Am sterd a m s e W aterleidingduinen ste tes De mooi wandelrou Oase van rust in onrustige randstad Wandelen in de 3400 ha natuur, rust en ruimte Haal uw hart op in de Amsterdamse Waterlei dingduinen Gemeentewaterleidingen Amsterdam Eenvoudige spelregels De Amsterdamse Waterleidingduinen blijven alleen mooi als we het samen zo houden. Daarom vragen we ook u om uw medewerking. De spel regels zijn heel eenvoudig. Hier volgen de belang- rijkste. 1Houd de natuur schoon. Wie van de natuur wil genieten, wil geen afval tegenkomen. Rommel ontsiert het landschap. Nog belang- rijker is dat de dieren en planten er last van hebben. Daarom vindt u overal in het duin- gebied afvalbakken. Genoeg voor papier, blik, glas en ander afval. Gebruik ze ook. 2U dient in het bezit te zijn van een geldig toegangsbewijs. Bent u jonger dan 16 jaar, dan dient u onder begeleiding te zijn van een persoon van 16 jaar of ouder. U mag geen honden of andere dieren meenemen in de Waterleidingduinen. In het hele gebied is fietsen verboden. 6U mag de flora niet schaden en de rust van de fauna niet verstoren. Let op: Houdt u zieh niet aan onze spelregels, dan kan u de toegang tot de Amsterdamse Water leidingduinen worden ontzegd. U dient uw toe gangsbewijs op verzoek van het toezichthoudend personeel te laten zien. Bezoekers zijn verplicht hun aanwijzingen op te volgen. Namens alle andere bezoekers van de Amsterdamse Water leidingduinen danken we u voor uw medewerking. Vanaf vier ingangen zijn telkens twee wandelroutes uit- gezet. Aan de kleur van de paaltjes kunt u zien welke route u volgt. geelj,6 km groen 6,7 km geelj,6km blauw 6,8 km geelj,8km groen 7,8 km geel 4,8 km blauw 9,3 fem vanaf Zandvoortselaan vanaf Oase vanaf Panneland vanaf De Zilk n.b.: Routes kunnen gedeeltelijk samenlopen. Blijf uw eigen kleur volgen. Vanaf Zandvoortselaan De wandelroute van 3,6 km is met gele paaltjes aange- geven. Deze route biedt vele vergezichten en voert u längs de Rozenberg. Die ontleent haar naam aan de begroeiing met duinroosjes. Het päd brengt u via de Vlooienhoek en de Stenenbrug over het Noordoosterkanaal weer naar de uitgang aan de Zandvoortselaan. De wandelroute van 6,7 km is met groene paaltjes aange- geven. Deze route loopt aanvankelijk samen met de gele route. Het päd voert u door een bosgedeelte met afwis- selend loof- en naaldhout. Aan uw linkerhand ziet u de Tonneblink, een van de hoogste duintoppen in dit gebied. Bij de splitsing met de gele route gaat het päd in de rich- ting van de Houtpoort. Vervolgens gaat u over het Van der Vlietkanaal waar u op de dam kunt genieten van een fraai uitzicht. Hierna gaat u door vrij vlak duinstruweel in de richting van het Renbaanveld. Uiteindelijk brengt het päd u weer terug naar de uitgang aan de Zandvoortselaan. Als natuur, rust en ruimte u lief zijn, dan zijn de Amsterdamse Waterleidingduinen er voor u. Dit unieke natuurgebied heeft voor elke wandelaar en natuurliefhebber wat wils. Van niet alledaagse dieren tot bijzonder fraaie planten. En van leuke paadjes tot adembenemende panorama's. Dagelijks kunt u hier van zonsopkomst tot zonsondergang uw hart ophalen. Zolang u maar over een geldig toegangsbewijs beschikt, mag u overal komen. Behalve in de infiltratiegebieden en de rustgebieden waar de natuur zieh aan het herstellen is. De toegangsbewijzen Wat kiest u? Komt u zomaar een dagje, dan kunt u gebruik maken van een dagkaart. Wilt u vaker komen, dan kan een andere kaart voordeliger zijn. U kunt kiezen uit een maandkaart, een jaarkaart, een gezinskaart en een seniorenkaart (60+). De actuele prijzen vindt u op de