KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT werden naar Valladolid gebracht. Ze kregen evenveel tijd voor hun bekering als een kaars erover doet om op te bran den. Zeventien toonden berouw; al hun bezit werd ver- beurd verklaard, en zij werden gebrandmerkt voor de rest van hun leven &c... Vijftien bleven bij hun standpunt tot- dat er voorbereidingen werden getroffen ze te verbranden na langdurige marteling. Toen zij bekenden werden ze als beloning slechts gewurgd alvorens verbrand te worden. Al leen Dr. Casallo hield vol, en na van vijf uur 's morgens tot zes uur 's avonds op het schavot te hebben gestaan met zijn tong aan een stuk hout gespietst, werd hij levend ver brand." Ondanks zijn nauwverholen afkeer voor de Spaanse inquisi- tie hechtte Ortelius er waarde aan te worden benoemd als Zijne Majesteits Koninklijk Geograaf en spande zieh in om deze titel te verkrijgen van Philips II van Spanje. Hij ver- kreeg de titel op 20 mei 1573, en ontving van de koning bo- vendien een gouden halsketting ter waarde van duizend du- katen. Uit de brieven van en aan Ortelius en uit het overgeleverde Album Amicorum treedt hij naar voren als een beschaafd, intelligent en minzaam man, die Studie, vooral van de klas- sieke bronnen, als zijn hoogste levensdoel zag. Zijn levens- spreuk luidde: 'Contemno et orno, mente, manu' vrij ver- taald: 'ik sta met mijn geest boven het aardse gekibbel, en verfraai de aarde met mijn hand'. Literatuur Broecke, M.P.R. van den (1986), How rare is a map and the atlas it comes from? Facts and speculations on pro- duetion and survival of Ortelius' Theatrum Orbis Terra- rum. The Map Collector 36:2-15. Broecke, M.P.R. van den (1995), Unstable editions of Or telius' atlas. The Map Collector 70:2-11. Broecke, M.P.R. van den (1996), Ortelius Atlas Maps, an illustratedguide't Goy-Houten: hes Publishers Broecke, M.P.R. van den, P. van der Krogt P. Meurer (Editors) (binnenkort te verschijnen), Behind the First Mo dern Atlas: Essays for the Quadricentennial of the Death of Abraham Ortelius 1798-1998. t Goy-Houten: hes Publish ers. 450 pp. Hessels, J.H. (1887), Abrahami Orteiii et virorum epis- tulae. Cambridge: Cambridge University Press. Krogt, P.C.J. van der (te verschijnen in Van den Broecke et al.), The Theatrum Orbis Terrarum, the First Atlas? Meurer, P.H. (1991), Fontes Cartographici Orteliani; Das 'Theatrum Orbis Terrarum von Abraham Ortelius und seine Kartenquellen. Weinheim: vch. Osley, A.S. (1969), Mercator. London: Faber and Faber. 1998-XXIV-4 this atlas in the history of cartography is fundamental. Although Ortelius' role in it has ofien been described as that of an editor, Organizer and Compiler only, ra ther than as a cartographer, this view does not do justice to his own contribu- tions to it, especially as regards its histori- cal section, the Parergon. Resume M. van den Broecke - Abraham Orteli us, fondateur de la cartographie moderne Mots-cles: histoire de cartographie, Ortelius, atlas Ortelius peut etre considere comme un des peres fondateurs de la cartographie moderne. Son atlas Theatrum Orbis Terrarum, dont la premiere edition a ete publiee en 1770 etait l'ouvrage le plus eher mais aussi le mieux vendu de la fin du xvie siecle. Le nombre de cartes a augmente, au für et h mesure de quel ques 40 editions, de 33 h 166. Le role de l'atlas est fondamental dans l'histoire de la cartographie; celui de l'auteur, souvent mentionne comme editeur, organisateur et effectuant des compilations plutöt que redacteur cartographique, l'est aussi no- tamment en ce qui concerne sa propre contribution dans la section historique de l'ouvrage, le Parergon. Summary M. van den Broecke - Abraham Ortelius, founder of modern cartography Keywords: history of cartography, Ortelius, atlas Ortelius may be considered one of the founding fathers of mo dern cartography. His atlas Theatrum Orbis Terrarum, which first appeared in 1970, was the most expensive but also the best selling book at the end of the i6th Century. It grew in the course of about 40 editions from 33 to 166 maps. The significance of 8

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 10