M.J. Kraak KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT gerelateerde onderzoeksprioriteiten. Deze werden later in de totale groep omgezet in een soort top vijf. De Sa men vattingen van de presentaties en een uitgebreider verslag zijn te vinden op http://www.geog.psu. edu/ica/icavis/ meetrpt.html. Bovendien werden de resultaten van de enquete van het gelieerde acm-sig- GRAPH Carto-Project gepresenteerd. Ook werd een www-site aangekon- digd met links naar visualisatieprojec- ten. Deze is inmiddels actief en is te vinden op: http://www.siggraph.org/ rhyne/carto/carto^S. html. Natuurlijk zijn er weer volop plannen gesmeed voor 1998, wanneer er onder andere een bijeenkomst in Polen zal plaatsvinden. Hierover volgend jaar berichten Landelijk grondgebruiksbestand is weer bij de tijd DLO-Staring Centrum, Instituut voor Onderzoek van het Landelijk Gebied (sc-dlo), heeft in juni 1998 de derde versie van het Landelijk Grondge bruiksbestand Nederland (LGN3) afge- rond. Dit bestand verschaff actuele en nauwkeurige informatie over het grondgebruik, die kan worden toege- past in het milieubeheer, waterbeheer en de ruimtelijke ordening. Het nieuwe grondgebruiksbestand is gebaseerd op satellietbeelden uit 1995 en 1997 en vervangt LGN2, dat berustte op satellietbeelden van 1992-1994. Het grondgebruik wordt weergegeven in 25 klassen. Nieuw voor LGN3 is de klassie- ke bebouwing in agrarisch gebied, die in eerdere versies ontbrak. Het LGN3-bestand bestaat uit demen ten van 25 m bij 25 m en bedekt geheel Nederland. De verandering van grond gebruik, bijvoorbeeld door stadsuit- breiding, is van belang bij het opstel- len van nationale en provinciale plan nen en verkenningen. Het bestand wordt daarom gebruikt door plannen- makers van verschillende rijksdiensten, bijvoorbeeld bij het opstellen van na tionale watersysteemverkenningen en waterhuishoudingsplannen. Verder ge- bruiken provincies de informatie bij het maken van regionale plannen voor milieu en ruimtelijke ontwikkeling. Informatie: ir. G.J.A. Nieuwenhuis, Postbus 125, 6700 ac Wageningen, tel. 0317 - 4743D- Een kartografische ontsporing van de Rotterdamse Metro Voor een wandeling in het Botlekge- bied bij Rotterdam kocht ik laatst een ANWv/wv-Toeristenkaart 1:100.000 van Zuid-Holland. Geen ideale schaal om te wandelen, maar op vakantie in Frankrijk doe ik het er ook mee, zon- der grote problemen. Ook nu ben ik niet verdwaald. Maar in de Metro op weg naar Hoogvliet viel me op, dat de plaats van het trace en van de stations wel erg slordig was ingetekend. Het meest in het 00g springend was, dat het trace ten westen van de nieuwe Erasmusbrug lag, terwijl ik als geboren en getogen Rotterdammer toch zeker weet dat de Metro onder de (afgegra- ven) westpunt van het Noordereiland, meer stroomopwaarts van de brug ligt. Even ten zuiden van de brug kruist de Metro ook de weg naar de brug, bo- vengronds. Ech wel! Dus de topologie klopt niet. In de stad is het trace ook zeer belabberd weergegeven, veel te ver (zo'n 200 meter) naar het westen. De Metro loopt onder de Coolsingel en de Schiedamse Dijk (direct längs de Leu- vehaven), dat weet ik nog uit de bouwtijd toen de straat open lag. Dan de metrostations. Die zijn ook vaak honderden meters verplaatst, het meest extreem het Station Voorschoter- laan op de oost-west-lijn. De Toeris- tenkaart is dacht ik vooral bestemd voor fietsers, maar een allochtone fiet- ser die in de daarvoor beschikbare uren van de Metro gebruik wil maken zal veel moeite hebben om met deze kaart de ingang te vinden. De hulp van Rotterdammers, zoals bekend aar- dige mensen, zal dan moeten worden ingeroepen. rtAASTUNKlEe Nu ik toch bezig ben: het Centraal Station ligt ook al te ver naar het wes ten. En wat te denken van het Stad- huis? Ligt dat echt aan de westkant van wat op de kaart vermoedelijk de Coolsingel is? Vermoedelijk, want het I998-XXXV-3 trace is erg bochtig getekend en bij de Blaak zie ik een zijstraat die er niet is. En om van de Boompjes op de West- zeedijk te komen hoef je echt niet de vreemde kronkels van de kaart te ma ken. Zou de smalle strook groen (50 m ongeveer) tussen Westersingel en Een- drachtsweg echt bebouwd geraakt zijn, naar plannen van Adriaan Geuze wel- licht? Je weet maar nooit met die bouwdrift van de Rotterdammers. En sinds wanneer is het Park bij de Euro mast industrieterrein? Zou de zwarte drukplaat van de kaart misschien wat verschoven zijn in weste- lijke richting? Dan moet dat al heel lang het geval zijn, want in de anwb- Atlas voor Nederland uit 1985, ooit ca- deau gekregen bij een NVK-voordracht, is het ook zo'n kartografisch rommeltje. "Deze uitgave werd met de meeste zorg samengesteld. De juistheid van de gegevens is mede afhankelijk van de informatie die ons door derden wordt verstrekt. Blijkt deze informatie on- juistheden te bevatten dan kan de anwb hiervoor geen aansprakelijkheid aanvaarden." Bij de eerste zinsnede plaats ik graag een vraagteken. Ik vraag me ook af, en dat niet de eerste keer, waarom de anwb niet gewoon, net zo als het Franse ign, aan de kaartgebrui- kers vraagt of ze onjuistheden willen doorgeven opdat daar bij een volgende uitgave rekening mee kan worden ge- houden. Maar wie weet ontdekt de anwb zelf wat er mis is, nu ze na haar zeer recente verhuizing (van het Een- drachtsplein?) naar de Coolsingel op de kaart een nieuw plekje voor haar symbool moet zoeken. R. van der Schans Website Maastricht '99 Voor het internationale Nederlands- Duitse kartografiecongres, dat van 17 t/m 20 mei 1999 in het mecc te Maas tricht zal worden gehouden, is een Website geopend waarop u alle infor matie over het congres kunt vinden. Naast informatie over de achtergron- den van het congres en het thema, de vakbeurs, het lezingenprogramma en de kaartententoonstelling, zijn er inte ressante verwijzingen naar Maastricht zelf en het congrescentrum (mecc). Vanaf november/december wordt ook de mogelijkheid geboden om u via deze Website in te schrijven als deelne- mer. Verder kunt u natuurlijk via de diverse genoemde e-mail adressen con- tacten leggen, vragen stellen en opmer- kingen of suggesties doorgeven: 51

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 57