informatie- panelen bij de ingangen Oase, Zandvoortselaan, Panneland en De Zilk en zijn vanzelfsprekend ook bekend bij de kaartverkoopadressen. Waar koopt u ze? Bij de ingangen Oase, Panneland, De Zilk en Zandvoortselaan zijn dagkaartautomaten geplaatst. Toegangsbewijzen zijn verder verkrijgbaar bij: Restaurant/cafe De Doofpot Zilkerduinweg 325, De Zilk Restaurant De Duinrand Zandvoortselaan 130 A, Zandvoort Hoofdkantoor Gemeentewaterleidingen (geen dag- en maandkaarten) Condensatorweg 54, Amsterdam Hotel Hoogland (alleen dagkaarten) Westerparkstraat 5, Zandvoort Uitspanning Oase ie Leyweg 9, Vogelenzang (bij ingang Oase) Restaurant De Oase winkelcentrum Langervelderslag 56, Noordwijk Bezoekerscentrum De Oranjekom (hier zijn uitsluitend groepskaarten na telefonische aanvraag verkrijgbaar) bij ingang Oase, Vogelenzangseweg, Vogelenzang, tei: 023 - 523 35 95 Koffiehuis Het Panneland Vogelenzangseduinweg 4, Vogelenzang Cafe De Ruygenhoek Herenweg 44, Noordwijkerhout VW's Zandvoort, Noordwijk, Noordwijkerhout, Lisse en Hillegom en Voorhout Vanaf Oase De wandelroute van 3,6 km is met gele paaltjes aange- geven. Deze körte maar mooie route voert u over de dam tussen de Oranjekom en het Noordoosterkanaal door een gevarieerd, glooiend terrein. Naald- en loofbos wisselen elkaar af. Bij het Museumduin gaat het päd door de Duivendrift naar de uitgang. Het Museumduin dankt zijn naam aan de kunstschatten die hier in een bunker tijdens de Tweede Wereldoorlog waren opgeslagen. G oed bereikbaar De Amsterdamse Waterleidingduinen zijn met het openbaar vervoer goed bereikbaar. Lijn 80 NZH (Amsterdam-Zandvoort) Halte Waterleiding/Nieuw Unicum Ingang Zandvoortselaan Lijn 90 NZH (Haarlem-Noordwijkerhout-Den Haag) Halte Waterleiding Ingang Oase Halte Bekslaan Ingang Panneland Halte Köhne Ingang De Zilk Halte Cafe Geerlings Ingang Ruigenhoek De wandelroute van 6,8 km is met blauwe paaltjes aan- gegeven. Deze route voert u längs de plaats waar het voor- gezuiverde water uit het Lekkanaal het gebied binnen stroomt. Längs een watervalletje gaat het päd door een naaldbos van vooral Oostenrijkse dennen in de richting van de Schulpendam. Over het brede water gaat u rechts- af door Pietjes Zwarteveld, een duinlandschap met voor- namelijk duindoorn. U passeert het Vliegermonument, hier geplaatst ter nagedachtenis aan de geallieerde vliegers die hier in 1945 zijn neergestort. Via het Vogel eiland en het Museumduin brengt het päd u weer naar de uitgang. Vanaf Panneland De wandelroute van 3,8 km is met gele paaltjes aange- geven. Deze route brengt u längs de Graaflandsebergen. Om de flora en fauna rust te geven, zijn die niet toegan- kelijk voor het publiek. Via het Zegveld, met zijn vele meidoorns, gaat het päd längs de kop van het Ooster- kanaal weer in de richting van uitgang Panneland. De wandelroute van 7,8 km is met groene paaltjes aange- geven. Deze route voert u längs de Pannelanderveldjes waar ooit een duinboerderij stond. De veldjes, die werden gebruikt voor aardappelteelt, zijn nog duidelijk zichtbaar in het terrein. Bij de splitsing met de gele route gaat het päd door een heuvelachtig terrein tot aan de Ome fanneberg. Daarna gaat de route door het Vogelenveld via de brug over het Oosterkanaal in de richting van de bollenvelden. Längs het grensraster, waarachter het land- goed Huis te Vogelenzang ligt, gaat u weer terug naar uitgang Panneland. Vanaf De Zilk De wandelroute van 4,8 km is met gele paaltjes aange- geven. Opvallend zijn de vele adelaarsvarens. Via Starren- broek voert het päd in de richting van het Puntbergje, dat zeer dicht met duindoorn begroeid