56 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 PLEINEN STEEG! ES LES RUES RUELLES AVENUES ALLEES PLACK SQUARES Het voorliggend exemplaar van de provincie Brabant vermeldt in zijn in- leiding "de allerlaatste ontwikkelingen in kaart te hebben betracht", wat jam- mer genoeg niet het geval is. Inder daad een eenvoudige vergelijking van genoemd exemplaar met oudere kaar- ten en zelfs heel concreet met de uitga- ve van 1992 op groter formaat kan dit alleen maar bevestigen. Een niet-bijge- werkte verkleinde kopie werd de basis voor de nieuwe uitgave, met alle gevol- gen vandien. Wellicht zijn bepaalde deelfilms verloren gegaan, waardoor bijvoorbeeld voor de Streek van Tervu- ren-Overijse (p. 108) een kleurenselec- tie (opgerasterd van de oudere druk werd gebruikt! Deskundigen weten wat het gevolg hiervan is voor de lees- baarheid van de teksten. In de inlei- ding is er sprake van schalen 1:10.000 en 1:20.000, doch de redacteur vergat het resultaat van het reductieproces. De waarde van 1:13.000 en 1:26.000 is een betere benadering van de effectieve schaal. Daarbij komt nog dat de aan- gegeven verhouding van 1 op 2 voor de algemene kaarten t.o.v. de detailplans slechts een zeer grove benadering is. Zo zijn de stadsplannetjes achteraan nu eens groter dan weer eens kleiner voorgesteld, schommelend van onge- veer 1:11.600 tot 1:19.000, zelfs een- maal onaangekondigd 1:6.500. Dit eu- vel kon eenvoudigweg vermeden wor den door er een schaalstok aan toe te voegen. Daarbij komt dat de kaartlezer niet opmerkzaam gemaakt wordt op het feit dat de schaal van de ene blad- zijde naar de andere plotseling verän dert zoals bijvoorbeeld van p. 204 naar p. 205 of van p. 227 naar p. 228 of van p. 228 naar p. 229 en alle volgende. Ook voor de gedetailleerde stadsplan netjes zou het interessant zijn te weten op welke bladzijde de verdere uitbrei- ding in noordelijke, oostelijke, zuide- lijke of westelijke richting terug te vin- den is. De originele uitgave van 1992 vermeldt op de kleinschalige kaarten welk gebied uitvergroot werd. Dit is in deze compacte uitgave achterwege ge- bleven, wat geenszins een verbetering betekent. Het lijkt ons bijzonder eigenaardig dat 'bebouwd' gebied niet enkel werd voorbehouden aan de aaneengesloten dorpskernbebouwing maar ook aan de villawijken van voor de jaren zeventig. Enkele voorbeelden maken dit duide- lijk: de residentiewijken van Tervuren en van Heverlee ten zuiden van de spoorlijn is als 'bebouwd gebied' aan- gegeven, maar gelijkaardige nederzet- tingen in Leuven-Korbeek-Lo, Herent, Linden, Leuven-Kessel-Lo, Oud-He- verlee, Holsbeek, Blanden enz. komen als 'lege' verkavelingen naar voren. Deze wijken zijn inderdaad alle tijdens de laatste decennia opgetrokken. Ik kan me van de indruk niet ontdoen dat hiervoor geen terreinwerk verricht werd en het basisdocument hiervoor alleen maar een (kleinschalige) expli- ciete wegenkaart was! De uitgever kan maar best alle villawijken op een ge lijkaardige manier voorstellen, zij het al dan niet onderscheiden van de dichtbebouwde gemeentekernen. Het is niet eenvoudig om bij een her- uitgave van stratenplannen, zeker als het gaat om uitgestrekte gebieden, alle topografische veranderingen bij te houden en bij te werken. Dat men hierbij bestaande plannen raadpleegt is zeer logisch. Een gevaar hierbij is dan wel dat die verschillende basisdocu- menten niet steeds dezelfde inhoud bedoelen voor welbepaalde morfologi- sche klassen. Waarom zouden een 'am- bachtszone' en een 'industriegebied', die uiterlijk een identiek beeld verto nen, op een verschillende grafische manier moeten voorgesteld worden, zoals dat het geval is voor het noorden van Haasrode? Waarom worden gelijk aardige zones in Rotselaar (p. 51), in het grensgebied Wilsele-Holsbeek (p. 69) en in Louvain-la-Neuve (p. 230) dan weer helemaal niet aangeduid? Druktechnisch is een voorliggende uit gave zeker een uitdaging. Een reductie van de oorspronkelijke documenten laat ook vlugger kleine verschillen in drukkwaliteit zien zoals 'vet-' en 'ma- ger-gedrukte' bladzijden tegenover el- kaar. Dit wordt gei'llustreerd door de bladzijden 82-83 en 84-85 of de rijkge- vulde 230, die de leesbaarheid niet be- vordert. Als slotsom kunnen we stellen dat de compacte uitgave van de Standaard- kaarten een goed idee is, dat de grafi sche weergave algemeen gezien aan- trekkelijk is maar dat een overhaaste realisatie sporen heeft nagelaten. Deze publicatie is dus zeker voor verbetering vatbaar. F. Depuydt Historische Gemeente Atlas van Nederland. Productie, vormgeving en scans: Henno M. Zelis Programma: ir. Frits Zelis. [Z.pl.]: Nederlandse Genealogische Vereniging, afdeling Computer genealogie, [1996]. Cd-rom. Prijs leden: 30.-, niet-leden 40.-, excl. verzendkosten. Voor zover mij bekend is dit de eerste volledige facsimile van een oude atlas, die op cd-rom verschijnt. Direct rijst natuurlijk de vraag, of we bij een cd- rom nog wel van een facsimile mögen spreken. Een facsimile hoort per de- finitie zo gelijk mogelijk te zijn aan het origineel, en we kunnen de digitale be standen op een cd-rom moeilijk zien als gelijk aan een oude kaart. Maar dat is wetenschappelijke haarkloverijIk houd het voorlopig maar op een cd- rom facsimile. De cd-rom Historische Gemeente Atlas van Nederland bevat de ongeveer 1200 kaartjes die omstreeks 1870 door J. Kuijper vervaardigd zijn en uitgegeven werden door Hugo Suringar te Leeu- warden: de reeks Staat bekend als de

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 62