ini 43 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 Reference Data Classified Data X Y Z Row total Correct X 24 2 4 30 80 Y 6 45 9 60 75 Z 3 5 52 60 87 Column total 33 52 65 150 Figuur 2a. Voorbeeld van een foutenmatrix waarin de bevindin- gen van een steekproef worden samengevat. De 'classified data remote-sensing classificatie) worden vergeleken met 'reference data'(bijv. veldwerkdata) waarna de correctgeclassificeerdepixels op de diagonaal van de matrix verschijnen (uit: [Janssen Van der Wel, 1994]). wikkeld. Zo worden nauwkeurigheids- bepalingen toegepast op geclassificeer de satellietbeelden, uitmondend in foutenmatrices die aangeven in hoe- verre de classificatie afwijkt van de werkelijkheid. Dit gebeurt steek- proefsgewijs en resulteert in een per- centage correct geclassificeerde beeld- elementen (pixels). Figuur 2a geeft een voorbeeld van een dergelijke tabel. De onzekerheid die bij de classificatie be- hoort kan worden uitgedrukt in diver se maten, maar deze hebben als be- langrijkste nadeel dat ze geen infor- matie verschaffen over de ruimtelijke verspreiding van onzekerheid (figuur 2b). Want zou het niet mooi zijn als van elk beeldelement gesteld kan wor den of de toegekende klasse goed of fout is (nauwkeurigheid), öf dat min- stens gesteld kan worden met hoeveel zekerheid de pixel tot de betreffende klasse behoort (waarschijnlijkheid)? Wanneer over iedere pixel een uit- spraak kan worden gedaan voor wat betreft de onzekerheid, dan heeft het zin om deze waarden te visualiseren, zodat wellicht een patroon kan worden ontdekt! Behalve de thematische infor- matie die is afgeleid uit de satelliet beelden (bijvoorbeeld landbedekkings- klassen als gras, bos, water), wordt daarom nu 00k statistische informatie over de sterkte van de klassetoeken- ning in kaart gebracht. Deze combina- tie vormt een belangrijk instrument Figuur 2b. De ruimtelijke ver spreiding van onze kerheid gevisuali- seerd voor een re mote-sensing classi ficatie van het ge- bied rond Maas land (zh). De grijs- waarden geven de hoogte van de a posteriori waar schijnlijkheid weer (zwart is laag, wit Figuur 3. Fragment uit het Camotius Demonstratie Pro- gramma. Voor een willekeurige pixel in het geclassificeer de beeld kan de on- tijdens allerlei beslissingen. De vragen die naar voren kö rnen bij bestudering van dergelijke informatie zijn bijvoor beeld: levert de spectrale informatie uit het satellietbeeld wel vol- doende uitsluitsel, of is extra data gewenst, en zo ja, waar? is de overgang tussen de klassen scherp of is er sprake van een overgangszone? welk risico wordt gelopen als er sprake is van een misclas- sificatie en moet de klassetoekenning wellicht gewijzigd worden? Een van de meest bekende classificatiemethoden in de spec trale patroonherkenning is Bayes Maximum Likelihood De- cision Rule. Zowel voorkennis ('priors') als spectrale infor matie (voortkomend uit de training) wordt aangewend om via een statistisch model uitspraken te doen over de waar schijnlijkheid dat een pixel tot een bepaalde klasse behoort. Het resultaat is dan 00k een waarschijnlijkheidsvector per pixel: voor elk beeldelement wordt voor elke onderscheiden klasse een a posteriori waarschijnlijkheid afgeleid (figuur 3). Met deze 'posteriore' beschikken we over een schat aan meta-informatie op pixelniveau die op kartografisch verant- woorde wijze aan een beslisser kan worden overgebracht! Meest eenvoudige benadering is om de waarschijnlijkheid waarmee een pixel aan een klasse wordt toegekend als een grijswaardekaart naast (kaartpaar) of onder (bivariate kaart) de thematische kaart te beschouwen. Deze nogal statische manier van representatie kan worden aangevuld met meer dynamische technieken, mogelijk gemaakt door de Compu ter. Zo kunnen bijvoorbeeld animatietechnieken worden gebruikt om een 3-dimensionaal waarschijnlijkheidsland- schap te verkennen of een serie van waarschijnlijkheidsbeel- den te exploreren (zie 00k [Van der Wel et al., 1994]). Het aanbrengen van scherpe of vage begrenzin- gen in datasets De meeste selectie- en classificatiemethoden, die patronen binnen ruimtelijke gegevens zichtbaar kunnen maken, leggen scherpe begrenzingen op binnen de meetschaal van die gege vens. Daarmee ontstaan over het algemeen nominale of ordi nale categorieen. De classificatiemethode zeeft als het wäre de waarnemingen uit door ze aan de eis(en) van elke categorie te toetsen. Hierbij kan zieh veelvuldig de situatie voordoen dat een observatie (een 'individu uit de gegevensset) net wel of net niet aan een of meerdere criteria van een categorie blijkt schijnlijkheidsvector worden opgevraagd. CAMOTIUS 0.2 Persua- n by Demonstration Options Visuallsatlon Grey Scale Colour Create LUT Bead LUT £olour Composite Change Map Effects Profile Map Types Bivariate Map Vector Visualist A Priori Map Class Probability Map Qifference Map Entropy Map Ranked Probability data value: min. value: max value

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 5