is. Daarna gaat u over de brug over het Oosterkanaal en wandelt u verder naar uitgang De Zilk. De wandelroute van 9,3 km is de längste van alle voor u uitgezette routes en met blauwe paaltjes aangegeven. Via vlaktes, bos en door echt oerduinlandschap, komt u door het Rommelbos en de Roggepan längs het grens raster met het Zweefvliegveld. Het päd brengt u vervol- gens längs het Grote Vlak in de richting van het Haasveld. Hier stond vroeger een duinboerderij. De greppels uit die tijd zijn nog duidelijk zichtbaar in het landschap. Via de Vogelenvelderlaan en -brug komt u weer bij uw uitgangspunt De Zilk. E x p o s i t i e natuur en waterwinning In bezoekerscentrum De Oranjekom vindt u informatie over de natuur en de waterwinning in het duingebied. In een permanente tentoonstelling over de waterwinning wordt een beeld gegeven van wat er allemaal gebeurt voordat het water bij u thuis kan worden getapt. U krijgt antwoord op vragen als: hoe wordt water gewonnen en gezuiverd, hoe ging dat vroeger en hoeveel water gebruikt u per dag? Ook de natuur wordt belicht in een permanente expositie. U vindt er afbeeldingen van dieren en planten die in het gebied voorkomen. Naast de permanente exposities worden regelmatig wisseltentoonstel- lingen gehouden over drinkwatervoorziening, natuur en milieu. Bezoekerscentrum De Oranjekom Het bezoekerscentrum vindt u bij ingang Oase aan de Vogelenzangseweg (Vogelenzang). Het beschikt over een kleine ontvangstzaal voor groepen. Hier kunnen ook video's, dia's en films worden vertoond. Er worden regelmatig lezingen gehouden. Groepsbezoek is alleen mogelijk op afspraak. Bei voor meer informatie (023) 523 35 95 of fax naar (023) 524 67 81. Met 7400 ha vormen de Amsterdamse Waterleidingduinen een van de grootste aaneengesloten natuurgebieden aan de Nederlandse kust. Een oase van rust in de onrustige Randstad. Vrij spei voor natuur In het uitgestrekte gebied vindt u nog vele elementen van de oorspronkelijke duinstruetuur. Zoals de open zeereep, het struweelrijke middenduin en de behoste binnenduinrand. Het natuurgebied is een waar paradijs voor mens, plant en dier. Als beheerder doet Gemeentewaterleidingen Amsterdam er alles aan om dat zo te houden. Natuurbeheer is even belangrijk als waterwinning. De natuur krijgt zo veel mogelijk vrij spei. Er wordt bijvoorbeeld geen helmgras meer geplant. Zo kunnen zandverstuivingen ontstaan, waardoor het landschap steeds weer verändert. Daar vaart zowel de flora als de fauna wel bij. Sinds enigejaren grazen er weer koeien en Schapen in de duinen. Koeien onder meer op het eiland van Rolvers en in de zeeduinen onder Zandvoort en Drentse heideschapen op Paardenkerkhof/Sasbergen. Bos ontwikkelt zichzelf Tot in dejaren zestig zijn er dennenbossen geplant om het verstuiven van duinhellingen tegen te gaan. Deze van nature niet in de duinen voorkomende naaldbossen ontwikkelen zieh nu naar loof- en gemengd bos. In deze bossen komt u ook dood hout tegen. Dit is geen gevolg van achterstallig onderhoud. Integendeel, dood hout is een voorwaarde voor de ontwikkeling van aangeplant bos naar natuurbos. Vele Organismen zijn afhankelijk van dat dode hout. Denk maar aan mossen, insecten, vogels zoals de specht en paddestoelen (nergens in Nederland vindt u zo veel soorten als hier). Uit onderzoek is ook gebleken dat dood hout op de grondjonge bomen beschermt tegen de vraatzucht van dieren. Dieren voelen zieh thuis Door het gevarieerde landschap voelen veel diersoorten zieh thuis in de Amsterdamse Waterleidingduinen. Het open water van de kanalen en infiltratiegebieden trekt enorme aantallen