European Geographie Information Infrastructures 0 opportunities and pitfalls GISDATA KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 European Geographie Information Infratructures - Opportunities and pitfalls P.A. Burrough I.Masser (redactie) London: Taylor Francis, 1998. Serie Gisdata no v. Formaat 24,5 x 17 cm, 172 pp., 4 pp. kleurenill. isbn 0-7484-0755-3 (geb.) of 0-7484-0756-1 (paperback) Prijs f 69,95 resP- 24>95 In 1993 werd, op instigatie van de Eu ropean Science Foundation, een vijfja- rig onderzoeksprogramma, gisdata, gelanceerd, bedoeld om het Gis-onder- zoek in Europa te coördineren en nieuwe impulsen te geven. Een onder- deel van het programma was de orga- nisatie van bijeenkomsten van specia- listen om onderdelen van de onder- zoeksagenda te bespreken. Een van die ontmoetingen had plaats in Buoux in Zuid-Frankrijk in 1996, en was gewijd aan problemen samenhangend met multinationale Gis-toepassingen, in- clusief juridische en institutionele pro blemen. De bundel bevat twaalf bij- dragen, van auteurs uit Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, de Verenigde Staten en Zweden. De struetuur van het boek is de volgende: in de inlei- ding geven de redacteuren een over- zicht van de inhoud van de bijdragen, welke geleed zijn in vier secties: de produetie van multinationale databa- ses, multinationale databases voor spe- eifieke toepassingen, produeten van multinationale databases en tenslotte juridische en institutionele aspecten van hun ontwikkeling. In de inleiding sluiten Masser en Bur rough aan bij het Glzooo-rapport van de EU (versie 1996), waarin het actie- programma voor de geografische infor- matie-infrastruetuur van de EU uiteen was gezet - dat rapport schijnt op het ogenblik niet meer courant in Brüssel, 00k al blijven de conclusies ervan gel dig: er is een stabiele, algemeen aan- vaarde serie van regels, standaarden, procedures, richtlijnen en aanmoedi- gingen nodig om geografische infor- matie te creeren, verzamelen, uit te wisselen en te gebruiken, anders kun- nen we nooit opboksen tegen de ont- wikkelingen in de Verenigde Staten. In de sectie Produetie van multinatio nale databases valt een bijdrage van Francois Salge, over het werk van megrin aan de sabe, de Seamless Ad ministrative Boundaries of Europe da- taset, welks produetie de oplossing van de volgende problemen vereiste: trans- formatie naar een gemeenschappelijk geodetisch referentiesysteem, naar een gemeenschappelijk geometrisch en to- pologisch systeem, naar een gemeen schappelijk semantisch conceptueel model en naar een gemeenschappelijk temporeel kader van de gegevens - voorwaar geen sinecure. In de sectie Multinationale databases voor speeifieke toepassingen viel een bijdrage van Jaap Kwadijk en Erik Sprokkereef over de produetie van een database/afwateringsmodel van het stroomgebied van de Rijn, waarbij vooral het met elkaar vergelijkbaar ma- ken van de meetmethoden van de the matische gegevens de bottleneck bleek. Niet alle bijdragen hadden een weten- schappelijke achtergrond; een aantal kwam 00k van het bedrijfsleven, zoals die van E.R. Webber, die inging op de problemen om een geodemografische database op te zetten ten behoeve van de marketing; de problemen voor het opzetten daarvan beschreef hij - hier bleek bijvoorbeeld dat de kleinste een- heid waarvoor men marketingsgege- vens verzamelt varieert van 17 (6-cijfe- rige postcodegebieden in Nederland, Engeland) tot 500 (verkiezingsdistric- ten in Spanje). In de sectie Multinationale database- produeten gaf Vanessa Lawrence de problemen aan die uitgevers van mul tinationale dataprodueten op de Euro- pese markt wachten; ze toonde dat de moeilijkheden wel erg groot zijn, tenzij men zelf de gegevens in eigen- dom heeft. Met de term 'data Publish ing' wordt bedoeld het beschikbaar stellen van geografische informatie voor een breder publiek in een vorm die geschikt is voor de eindgebruiker. De sectie juridische en institutionele as pecten van de ontwikkeling van multi- mationale databases bevatte als bijdrage de resultaten van het onderzoek dat Mi- reille van Eechoud bij het ravi in op- dracht van eurogi, de overkoepelende Europese Gis-organisatie, had uitge- voerd naar verschillen in de copyright- wetgeving tussen de Europese staten. Ze steh dat de Europese markt voor geografische informatie adequate en ge- harmoniseerde wettelijke bescherming nodig heeft, en dat die er nog niet is. Wel heeft de eu in 1996 een wettelijke bescherming van originele gegevensbe- standen aangenomen; die maatregel zou in 1998 gei'mplementeerd moeten zijn in alle lidstaten. Voor niet-oorspronke- lijke gegevensbestanden is een extractie- recht ingesteld, dat bepaalt dat men zo'n bestand niet voor commerciele doeleinden in zijn geheel mag down loaden. Laila Aslesen van de Noorse to- pografische dienst onderscheidt bij de verkoop gebruiksdoeleinden en marke- tingdoeleinden. Voor usage rights' moeten usage fees' worden betaald; voor 'marketing rights' (waar 00k het kopieren toe hoort) hören 'marketing fees', die uiteraard hoger uitvallen. Ook de Brit Larver steh dat de auteurswet niet geschikt is voor het beschermen van de produetie van geografische be standen. De Amerikanen Onsrud en Lopez wijten de voorsprong van de Ver enigde Staten op Gis-gebied tenslotte aan het vrij beschikbaar zijn van federa- le overheidsgegevens in de vs. Het is voornamelijk een verkennende Studie; men komt niet veel verder dan het signaleren van problemen en bar- rieres, maar dat kan nuttig zijn voor degenen die over de grens willen met hun bestanden. Tevens kan men zien hoe snel de ontwikkelingen gaan; bij behandeling van Copyrightproblemen komen bijvoorbeeld nog niet eens de problemen met het Internet aan de orde. Het was jammer dat de instan- ties met de meeste ervaring in het op zetten van Europese bestanden, de producenten van autonavigatiesyste- men, niet ook waren uitgenodigd naar Buoux - dan was de toon van de bij dragen wat minder exploratief geweest en had men ook over geslaagde experi- menten kunnen berichten. Over insti tutionele aspecten wordt weinig ver meld; de bijdragen zijn vooral van be lang voor de behandeling van de juri dische aspecten. De prijs Staat niet in verhouding tot de inhoud. F.J. Ormeling Series Editors lan Masser and Francis Salge O*jg&V Edited by Peter Burrough and lan Masser 62

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 68