KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 ren standbeeiden en andere overblijfselen uit de Romeinse tijd, maar 00k een rariteitenkabinet met opgezette vissen, insecten, exotische schelpen, edelstenen en een herbarium. Daarnaast beschikte hij over een rijk gevulde bibliotheek en een kunstcollectie met schilderijen van o.a. Pieter Bruegel en Joris Hoefnagel en houtsneden en gravures van Dürer. Tot besluit Ik hoop hiermee voldoende re hebben aangetoond dat het na 400 jaar nog nier te laat is om de Studie van Ortelius een nieuwe impuls te geven vanuit andere invalshoeken dan de kartografie. Het reeds gekende bronnenmateriaal blijkt na kritisch onderzoek nog zeker niet al zijn geheimen te heb ben prijsgegeven. Heel wat onuitgegeven bronnen liggen nog te wachten om bestudeerd te worden. Ortelius was een verzamelaar en humanist zonder academische vorming met een passie voor de oudheid gevoed door de Studie van oude munten en historische toponymie. Maar bovenal was hij een gewiekst zakenman die met de productie van zijn atlas een gedurfde onderneming met succes bekroonde. Noten 1. Voor een overzicht van de bestaande literatuur verwijzen we naar [Karrow, 1993] en [Meurer, 1991]. 2. Zestig procent van de originele brieven die door Hessels werden uitgegeven, bevinden zieh tegenwoordig in Nederlandse biblio- theekcollecties: kb Den Haag (164 brieven), ub Leiden (60), ub Amsterdam (3). 3. Onze speurtocht naar stukken uit Ortelius' correspondentie die niet bij Hessels zijn te vinden, leverde tot hiertoe ruim 130 brieven op. 4. Mijn artikel hierover verschijnt in het Ortelius-boek van het Muse um Plantin-Moretus (Antwerpen) en de kb Brüssel (voorzien voor eind 1998) onder de titel: De brede kring van vrienden en correspon- denten rondAbraham Ortelius. Literatuur Bostoen, K. (1998), Bonis in bonum: Johan Radermacher de Oude (1538-1617), humanist en koopman. Zeven Provin- cien reeks, nr. 15. Leiden. Dorsten, J. van A. Hamilton (1980), Two puzzling pa- ges in Ortelius' Album amicorum. In: Times and Tide: Writings offered to A.G.H. Bachrach. Leiden, pp. 45-53. Hessels, J. H. (ed.) (1887), Abrahami Orteiii et virorum eruditorum ad eundem et ad Jacobum Colium Ortelianum epistulae, Ecclesiae Londino-Batavae Archivum, deel 1. Cambridge: University Press. Karrow, Robert W. jr. (1993), Mapmakers of the sixteenth Century and their maps: Bio-bibliographies ofthe cartograph- ers of Abraham Ortelius, 1570. Chicago: for the Newberry Library by Speculum Orbis Press. Meurer, P. H. (1991), Fontes cartographici Orteliani: das 'Theatrum orbis terrarum' von Abraham Ortelius und seine Kartenquellen. Weinheim: vch, Acta Humaniora. Muylle, J. (1981), Pieter Bruegel en Abraham Ortelius: Bijdrage tot de li- teraire reeeptie van Pieter Bruegels werk. In: Smeyers, M. (ed.), Archi vum Artis Lovaniense: Bijdragen tot de geschiedenis van de Kunst der Neder- landen, opgedragen aan Prof. Em. Dr. J.K. Steppe. Leuven, pp. 319-337. Puraye, J. (ed.) (1969), Album amico rum Abraham Ortelius. Amsterdam: A. L. van Gendt Co. Summary J. Depuydt - A fresh look at the biographical sources on Abraham Orteli us Keywords: history of cartography, atlas cartography, biographical research Abraham Ortelius (1527-1598) will al- ways be remembered as the author ofthe Theatrum Orbis Terrarum, the first modern atlas. Scholarly interest in Orte lius has always been focused on his achie- vements as a mapmaker. As a result, the- re is still no full-length biographical stu dy of Ortelius. His correspondence and his Album amicorum, however, provide plenty of material from which to recon- struet the circle of his friends and corres- pondents. A closer look at this circle reve- als that Ortelius kept in touch more with the antiquarian scene than with the world of mapmakers. Resume J. Depuydt - Un nouveau regard sur la biographie dAbraham Ortelius Mots-cles: histoire de cartographie, cartographie d'atlas, biographie Abraham Ortelius (1527-1598) est entre dans l'histoire comme auteur de The atrum Orbis Terrarum, le premier atlas moderne. L.interet des chercheurs pour Ortelius s'est concentre sur son oeuvre comme cartographe, mais il manque tou- jours une etude biographique complete. Sa correspondance et son Album amico rum contiennent, toutefois, beaueoup d'elements permettant de reconstruire le cercle de ses amis et ses correspondants. Une analyse approfondie de ceux-ci reve- le que Ortelius etait en relation bien plus suivie avec des antiquaires qu'avec le monde des cartographes. 12

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 14