, in sa- menwerking met het Royal Melbourne Institute of Technology. In 1997 zijn de proceedings versehenen van het no- vember 1996 gehouden congres in Gifu over kaartgebruik door kinderen (zie KT 1997.1), en het kartografie-se- minar in Santiago de Chile (augustus 1996). Tevens werden de proceedings van de bijeenkomsten in Novosibirsk en Bandung voor reproduetie gereed gemaakt. Datzelfde geldt voor een tweede editie van deel 2 van Basic Car- tography, dat ondergetekende samen met de nieuwe CET-vice-voorzitter Ro ger Anson heeft geredigeerd. Ook daarvan hopen we dat het in 1998 ge- drukt zal worden, en dat is ook nodig: de bestaande voorraden zijn op. F.], Ormeling De ICA Commission Map Use in 1997 In de werkgroep Kaartgebruik van de nvk wordt het meest belangrijke werk verricht in de zogenaamde projectgroe- pen, die zieh richten op bepaalde as- pecten van kaartgebruik of op het ge- bruik van bepaalde typen kaarten. Deze organisatievorm is zo gekozen om ook de kaartgebruikers zelf te kun- nen betrekken bij de werkzaamheden en die kaartgebruikers zijn nu eenmaal verschillend voor verschillende typen kaarten of voor verschillende vormen van kaartgebruik. Bovendien is het zo dat ook de betrokken kartografen ver schillende interesses hebben op het ge- bied van kaartgebruik en met elkaar lang niet altijd op een overeenkomsti- ge golflengte zitten. In de iCA-commissie Map Use zitten ICA-werkgroep Map Generalization, 19-21 juni 1997, te Gävle, Zweden. 48

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 54