watervogels, terwijl de uitgestrekte graslanden en bossen aan allerlei andere diersoorten onderdak bieden. Grote kans dat u op uw päd een ree of damhert aantreft. Ook andere zoogdieren, zoals konijnen en vossen, komen hier veelvuldig voor. Zelfs vleermuizen worden in ruime mate waargenomen. Voor de zandhagedis moet u naar de droge stuifzanden uitkijken. Het heldere open water is vaak het domein van de kleine watersalamander en een rijke vispopulatie. Nederlands oudste waterleid ingbedrijf in vogelvlucht Lang geleden kon het drinkwater in Amsterdam nog gewoon uit de gracht worden geschept. Langzaamaan raakte het grach- tenwater echter te vervuild en verzilt. En dus ongeschikt voor menselijke consumptie. Vanaf de i6e eeuw werd daarom schoon water (per schip) aangevoerd uit de plassen in de omge- ving van Amsterdam. Maar uiteindelijk was er meer nodig voor de doorgroeiende hoofdstad. In 1845 werd een plan gemaakt om duinwater te winnen en naar Amsterdam te transporteren. En zo geschiedde. Van regenwater Sinds 1853 wordt water uit de Amsterdamse Waterleiding duinen naar Amsterdam getransporteerd. Aanvankelijk kwam het water uit de Oranjekom (een diep gegraven plas). Deze moest echter al snel worden uitgebreid met kanalen, om meer water te kunnen onttrekken. Rond de eeuwwisseling was de hoeveelheid gevallen regenwater in de duinen niet meer toe- reikend om aan de toenemende drinkwatervraag te voldoen. Gelukkig werd een nieuwe voorraad zoetwater ontdekt. Onder een kleilaag, op een gemiddelde diepte van 15 meter beneden NAP, bleek zieh een omvangrijke zoetwatervoorraad te hebben gevormd. Met bronbuizen werd het water uit deze voorraad omhooggehaald. tot Rijnwater Na de Tweede Wereldoorlog moest Gemeentewaterleidingen echter naar andere bronnen uitkijken. De benodigde hoeveel heid drinkwater was groter dan uit het oogpunt van goed natuurbeheer aan de duinen kon worden onttrokken. Sinds 1:957 worden de duinen daarom gevoed met water uit de Rijn. Dit Rijnwater wordt grondig voorgezuiverd voordat het in de duinen wordt gemfiltreerd. Naar de Oranjekom Voorzuiveren gebeurt in Nieuwegein, waar water aan het Lekkanaal wordt onttrokken. Het water wordt in het zuiverings- bedrijf van de N.V. Watertransportmaatschappij Rijn- Kennemerland (WRK) behandeld. Vervolgens wordt het via leidingen naar de duinen getransporteerd. Via toevoersloten stroomt het water naar het inflltratiegebied. Hier zakt het weg in de zanderige duinbodem. In ongeveer twee maanden tijd stroomt het door de bodem en via drainageleidingen en kana len naar de Oranjekom. Van daaruit wordt het water via een pompstation en leidingen naar het zuiveringsbedrijf van Gemeentewaterleidingen Amsterdam gepompt. Hier wordt het tot drinkwater bereid. Duinen van belang Het grote belang van de duinen als wateropslagplaats is dat de kwaliteit van het geinfiltreerde rivierwater door biologische Processen in de duinbodem en door vermenging met natuur- lijk grondwater aanzienlijk kan worden verbeterd. In de duin bodem kan tevens een grote voorraad water goed beschermd worden opgeslagen. Die voorraad is toereikend voor ongeveer drie maanden. In geval van calamiteiten kan hiervan gebruik worden gemaakt. Souvenir Amsterdamse Waterleidingduinen Wilt u een bijzondere herinnering aan de Amsterdamse Waterleidingduinen? Dan heeft u de keus uit diverse, fraaie ansichtkaarten. Met de mooiste foto's van wat dit natuurgebied aan flora en fauna te bieden heeft. Vraag ernaar bij bezoekerscentrum De Oranjekom aan de Vogelenzangseweg te Vogelenzang. 3

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 82