J. Dodt (red.). Kartographische Schriften Band 2. BESPREKINGEN 55 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Johann Friedrich von Ryhiner - en dit niet in onze 'drukke' tijd, maar twee- honderd jaar geleden, in de tweede helft van de i8e eeuw. Daarachter steekt een immense hoeveelheid geo- grafische en cultuurhistorische kennis over die tijd. Honderdvijfennegentig jaar na het overlijden van de verzamelaar is het gehele bestand na vier jaar werken ont- sloten en voor eenieder tastbaar gewor den. Een tentoonstelling in het Schweizer Alpines Museum in Bern besteedt aandacht aan deze gebeurte- nis. Ze presenteert niet alleen een noodzakelijkerwijs kleine selectie van de verzamelde kunstwerken, maar laat vooral aan de hand van voorbeelden en vergelijkingen zien hoe de histori sche kaarten heden ten dage kunnen worden gebruikt. Een tiental vertegen- woordigers uit wetenschap en politiek werd verzocht om met actuele vragen de kaarten te benaderen. Verscheidene 'werelderi van de verzamelaar Ryhiner werden geanalyseerd, om de verande- ringen van het landschap, de ruimtelij- ke ordening en de grenzen, het ge- bruik tijdens het reizen, voor het weg- verkeer of de archeologie zichtbaar te maken. De tentoonstelling wordt gehouden van 10 September tot 6 december 1998 in het Schweizer Alpines Muse um, Helvetiaplatz 4, Bern (Zwitser- land). Voor 19 Zwitserse francs is een catalo- gus verkrijgbaar. gis und Kartographie im multi medialen Umfeld. Grundlagen, An wendungen und Entwicklungstrends. Formaat 24 x 17 cm, 140 pp. ISBN 3 7812 1439 7. Prijs: dm 48,00. M.R. van der Valk In februari 1997 vond in Hannover een tweede seminar GIS und Kartogra phie im multimedialen Umfeld van de Deutsche Gesellschaft für Kartogra phie (DGfK) plaats, waarbij onder Ri ding van prof.dr. D. Grünreich aan dacht werd geschonken aan de theorie, toepassingen en ontwikkelingen op het gebied van de combinatie van multi- media en kartografie. Net voor het be- gin van het seminar kwamen de pro- ceedings uit, een prestatie van de re- dacteur van ons Duitse zusterblad Kartographische Nachrichten. Het pu- blicatiemedium was de Kartographische Schriftenreihe van de DGfK, vergelijk- baar met de NVKpublikatiereeks. Het theoretische deel van de procee- dings bevat bijdragen van Grünreich (tu Hannover), Buziek, Dransch en Buchroithner. Bij het toegepaste deel wil ik de bijdragen noemen van Sieber en Bär (Zürich), liiert (Rag, Frank furt) en de de NVK-leden bekende Rase en Jean-Claude Müller. De publicatie- reeks van de dgR is tot nu toe wat theoretischer en formeler dan de serie van de nvk - en duurder. Er zitten in dit nummer een aantal interessante bijdragen, interessant 00k om te mer ken dat we hier nog goed bij zijn. Dat blijkt 00k uit beschrijvingen van de Duitse bodemdatabank (vergelijkbaar met ons bodeminformatiesysteem), van de visualisering van ruimtelijke ge- gevens door de karteringsdienst van de stad Hamburg, en uit een beschrijving van het multimediale visualiserings- systeem voor het stroomgebied van de Weser (vergelijkbaar met rivgis van Rijkswaterstaat). Wat we niet hebben is het indrukwek- kende prototype van de elektronische versie van de Zwitserse nationale atlas (hier beschreven door Siebers en Bär), waarin 00k uitgebreid wordt ingegaan op de doctoraalscriptie van Willemijn Simon van Leeuwen. liiert beschrijft de voortgang van megrin, het streven van de Europese topograßsche dien- sten tot een gemeenschappelijke data- set te komen. Rase behandelt met de Computer geproduceerde anamorfosen en Müller beschrijft de productie van een hypermedia elektronisch kartogra- fie-studieprogramma. In het deel ontwikkelingen (qua in- houd niet echt van de andere bijdra gen te onderscheiden) gaan Grün reich en Rappe in op kennissystemen voor generalisatie en behandelt Wiesel de productie van een milieu-informatie- systeem voor Internet dat vooral inte ressant is vanwege de mogelijkheid geografisch te zoeken door rechthoe- ken op de kaart te definieren. De publicatie geeft een aardig beeld van de ontwikkelingen en de stand van het onderzoek op dit gebied in Duits- land. Zeker met het 00g op de körnen de nadere contacten in Maastricht is het zinvol te zien wie in dit buurland de 'spelers' zijn op het gebied waar gis, kartografie en multimedia samenko- men. F.], Ormeling Compacte stratenatlas van Belgie: Provincie Brabant Antwerpen: Standaard-uitgeverij n.v., 1997. 16,6 x 21,5 cm, 234 pp. isbn 90 02 206 19 4. Prijs 595,- bef De stratenatlassen van de Standaard- uitgeverij zijn geen nieuwigheid meer. Ze bestaan reeds meerdere jaren en in voortdurend wijzigende versies. Alle Belgische provincies werden het eerst, elk afzonderlijk, in boekvorm uitgege- ven op een formaat van 21 x 29,7 cm (prijs 1.395 tot 1.795 BEF)- Inhoudelijk verschilt deze uitgave in niets van de hier besproken compacte uitgave; al leen het formaat is anders... en 00k de prijs. Van Brabant verscheen hierop een variant met luchtfoto's, wat de lich te prijsverhoging verantwoordt (1.995 bef). De recentste wijziging is enerzijds de compacte uitgave per provincie (595 tot 795 bef per deel) en anderzijds een bundeling van de 5 Vlaamse provincies (Brüssel en Waals-Brabant incluis) voor 1.995 BEF- De compilatie is dus meer dan 40% goedkoper dan de som van de delen afzonderlijk. De kwaliteit van de vermelde produc- ten kennen we reeds van vroeger en deze werd in het verleden al geroemd. Aan de recentste uitgave is daar weinig aan veranderd, behalve een reductie tot ongeveer 78%, die de leesbaarheid zeker niet ten goede komt en de oor- zaak is van een aantal slordigheden.

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 61