„Alt* Schule RISTORANTE-PIZZERIA Alter Schulplatz 2 88131 Lindau - Insel ©08382-3110 De kaart op straat KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT CVEOCHIA SCUOLA) ein Name - ein Begriff Inh. Francesco Parrotta Feine Italienische Küche Alexander von Humboldt Afrika Eind 1997 verbleven Barend Köbben en Jeroen van den Worm van het itc enkele weken in Lusaka om een cursus Desktop Kartografie te geven aan cursisten uit Zambia en enkele naburige landen. Natuurlijk werd de gelegenheid aangegrepen om een kort bezoek te brengen aan de Victoria Waterfalls in Livingstone. Dat zieh daar 00k het Nationaal Spoorweg Museum bevindt was een buitenkansje voor Ba- Dwalend door Lima (hoofdstad van Peru) stond ik in een verwaarloosd parkje, temidden van voetballende jongetjes, ineens voor een monument gewijd aan Alexander von Humboldt (1769-1859), baanbrekend natuuronderzoeker en geograaf avant la lettre. Hij bezocht de Spaanse kolonien in Zuid- en Midden-Amerika in de periode 1797-1804 en be- richtte in lijvige boekdelen over zijn bevindingen. Op zijn aandringen vervaardigde Heinrich Berghaus de eerste the matische wereldatlas (1838-1848), die als aanvulling op Von Humboldts vijfdelige Kosmos was bedoeld. F.J. Ormelingsr. Kartografie op een servet Een andere karto- grafische afbeel- ding troffen we op een servet in een restaurant in Lindau, waarop de eigenaar voor de gasten de Itali- aanse wijngebie- den in kaart heeft laten brengen. Een leuk idee. (Overigens een klein restaurant met nette bedie- ning en een zeer goede Italiaanse keuken). Chr.J. Snabilie rend, die een enthousiast 'sporofiel' is. Behalve een aantal nog echt werkende stoomlocs (Garretts voor de kenners), troffen wij daar in het bijbehorende curiosawinkeltje 00k dit fraaie stuk kartografisch houtsnijwerk aan B. Köbben en J. van den Worm Kaart op keramiek Het eiland Corfu (Korfoe) in Griekenland, een van de eilan- den in de Ionische Zee, in 431 onder de naam Corcyra deel uitmakend van het Atheense Rijk, als minutieuze afbeelding op een bonbonschaaltje (figuur 1) ziet er iets anders uit dan de titel 'De kaart op straat' van deze rubriek aangeeft maar is kartografisch gezien toch inte ressant en weer eens iets anders. De namen Corfu, Placokastritsa, Kavos, Kerkyra, Kassion enz. zijn goed leesbaar. Tevens is getracht het landelijk relief op dit kleine kaartje weer te ge ven. De toevoegingen en de randversiering vormen een leuk geheel en voor het toerisme een aantrekkelijk en nuttig 'meene- mertje' (figuur 2). Chr.], Snabilie

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 71