KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 Titelpagina van het Theatrum Orbis Terrarum, uitgege- ven door Abraham Ortelius in 1570 en bescbouwd als de eerste moderne atlas (Universiteitsbiblio- theek, Amsterdam). Cambridge te verhuizen, waar Hessels zijn uitgave van de brieven voorbereidde. Tijdens de Tweede Wereldoorlog bleef de Nederlandse Kerk niet gespaard van oorlogsschade door de Duitse bombardementen op Londen. Om de her- stellingen te kunnen betalen besloot ze een deel van haar bi- bliotheekscharten, waaronder de kostbare brievenverzame- ling, te verkopen. In 1955 werden de brieven voor de eerste maal te koop aangeboden bij Sotheby's in Londen. Dokter Otto Fisher uit Detroit kocht de collectie in haar geheel, waardoor ze voorlopig samen bleef. De verzameling werd opnieuw te koop aangeboden bij Sotheby's in 1968, wat re- sulteerde in de verspreiding van de brieven over de hele we- reld. Gelukkig zijn de meeste brieven uiteindelijk terechtge- komen in wetenschappelijke bibliotheken2). Hessels zelf besefte al dat het mogelijk was in verschallende Europese bibliotheken nog heel wat meer brieven van en aan Ortelius te verzamelen, naast enkele brieven die al ei ders werden gepubliceerd. Ook opdrachten van Ortelius in publicaties van zijn vrienden hadden de collectie van de Nederlandse Kerk kunnen aanvullen3). De opdracht tot pu- blicatie die uitging van het consistorie van de Nederlandse Kerk beperkte zieh echter tot de brieven in hun bezit. Hes sels verklaarde ook waarom hij zieh had beperkt tot het uit- tekenen van de contouren van Ortelius' leven en werken. Hij achtte zichzelf niet competent om het brede tijdskader waarin Ortelius leefde te beschrijven, omdat hij zieh ener- zijds nooit had toegelegd op de Studie van de letterkundige ontwikkelingen in de tweede helft van de zestiende eeuw, en anderzijds omdat zijn pogingen in die richting hem hadden geleerd dat de beschikbare bronnen hiervoor Schaars en veelal onbetrouwbaar wa ren. Om diezelfde reden had hij ook afgezien van zijn voornemen om bio grafische notities te geven bij de brief- schrijvers. Hij waarschuwde hiervoor uitdrukkelijk in zijn inleiding: "The present volume, therefore, is to be looked upon as supplying material for further study, not as being in any way complete." Sinds 1887 is er nog nie mand geweest die een poging heeft on- dernomen de leemtes in Hessels' pu- blicatie systematisch aan te vullen. Er is geen enkele substantiele vooruitgang geboekt in het verzamelen en uitgeven van brieven die niet bij Hessels voor- komen, en evenmin in het identifice- ren van de correspondenten. Het Album amicorum Naast de correspondentie van Ortelius beschikken we met zijn Album amico rum over een tweede uitzonderlijke bron die ons inzicht kan verschaffen in de talrijke contacten die Ortelius over geheel Europa onderhield. Het Album behoort tot de collectie van Pembroke College in Cambridge, maar wordt er bewaard in de universiteitsbibliotheek. De facsimile-editie en de Franse ver- taling van Jean Puraye versehenen in 1967 en 1968 in De Gulden Passer. Het geheel kwam ook als afzonderlijk boek op de markt [Puraye, 1969] Deze uitgave heeft hier en daar terech- te kritiek gekregen voor de vaak on- nauwkeurige vertaling en de beperkte inleiding en annotaties [Dorsten Hamilton, 1980; Muylle, 1981]. De tekstbezorger is er bovendien niet in geslaagd de oorspronkelijke samenstel- ling van het Album te reconstrueren. In zijn inleiding vermeldt Puraye enkel dat er drie folio's zouden ontbreken, afgaande op de naamindex achteraan. Jacobus Colius had voor het samen stellen van de index het Album gepagi- neerd. Van die oorspronkelijke pagine- ring van Jacobus Colius is er bij Pu raye echter geen spoor te vinden. Bij nader toezien blijkt dat er niet drie, maar wel tien folio's ontbreken. Zo zijn er acht bijdragen volledig en zes bijdragen gedeeltelijk verloren gegaan, de overige verdwenen pagina's waren vermoedelijk onbeschreven. Het herontdekken van bijdragen van Joannes Moretus, Joannes Woverius en Cornelius en Theodorus Galle wekt geen verwondering, aangezien het alle- 10

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 12