KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 maal stadsgenoten van Ortelius waren. Moretus en Woverius figureren trou- wens 00k in Ortelius' briefwisseling. Een andere correspondent vinden we met Johann Georg von Werdenstein. Verrassender is de verschijning van Jean Bodin, de grote Franse rechtsge- leerde. De twee overige nieuwe namen komen helemaal uit het niets: Gerartus Hesselt en Joachim Margen rode. Bij de verminkte bijdragen valt het op dat er drie schilders bij zijn: [oris Hoefna- gel, Marcus Gheeraerts en Otto Veni- us, en daarnaast de kalligraaf Clemens Perret. Mogelijk waren hun bijdragen pareltjes van teken- of schilderkunst, waardoor ze uit het Album werden verwijderd om als afzonderlijke kunst- werkjes een eigen leven te gaan leiden. De lijst van vrienden en correspondenten Op basis van de correspondentie en het Album amicorum is het mogelijk een lijst samen te stellen van vrienden, correspondenten en zakenrelaties van Abraham Ortelius. De optelsom van contactpersonen uit beide bronnen komt uit op 247 namen, na eliminatie van dubbelgetelde personen die twee- maal voorkomen4). Het valt op dat slechts een kleine min- derheid (10%) van deze contactperso nen als kaartenmaker actief was. Het hoeft dan 00k niet te verwonderen dat in de meeste studies over Ortelius, die hoofdzakelijk op zijn kartograhsche activiteiten zijn toegespitst, slechts sporadisch en niet systematisch wordt verwezen naar de correspondentie en het Album amicorum. Bij de eerste edi- tie van het Theatrum had Ortelius een namenlijst toegevoegd van kartografen van wie hij materiaal had gebruikt bij de samenstelling van zijn atlas. Van de 87 namen in de eerste editie van 1570 komen slechts zes namen voor in onze netwerklijst: Carolus Clusius, Humph- rey Lhuyd, Pirro Ligorio, Gerard Mer- cator, Joannes Sambucus en Andre Thevet. De meest volledige Catalogus auctorum (1601) met 183 namen voegt daar tien namen aan toe: Benito Arias Montano, Egnazio Danti, Joris Hoef- nagel, Frans Hogenberg, Rumoldus Mercator, Laurentius Michaelis, Filip- po Pigafetta, Guillaume Postel, Luis Teixeira en Marcus Welser. In onze lijst vonden we nog negen andere kaartenmakers, kosmografen of ge- ografen die niet in de Catalogus aucto rum figureren: Pieter Bert, Petrus von Edeling, Paolo Gerardo, Richard Hakluyt de Oudere, Jean Matal, Hieronymus Megiser, Paulus Merula, Cesare Orlan- di en tenslotte William Soone. Op een totaal van 247 net- werkcontacten verschijnen dus slechts vijfentwintig perso nen die in mindere of meerdere mate actief waren als kaar tenmaker, zonder daarom te kunnen spreken van weten- schappelijke kartografen. Het lijkt er sterk op dat Ortelius veeleer thuis was in krin- gen van filologen, oudheidkundigen, archeologen en histo- rici. Zowat vierenveertig van zijn contacten waren actief als filoloog. De groep van oudheidkundigen en historici telt evenveel leden. Na het wegwerken van enkele overlappin- gen tussen beide categorieen teilen we niet minder dan zes- enzeventig netwerkcontacten die zieh bezighielden met deze artes-diseiplines. Ortelius zelf onderscheidde zieh in deze diseiplines met zijn historische kaarten die in het Parergon versehenen en met zijn woordenboek van plaatsnamen dat aanvankelijk als onderdeel in zijn atlas was opgenomen, maar uiteindelijk in de meest complete vorm verscheen on- der de titel Thesaurus geographicus (1587). Ortelius' kleine werkje over de oude Germanen, dat twee jaar voor zijn dood uitkwam, was een laatste uiting van deze oudheid- kundige en literaire interesses. Kringen van bibliothecarissen, maar 00k prive-verzamelaars en numismaten zijn samen goed voor achtentwintig net werkcontacten. Ortelius bracht zelf een benijdenswaardige collectie bij elkaar in zijn Museum Ortelianum. Hij bezat een verzameling Romeinse munten en medailles (waarover hij trouwens 00k heeft gepubliceerd), verschillende marme- Portret van Abra ham Ortelius op ongeveer 50-jarige leefiijd, gegraveerd door Filips Galle. Vanaf 1579 is dit portret opgenomen in het Theatrum Orbis Terrarum. mundiun (feefit Oitriuis mmaßß.crßem OrthJjkwandumCjaÜeus OrtcCium. 11

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 13