r\ Een nieuw licht op Abraham Ortelius' biografie \m pt KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 J. Depuydt geschiedenis van de kartografie, atlaskartografie, biografisch onderzoek trefwoorden history of cartography, atlas cartography, biography keywords histoire de cartographie, cartographie d'atlas, biographie MOTS-CLES In 1998 wordt de 400c verjaardag herdacht van het overlijden van Abraham Ortelius (1527-1598). Ortelius is de geschiedenis ingegaan als de auteur en samenstei ler van het Theatrum Orbis Terrarum. Deze systemati sche collectie van kaarten van alle gekende delen van de wereld wordt terecht beschouwd als een mijlpaal in de geschiedenis van de kartografie. Ortelius koos zijn ma- teriaal uit de beste beschikbare kaarten en liet alle kaar ten opnieuw graveren op hetzelfde formaat en in dezelf- de stijl, wat resulteerde in de eerste moderne atlas. Het belang van het Theatrum Orbis Terrarum (1570) voor de geografische kennis aan het einde van de zestiende eeuw kan moeilijk worden overschat. Het succes van Ortelius' atlas heeft er- voor gezorgd dat de aandacht voor Or telius vanuit wetenschappelijke hoek steeds is uitgegaan naar zijn prestaties als kaartenmaker en zijn rol in de ge schiedenis van de kartografie1). Waar her Theatrum Orbis Terrarum en zijn bronnen reeds meermaals het onder- werp van Studie waren, blijft het nog steeds wachten op een uitvoerige bio grafische Studie van de man achter de eerste moderne atlas. Het lijkt wel als- of de atlas die hem groot heeft ge- maakt, het leven van Ortelius zelf in de schaduw heeft gesteld. Karel Bos- toen omschreef het belang van ver- nieuwend biografisch onderzoek re- cenr nog zeer toepasselijk in zijn Studie over Ortelius' vriend Johan Raderma cher de Oude: "Een goede levensschets van zo'n per- soon heeft dus op zieh al bestaans- recht, zij het dat dit een min of meer traditionele reden is om aan iemand als Radermacher aandacht te besteden. Meer bij de tijd is het om zieh met hem bezig te houden, omdat het net werk van geleerden, kunstenaars, kooplieden, politici enz. waartoe hij behoorde, ons evenzeer interesseert als zijn ei gen daden, opvattingen en bezigheden. Het blootleggen van dergelijke verbindingen, het zichtbaar maken van 's mans plaats binnen de maatschappelijke constellatie van de tijd waarin hij leefde, leidt tot nieuwe inzichten en gene- reert wellicht nieuw, interdiseiplinair onderzoek." [Bostoen, 1998]. De bronnen die inzicht kunnen verschaffen in Ortelius' le ven zijn grotendeels bekend en uitgegeven, maar werden tot op heden nog niet aan een systematisch onderzoek onder- worpen om 'de wereld van Ortelius' in kaart te brengen. Onderzoek naar onuitgegeven bronnenmateriaal zal onge- twijfeld nog nieuwe dementen aanreiken die het mogelijk maken de contouren van zijn leefwereld verder in te kleuren. De correspondentie In 1887 publiceerde Jan Hendrik Hessels de corresponden tie van Abraham Ortelius en zijn neef Jacobus Colius jr. [Hessels, 1887]. Deze brievenverzameling was sinds 1628 in het bezit van de Nederlandse Kerk in Londen. Colius was tijdens de laatste jaren van zijn leven lid van het bestuur van de Dutch Church zodat mag worden aangenomen dat hijzelf ervoor heeft gezorgd dar deze collectie na zijn dood aan de Nederlandse Kerk werd toevertrouwd. De collectie bevat in totaal 376 brieven. Het grootste gedeel- te, 266 brieven, is door vrienden en correspondenten gericht aan Ortelius. Daarnaast vinden we eenendertig brieven van Ortelius. Op een uitzondering na allemaal brieven aan zijn familieleden in Londen. Voor het overige bevat de collectie brieven gericht aan Jacobus Colius jr. en verder enkele ande re brieven die Ortelius of zijn neef waarschijnlijk hadden verworven als verzamelaars van autografe documenten. De Hessels-editie van deze correspondentie is nog steeds een onontbeerlijke bron voor de Studie van Abraham Orte lius, des te meer omdat de oorspronkelijke brieven zware beproevingen hebben doorstaan. Ze ontsnapten in 1864 aan een brand, werden in 1866 in bewaring gegeven in de Guildhall Library in Londen, om in 1884 tijdelijk naar Joost Depuydt is werkzaam op de dienst Handschrif ten en Kostbare Werken van de ub te Leuten (Mgr. Ladeuzeplein 21, B-3000 Leuten tel. +]2 16 32 46 22, e-mail: Joost. depuydt@bib. kuleuven.ac.be). 9

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 11