COASTGIS '97 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 tuur 00k in de relarief arme landen meer is gei'ntegreerd in de samenleving zal dit probleem, naar we hopen, wor den gereducedeerd. Zweden, internationaal kartografisch congres, 1997 Meer dan 1100 deelnemers bezochten Stockholm voor de iCA-conferentie. Er werden veel papers gepresenteerd, met een grote verscheidenheid aan onder- werpen. De cmp had een aantal spre- kers uitgenodigd om in een beperktere kring specifiek op kaartproductie geente presentaties te geven. Dit bleek een redelijk succesvolle formule, ge- zien het aantal toehoorders bij de pre sentaties en de discussies achteraf. In Ottawa (1999) hopen we dit voort te kunnen zetten. Verder heeft de cmp twee vergaderingen gehouden om de activiteiten met betrekking tot de eer- der geformuleerde doelstellingen na te trekken op voortgang en kwaliteit. Ge- durende de conferentie zijn er tenslot- te een aantal plannen gesmeed om in diverse delen van de wereld een regio naal seminar/workshop te organiseren. Met delegaties uit Zuid-Afrika, Malei sie en Mongolie is gesproken over een mogelijke activiteit ter plekke volgens dezelfde formule als in Bandung (1997), Santiago (1996) en Istanbul (1994), alles in samenwerking met de iCA-commissie Education and Trai ning. Inmiddels lijkt het erop dat de lokale Organisatoren in Zuid-Afrika en Maleisie akkoord zijn met evenemen- ten voor resp. 1998 en 1999. Uit Mongolie is nog geen bericht geko- men, maar gezien het jaar waarin het evenement is gepland heeft dit nog niet zo'n haast. Er wordt verder driftig gewerkt aan het verwezenlijken van de overige doelstel lingen, waarvan het gereedmaken van het eerdergenoemde compendium wel het grootste karwei is. Een rooster met een tijdpad moet de auteurs onder- steunen bij het tijdig inleveren en cor- rigeren van de bijdragen voor het boek. J.F.M. van der Steen De ICA Commission Marine Cartography in 1997 Het jaar 1997 was een goed jaar voor de ICA-commissie Marine Cartography met twee internationale activiteiten, waar ondergetekende als corresponde- rend lid toch aan heeft kunnen deelne- men. Van 23 t/m 27 juni vond de i8e ica- conferentie in Stockholm, Zweden, plaats. Hierover is al uitvoerig bericht in het Kartografisch Tijdschrift 1997.- xxiii.4. Als aanvulling daarop kan het volgende vermeld worden. Een van de sessies was gewijd aan 'Cartography for the Continental Shelf' met drie spre- kers uit Rusland en geleid door Ron Furness, voorzitter van de commissie Marine Cartography. Tijdens de confe rentie is de commissie 00k eenmaal bij- eengekomen, waar een oproep werd ge- daan voor deelname aan coASTGis'97. Van 29 t/m 31 aug 1997 vond in Aberdeen, Schotland het succesvolle Symposium COASTGIS'97 - The Next Millennium plaatst. De volledige titel luidde 'Second International Symposi um on gis and Computer Mapping for Coastal Zone Management' en was georganiseerd door David Green en Grant Massie van de Universiteit van Aberdeen. Het aantal deelnemers bedroeg onge- veer 100, waarvan opvallend genoeg bijna 20 uit Maleisie. Verder was Zuid- Afrika, dat de vorige keer goed verte- genwoordigd was, nu geheel afwezig. Het lezingenprogramma was in het al- gemeen weer van een hoog niveau en ging, zoals in Groot-Brittannie gebrui- kelijk, op zaterdag en zondag gewoon door. Belangrijke conclusie uit veel le- zingen was, dat het längs veel kusten ontbreekt aan voldoende gegevens. Al leen nabij havens en längs vaarroutes wordt regelmatig en gedetailleerd ge- meten. Daarbuiten is dat onvoldoende om goed onderzoek en beleid op te ba- seren. De enige Nederlandse bijdrage was getiteld: 'The Management Plan Wadden Sea and its Visualisation'. Op zaterdagmiddag was er een welkome onderbreking in de vorm een excursie längs de oostkust van Schotland. Ver der was er een kleine technische ten- toonstelling, die tijdens de kofße- en theepauzes goed werd bezocht. Tijdens het Symposium zijn losbladige procee- dings uitgereikt en het is de bedoeling dat deze later in boekvorm worden ge- publiceerd. Voor een vervolg van dit Symposium in 1999 zijn nog geen dehnitieve af- spraken gemaakt. Het aanvankelijke aanbod van Zuid-Afrika voor coast- Gis'99 is niet bevestigd, maar vanuit Frankrijk is een uitnodiging gekomen voor een bijeenkomst in Brest in 1999. M.A. Damoiseaux De ICA Commission onVisuali- zation in 1997 Het verslagjaar van de commissie te- kende zieh door twee hoogtepunten. In het voorjaar zag een wetenschappe- lijke publicatie met daarin werk van eerdere activiteiten van de commissie het licht. Het betrof een speciaal n Um mer van het blad Computers and Geo- sciences. Het nummer (j aargang 23, nummer 4) stond onder redactie van beide commissievoorzitters en had als titel Exploratory Cartographic Visuali- zution. Naast de papieren uitgave werd het ondersteund door een www-site en een cd-rom met daarop allerlei dy namische visualisaties die op papier minder tot hun recht komen. Voorafgaand aan het iCA-congres in Stockholm had de commissie een Workshop georganiseerd in Gävle, Zweden. Deze bijeenkomst vond plaats van 18-21 juni, en had als doel te discussieren over de onderzoeksagenda voor de körnende jaren. Voorop stond vaststellen van prioriteiten bij de ont- wikkeling en gebruik van kartografi- sche visualisatiemethoden en -technie- ken. Zo was er tijdens de bijeenkomst aandacht voor animatietheorie en de toepassing hiervan bij de weergave van temporele gegevens, de georeferentie van desktop virtual reality (vrml), multimedia en visualisatie, en de visu- alisatie van onzekerheid. Voor ieder van de onderwerpen volgde een serie presentaties door werkgroep- leden. Daarna werd in kleine groepen verder gediscussieerd over de hieraan 50

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 56