Kartografisch Tijdschrift jaargang xxiv I verschijnt vier maal per jaar in een oplage I van 900 exemplaren nummer 3 1998 ISSN OI67-5788 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 Dat een hoogleraar kartografie een oratie of een intree-rede houdt komt in Nederland niet zo vaak voor. De laatste keer dat dat gebeurde was in 1986. In zo'n oratie geven nieuw be- noemde hoogleraren hun opvattingen over het vak weer, zij geven aan welke kant het vak volgens hen op moet, welk onderzoek daarvoor moet wor den gedaan, en met wie daarvoor moet worden samengewerkt. Zo'n oratie heeft dus consequenties voor onder- wijs en onderzoek in de kartografie, en daardoor, op termijn, ook voor de Ne- derlandse kartografen. Daarom alleen al is het belangrijk van de oratie van prof. Kraak kennis te nemen; boven- dien is het een interessant verhaal. De redactie is daarom blij dat op het ITC een vertaling in het Nederlands van deze rede tot stand kwam. Uit een oogpunt van eveneens intern beheer en gebruik is de bijdrage van de heer Groen van Gemeentewaterleidin- gen in Amsterdam van belang; de na- druk hier ligt echter op de grootschali- ge bestanden. Van Willemijn Simon van Leeuwen is een vergelijking van de huidige genera- tie autorouteplanners opgenomen. Er wordt gekeken naar interfaces, ge- bruiksgemak, functionaliteit en resolu- tie. Ook producten waarbij de kaart niet in eerste instantie direct in beeld komt, maar die kaartgebruiksfuncties hebben, rekenen we tenslotte tot ons domein. U vindt verder vertrouwde rubrieken zoals de besprekingen en kartoNET, en bovendien is alles wat op de Algemene Ledenvergadering van 9 april in Lely- stad gepresenteerd en gezegd is, hier opgenomen. de redactie uitgave van de nederlandse vereniging voor kartografie 3 Van de redactie 4 In memoriam Albert Sijmons 5 Artikelen A. W Simon van Leeuwen De huidige generatie autorouteplannes II M.-J. Kraak Exploratieve kartografie: kaarten als gereedschap voor ontdekkingen 3 3 J. Groen Kartografie bij een nutsbedrijf Gemeentewaterleidingen Amsterdam (met kaartbijlage) 31 Interactief 3 I KartoNET 7 3 3 Algemene ledenvergadering 1998 4 f Jaarverslagen nvk 1997 4 Jaarverslagen ica 1997 5I Berichten 5 3 Netwerk 5 3 Onderwijs 5 3 Aankondigingen 54 Technisch nieuws 54 Agenda 55 Besprekingen 65 De kaart op straat Losse (kaart)bijlagen Wandelen in de Amsterdamse Waterleidingduinen Nederlandse Vereniging voor Kartografie 1993-1998 Uitneembaar middenkatern: Kernkatern I I R.M. Hootsmans, F.], Ormeling F. J.M. van der Wel Visualisatie van onzekerheid 3

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 9