,§L j A I KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I «V Baok 1 Forwvd uT I y I Hon» Edtt Reload Opon Prlnt 1 Find ,gj Locabon: jhttp /www. cas istu. edu/l CAM U C/introduction. html 2l Whaft New? Whaft Coof? Destmations Net Seatch Peopte Software The Map Use Coniniission of The International Cartographic Association The Many Dimensions of Map Use There are many dimensions to an understanding of how and why maps are used and what we might do to improve on the ways maps are used. We have chosen to approach the Organization of this topic by examining four dimensions of map use: 1 - the nature of individual map users 2 - communities of map users 3 - the environments in which maps are used 4 - the funetions tasks for which maps are used Throughout we providc citations to specific examples of map use in our litcrature, on the World Wide Web and at other places across the Internet. Further, we provide annotated bibliographic citations to some of the more significant items in the map use literature. And, we provide unannotated bibliographic citations for a larger body of litcrature related to the many dimensions of map use. The Map Use Commission is one of a number of Commissions and Working Groups of the International Cartographic Association. The ICA is made up of member nations and no individual belongs to the ICA. More than 80 countries are members of the ICA. Individual Map Users Document Done E3 die kartografen wel in een en dezelfde groep en er zijn ook geen kaartgebrui- kers bij. Wellicht daarom hangt de commissie de laatste tijd een beetje als los zand aan elkaar en zijn er weinig gezamenlijke activiteiten meer. Wel werd er in 1997 door commissieleden afzonderlijk of in kleine groepjes ge werkt aan de hoofdtaken van de com missie voor de periode 1995-1999. Zo heeft voorzitter Jim Carter (usa) ge werkt aan de Website van de commissie (http:/'/www. cas. ilstu. edu/lCAMUC/intro- duction.html) en heeft uw Nederlandse vertegenwoordiger samen met een Griekse collega onderzoek gedaan naar het gebruik van kaarten op het Inter net. Een verslag van dit onderzoek is als artikel opgenomen in Kartografisch Tijdschrifi 1997.XXI11.4. Tenslotte was de commissie betrokken bij het Semi nar over elektronische atlassen dat op 28 en 29 juni 1997 na afloop van het iCA-congres in Stockholm werd geor- ganiseerd tezamen met de iCA-com- missies Education and Training en Na tional and Regional Atlases. Voor een deel vond dit seminar plaats op de boot tussen Stockholm en Helsinki. Tijdens de bijeenkomsten van de com missie Map Use op het ICA-congres in Stockholm kwam de problematiek van de uiteenlopende interesses sterk naar voren. Het was om te beginnen al vreemd dat een van de bijeenkomsten samenviel met een sessie van de ica- commissie Visualization, waarin kaart- gebruik ook een belangrijke rol speelt. Maar in de bijeenkomsten van de commissie Map Use werd ook nog eens flink längs elkaar heen gepraat en was het zelfs niet eens duidelijk wie zieh nu wel of niet als lid van de com missie beschouwde. Misschien dat de presentatie van ondergetekende over de manier waarop we binnen de nvk het onderwerp kaartgebruik aanpak- ken heeft geleid tot nadenken over een nieuwe organisatievorm van de ica- commissie Map Use die in de toe- komst zou kunnen leiden tot meer en meer concrete resultaten in internatio- naal verband. C.P.J.M. van Elzakker De ICA Standing Commission on Map Production Voor de ica Standing Commission on Map Production (cmp) was 1997 een druk jaar. In het begin waren er vooral taken te vervullen die al eerder afge- handeld hadden moeten zijn. Na de zomervakantie kwamen de activiteiten aan bod die waren gepland om te vol- doen aan de doelstellingen, vastgesteld tijdens de Algemene Ledenvergadering in Barcelona in 1995. Ook in het körnende jaar moet veel werk worden verricht, omdat er ver- schillende zaken op papier gereed moeten komen om in 1999 hun defini- tieve beslag te kunnen krijgen. Het be- langrijkste daarvan zal de publicatie Compendium of Cartographic Techni- ques zijn. Verder moet een publicatie over stroomdiagrammen officieel wor den uitgegeven. Kortom, er zal van de diverse leden van de commissie een flinke inzet worden verwacht. I998-XXIV-3 De samenwerking met de iCA-commis- sie on Education and Training blijkt plezierig en vooral ook succesvol te zijn. Wij hopen dat die nog vele jaren voortgezet kan worden. Indonesie, maart 1997 Voor meer dan 35 deelnemers werd er in Bandung een seminar/workshop van twee weken gehouden, die tot doel had de veranderende technologie op het gebied van de kaartvisualisatie aan de regio door te geven. De meeste cur- sisten waren werkzaam op operationeel niveau, ofschoon er ook leidinggeven- den deelnamen aan het evenement. Met lessen, oefeningen en een dag veldwerk vond er een levendige ken- nisoverdracht plaats, die de deelnemers vaak tot groot enthousiasme bracht. Er kan dan ook worden gesproken van een succesvolle activiteit, die in samen werking met de eerder genoemde ica Commission on Education and Trai ning en het Institut Teknolgi Bandung werd gehouden. Daar de infrastruc- tuur niet voorzag in voldoende Com puters moesten er van buitenaf 20 stuks worden ingehuurd. Dit hoeft in principe geen geweidig probleem te zijn, wäre het niet dat de huur die er- voor betaald moest worden nogal hoog was. Als in de toekomst deze appara- im,' Een aandachtigpubliek volgde twee weken lang lessen en Voerde oefeningen uit. Zelfi Sylvester Stallone keek over de schou- ders van de aanwezigen toe. 49

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 55