60 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 evenementen in de Jaarbeurs, dat er een onontwarbare kluwen van iconen op de kaart Staat en aanklikken geen zin meer heeft. De digitale wegenkaart is afgeleid van CityDisc Nederland (besproken in kt 1998.2), met inbegrip van de weergave van kerken, pompstations en parkeer- plaatsen. De kaart toont een schaal- balk en rode, zwarte, gele, paarse en groene wegen, met een apart op te vra- gen legenda. Spoorwegen worden met een grijze lijn weergegeven, zonder sta- tions. Daarnaast wordt 00k het bo- demgebruik weergegeven, zoals bos, heide, park, Strand en duinen. Heiaas ontbreekt het meest gedetailleerde stratenniveau dat wel in CityDisc Ne derland aanwezig is. In de bebouwde kom zijn nu alleen de doorgaande we gen aangegeven en buiten de bebouw de kom ontbreken zelfs alle straatna- men. Dat is lastig voor hotels, attrac- ties en Campings die niet direct aan een grote weg liggen. Het is verder mogelijk om plaatsen te zoeken op naam en op 4-cijferige postcode. Voor de routeplanner kunnen, net als in CityDisc Nederland, een aantal za- ken worden ingesteld: de snelheid (in km/uur) per wegtype, de autokosten (kilometerprijs) en het uurloon van de bestuurder. Dat laatste is nogal onlo- gisch voor toeristische uitstapjes: zo wordt een dagje pretpark wel heel erg duur gemaakt! Bij het plannen kunnen maximaal twee tussenpunten worden opgegeven. De gevonden route kan vervolgens worden uitgeprint, al dan niet met detailkaartjes. Deze routebe- schrijving verwijst 00k naar pagina's en coördinaten van een papieren City- Gids Nederland: een wegenkaart van Nederland in zakformaat die, zo blijkt uit de help-informatie, apart voor 17,95 besteld kan worden. Beide programma's laten zieh eenvou- dig bedienen, zowel via menu's, als met knoppenbalken en funetietoetsen. Een schriftelijke handleiding ont breekt, maar die werd 00k niet echt gemist. Wel is er een beknopte maar goede helpfunctie en bovendien een telefonische helpdesk, die echter 1,- per minuut kost. Samengevat blijkt, dat de combinatie van databank en kaart op zieh zeer ge- slaagd is. Er wordt een schat aan infor- matie geboden, die eenvoudig te ont- sluiten is. Maar het kaartbeeld bevat meestal net te weinig details en de data bank is niet volledig gevuld. Ook ont breekt iedere mogelijkheid voor het bij- werken of vernieuwen van de informa- tie. Beide programma's zijn vooral ge- schikt voor automobilisten en minder voor fietskampeerders of treinreizigers. M.A. Damoiseaux Aardkundige waarden in de provincie Utrecht A.A. Brombacher W.Hoogendoorn Utrecht: Bureau Milieu-inventarisatie en Groene Handhaving, Afdeling Landelijk Gebied, Dienst Ruimte en Groen Provincie Utrecht, 1998. Formaat 24 x 16,5 cm, 112 pp. met 134 foto's, 19 kaarten en 17 fotokaarten in kleur, en een losse kaartbijlage. De kartografie is van M.C. Broers-Oost- veen (Bureau ric, Provincie Utrecht). Prijs f 15,- (aan te vragen bij de provincie). De provincie Utrecht heeft in 1995 het eerste aardkundig monument in Neder land benoemd, namelijk de zuidflank van de Grebbeberg, een markant deel van het stuwwalgebied. Dat past in het streven van de provincie om aandacht te besteden aan het aardkundig erfgoed, dus aan de processen die geleid hebben tot de huidige terreinvormen. In aan- sluiting daarop is het doel van dit boek- je een breed publiek duidelijk te maken wat aardkundige waarden zijn: bijzon- dere onderdelen van het landschap die ons iets verteilen over de natuurlijke ontstaanswijze van een gebied. Door bebouwing, recreatie, vervening, mili- taire oefeningen en zandafgravingen worden dergelijke aardkundige waarden bedreigd, en dit boekje moet dus ook helpen bij de bewustwording van dit erfgoed en de bescherming ervan. De struetuur van het boek is dusdanig, dat na een uitleg van de aardkundige waarden een beschrijving volgt van de ontstaansgeschiedenis van het land schap in Midden-Nederland. Dat land schap blijkt te bestaan uit een stuwwal gebied, dekzandgebieden, rivierkleige- bied, veengebieden, zeekleigebieden en stuifzandgebieden. Aan elk van die zes soorten gebieden is een apart hoofd- stuk geweid. De beschrijving van elk van de landschappen begint met een luchtfoto die een kenmerkend over- zicht geeft van het betreffende gebied; men kan er meestal een aantal fysisch- geografische eenheden op onderschei- den. In het landschap zijn die eenhe den herkenbaar door speeifiek landge- bruik of verkavelingspatroon. Om de stap naar de herkenning ervan te vereenvoudigen wordt steeds een deel van de luchtfoto uitgesneden, en daar- aan wordt dan de typerende bodemop- bouw toegevoegd, zodat er een blokdia- gram ontstaat (zie de illustratie). Dat geeft een goed inzicht in de opbouw van de eenheden (en het is ook de re den waarom we het boek in dit karto- grafisch tijdschrift bespreken). De luchtfoto's zijn in veel gevallen ook nog eens verkleind in zwart-wit afgedrukt, met als toevoeging de grenzen van de onderscheiden eenheden en hun na- men, als verduidelijkende aanvulling op de beschrijvingen. En dat werkt prima. Het slothoofdstuk behandelt een twin- tigtal excursiepunten in Zuidoost- Utrecht, met foto's wier locatie op de excursiekaart is aangegeven. De losse overzichtkaart schaal circa 1:115.000 van de provincie met de fysisch-geogra- fische eenheden geeft een goed over- zicht van de verbreiding van de zes on derscheiden landschappen en de 27 eenheden waaruit ze zijn opgebouwd NDtGE WAARDEN in de provincie Utrecht

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 66