m EuroPlanner KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 Gemeenteatlas van Kuijper. In hun (eveneens digitale) inleiding schrijven de auteurs: "Deze CD-rom schijf bevat 1197 digitale kaarten van gemeenten in Nederland tussen 1865 en 1869, 00k wel bekend als de gemeente atlassen van Kuijper. Dat deze laatste bena- ming niet helemaal juist is blijkt al uit het feit dat de atlas van Friesland door Bernh. Behrns is gemaakt." Nee dus. Hieruit blijkt alleen dat bij de set kaar ten of atlassen, die door de auteur ge- scand zijn (evenal bij de bekende 'wit- te' facsimile-reeks), het deel Friesland ontbrak en vervangen was door de Zak-Atlas van Fries land in 36 Kaarten (Franeker: Bernh. Behrns, 1861). Het is jammer dat ze zieh dat niet gereali- seerd hebben, want nu hebben we te maken met een wat merkwaardige cd- rom faesimile: Kuijpers gemeentekaar- ten van tien provincies, en Behrns' ge- meentekaarten van Friesland. Ook voor de Friese gebruiker is het een ge- mis dat de gemeentekaarten van de Friese Steden er nu niet bij zijn. Behrns plaatste de stadplattegronden slechts als bijkaartjes op de kaart van de om- ringende gemeente, terwijl Kuijper van elk stedelijke gemeente wel een kaartje opnam (Kuijper had 45 kaartjes van Friesland, Behrns slechts 32, en daarbij 3 kaarten van de arrondissementen Leeuwarden, Sneek en Heerenveen, die ook op de cd-rom geplaatst zijn). Het is te hopen dat als er ooit nog een tweede oplage komt, dit gemis aange- vuld wordt (de Behrns-kaartjes mögen overigens best blijven staan, ze zien er door toevoeging van het gemeentewa- pen aardiger uit dan die van Kuijper). In deze Windows-tijd is het verbazing- wekkend dat het view-programma een Dos-programma is. Kennelijk ver- wachtten de producenten dat er door hun doelgroep - de genealogisch on- derzoeker - nog veel oude' zo niet an- tieke Computers gebruikt worden. Het programma schijnt zelfs te werken op een 286AT met slechts 350 k vrij geheu- gen. Het programma kan natuurlijk wel in een DOS-venster onder Windows wer ken. Er is een eenvoudige installatie- procedure, waarbij 400 kB op de har- de schijf gezet wordt. Het hoeft niet, schrijven de programmeurs, maar het werkt wel sneller. Na het opstarten verschijnt een in vieren verdeeld scherm. Linksboven een venster met knoppen om kaarten naar de schijf te kopieren, programma-informatie te krijgen en het programma te beeindi- gen. Rechts daarvan een kaart van Ne derland, met een van de provincies ge- kleurd. Linksonder Staat een lijst van provincies; met de cursortoetsen, de PageUp- en PageDown-toetsen of de muis scrollt men daardoor tot de ge- wenste provincie bereikt wordt. Geef Enter en er verschijnt een soortgelijke lijst met gemeentenamen, weliswaar op alfabet, maar niet helemaal (zie on der). Zoek de gewenste gemeente, geef Enter en de kaart verschijnt op het scherm. De eerste reactie is er een van schrik: een zeer onduidelijke kaart, waar niets op te zien is. Maar door middel van de Tab-toets kan men in- zoomen, en dan krijgt men een goede, zelfs een uitstekende kaart te zien. Alle details zijn zichtbaar en leesbaar. Men kan de kaart via het menuscherm naar de harde schijf kopieren. Er wordt dan een pcx-bestand aange- maakt. Dit kan men met elk foto- of tekenprogramma bekijken en afdruk- ken. Ook dat levert een uitstekend re- sultaat op. Het menuscherm, met zijn zeer be- perkt muisgebruik, en de traagheid van het programma (ik test op mijn al wat oudere Pentium 75 met 32 Mb in tern geheugen) leidt bij een doorge- winterde Windows-gebruiker al snel tot ergernis. Ik probeerde daarom met mijn favoriete foto-editing program- ma's (Micrografx Photo Magic 4.0a voor Windows 95, en ThumbsPlus 3.10) de kaarten te bekijken. Eerst luk- te dat niet. De pcx-bestanden op de cd-rom zijn 'verborgen' door de exten- sie '.pcx' te wijzigen in '.kpx'. Met deze laatste extensie ingesteld is het geen enkel probleem de kaarten direct van de cd-rom te bekijken, te bewerken, af te drukken e.d. De door de auteur ge- bezigde afkortingen voor de gemeente namen (8 posities) zijn gemakkelijk te begrijpen. Anders is er een lijst per provincie af te drukken door de be standen met extensie '.mnu' (bij instal- latie op de harde schijf geplaatst) in een tekstverwerker in te lezen. Hier blijkt direct waarom de gemeentelijs- ten niet volledig alfabetisch zijn: er wordt op de afkortingen gealfabeti- seerd. Bij Zuid-Holland zien we daar om Nieuw-Helvoet (nw-helv.kpx) verschijnen na Numansdorp (nu- mansd.kpx), Oud-Alblas (o- alblas.kpx) vöör Oegstgeest (oegst- gst. kpx) enz. Ondanks de wat kleine gebreken en het eenvoudige DOS-programma is deze cd-rom zijn eveneens beperkte prijs meer dan waard. P.C.J. van der Krogt CityDisc EuroPlanner. Versie 1.1.0. Digitale routeplanner op cd-rom met een half miljoen km wegen en duizenden Steden en dorpen. Den Haag: CityDisc, 1997. isbn 90 55 27512-3. Adviesprijs 59,95. Na de serie stadsplattegronden en de routeplanner van Nederland heeft Ci tyDisc nu ook een digitale routeplan ner van Europa op cd-rom uitge- bracht. Deze Europlanner kan niet vanaf de cd-rom werken, maar moet eerst ge'fnstalleerd worden, wat onder Windows95 probleemloos verliep. Daarbij wordt bijna 40 Mb aan data op harde schijf gezet. Bij gebruik van de Europlanner blijft de cd-rom wel nodig, want daarop Staat nog eens 641 Mb aan data. Het programma werkt ook op een eenvoudige Pentium 60 met dubbelspeed cd-speler snel ge- noeg, zonder hinderlijke wachttijden. En volgens de handleiding is het ook geschikt voor een 486/66 pc. De cd- rom Start onder Windows95 automa tisch in het Engels op, maar men kan bij de installatie ook voor Nederlands, Frans of Duits kiezen. Heiaas blijft de cd-rom daarna toch steeds in het En gels opstarten. De gekozen taal ver schijnt pas na het afsluiten en opnieuw opstarten via de taakbalk of het picto- gram op het bureaublad. De Europlanner omvat alle landen van Europa: van IJsland tot voorbij Mos- kou en van Lapland tot Turkije. Maar niet alle landen worden even gedetail- leerd weergegeven. Het zal niemand verbazen, dat op dit punt de Benelux meer aandacht krijgt, maar het is 57

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 63