KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT (in de legenda hadden ze beter ook tot die landschappen gegroepeerd kunnen worden); de beschrifting is vrij moeilijk leesbaar; de kaart is gelukkig weinig ge- generaliseerd. Op de excursiekaart op de achterzijde (schaal circa 1:55.000), van Zuidoost-Utrecht, zijn de kleuren van de eenheden wat opgebleekt, zodat de fietspaden die men moet berijden om de aardkundige waarden te verken nen goed uitkomen. Nummers van ANWB-paddestoelen zouden voor de orientatie nog goede diensten hebben kunnen bewijzen. Waarschijnlijk zijn bewust de autowegen niet benadrukt, omdat de schaal van de aardkundige waarden op een enkele uitzondering na een rüstige beschouwing vereist. Het boekje heeft een bijzonder plezie- rige toon, is duidelijk geschreven en zeer duidelijk gei'llustreerd (ik mis al- leen een pijl met de stroomrichting van het ijs in figuur 3-8), en is zeer wervend om ermee op de fiets te klimmen om ook dit aspect van de provincie te gaan verkennen. Inwoners van andere pro- vincies mochten hopen dat er daarvan ook dergelijke gidsen versehenen! F.J. OrmeLing lkn - De Landschapsecologische Atlas van Nederland (op cd-rom). Wageningen: DLO-Staring Centrum, 1997. Productie: DLO-Staring Centrum, ikc Natuurbeheer (Ministerie van lnv), pudoc en Caseware. Prijs 50,- In 1994 werd het lkn (Landschapseco logische Kartering Nederland)-project afgesloten, dat de productie van een digitaal bestand voor de landschaps- ecologie in Nederland behelste. Doel was alle in Nederland voor de land- schapsecologie relevante gegevens in een database onder te brengen. De ge gevens van het bestand zijn daarna een aantal jaren vanuit Wageningen aan gebruikers tegen een bedrag van 80,- per uur ter beschikking gesteld. Waar schijnlijk rnede omdat althans de bio tische gegevens aan veroudering on- derhevig zijn en men niet het plan heeft deze te actualiseren, wordt het bestand thans, tegen een gering be drag, op cd-rom gedistribueerd. Ge- bruikseisen ervoor zijn: Windows 3.1 of hoger, 8 Mb ram, aanbevolen reso- lutie 800*600, 256 kleuren. In de serie Landsdekkende bestanden in 1998-XXIV-3 Kaarten (verschwende bronnen) Lijsten (verschwende bronnen) Bodem/GT Geomorfologie Grondwater Topografie Oppervlaktewater Zoogdieren Herpeto fauna Broedvogels Flora Prov. vegetatie- opnamen BEWERKINGEN BODEM-GT GEOMORF 1 2 3 GRONDWATER EKG FAUNA-C Figuur 1. Opbouw van het LKN-bestand uit verschillende bronnen. het Kartografisch Tijdschrift is het LKN- bestand al aan de orde geweest (zie KT 1997.4). Het bevat informatie over de bodem, grondwater (regenwater/kwel), geomorfologie (relief, vorm, vormings- processen en ouderdom), oppervlakte water (hoeveelheid, stroming, her- komst), landschapstypen, ecotopensys- temen, aantal plantensoorten met ge- lijke milieu-indicatie (m.b.t. saliniteit, vegetatiestruetuur, vochttoestand, voed- selrijkdom en zuurgraad) en fauna (broedvogels, zoogdieren, reptielen en amfibieen) (zie figuur 1). AI deze infor matie, inclusief documentatie en ont- sluitingssoftware en de volledige tekst van alle LKN-rapporten Staat op de cd- De gebruikersinterface is eenvoudig maar zeer adequaat. Men kan een the- ma (bijvoorbeeld geomorfologie) aan- klikken en doorgaan naar deelaspecten daarvan (bijv. relief), vervolgens naar kaarten of rapporten vragen, bij de kaart inzoomen, afzonderlijke pixels bevragen, afzonderlijke legenda-eenhe- den opvragen, de kleurstellingen wijzi- gen, en bovendien, en dat is zeer we- zenlijk, kaarten met elkaar vergelijken: men kan 2 tot 4 kaarten tegelijk oproe- pen, in de gewenste uitsnede, welke dan naast elkaar op het scherm komen. Wanneer men afzonderlijke pixels be- vraagt kan nog worden aangegeven welk deel van dat vlak bepaalde eigen- schappen heeft. Over een deelbestand zoals het relief wordt ook nog statisti sche informatie gegeven: welk deel van het oppervlak (42.000 cellen van 1 x 1 km!) in elke onderscheiden klasse valt. De resolutie van de bestanden bestaat dus uit vakken van 1 x 1 km; alle gege vens zijn naar deze vakken geaggre- geerd/gedegregeerd. Dat maakt verge- lijking makkelijk en snel, hoewel het daarnaast een wat abstraherend effect heeft (zie ook een afdruk van het be stand in figuur 2). Lineaire vormen in het landschap wor den op hun best hierdoor als snoeren van blokjes aangegeven. Het lijkt me een bestand waarvoor ook bij het aard- rijkskunde-onderwijs, dat immers thans ook de doelstelling heeft de leeerlingen met eenvoudige bestanden te leren werken, leuke toepassingen te vinden zullen zijn, al was het alleen maar gebruik naast de kaarten in de Bosatlas. De prijs zal dergelijk gebruik niet in de weg staan. F.J. Ormeling Figuur 2. Detail van de kaart van het re lief binnen de hoofdgroep geomorfologie. 61

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 67