Netkartografie Kan digitale kartografie de stap naar Internet wel maken? KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-3 R.E. Kuunders gebruik van geografische informatie, Internet, kartografische visualisatie use of geographical Information, Internet, cartographic visualization utilisation de finformation geographique, Internet, visualisation cartographique TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Dit artikel is gebaseerd op een drietal presentaties. De presentaties zijn gehouden in het kader van een studie- dag van de werkgroep Nieuwe Visualisatie Technologie van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie (nvk), voor een studiedag van de sectie Gis van de Kring voor Aardobservatie en Geo-informatica (kvag) en voor een studiedag in het kader van het bezoek aan de subfacul- teit Geodesie door de Technische Universiteit van Olstyn. De rode draad van deze drie presentaties is het gebruik van ruimtelijke informatie in een netwerk- omgeving zoals Internet. In dit artikel zijn de drie pre sentaties samengevat en aangevuld met meer recente informatie. Automatisering en kartografie Wanneer men de Cartographica en de proceedings van kartografische con- gressen zoals AutoCarto bekijkt ziet men een tendens in de automatisering van de kartografie. Deze tendens laat een verloop zien van de aandacht die kartografen stellen aan verschallende aspecten van automatisering. Was men in de jaren zeventig gericht op het aan- sturen van plotters, beeldschermen en andere randapparatuur, in de jaren tachtig verschoof die aandacht wat meer naar de kartografische invulling en de koppeling met gis. In de jaren negentig is vervolgens weer aandacht ontstaan voor de mens-computer rela- tie en de theorievorming met betrek- king tot de nieuwe mogelijkheden van realisatie van kaarten en de versprei- ding. In die zin wordt het aandachts- punt van de algemene automatisering gevolgd, wat verschoven is van verwer- king van data op een piek naar een ge- distribueerd proces1). Deze laatste tendens heeft een Sterke Drs. R.E. Kuun ders is werkzaam bij de sectie GIS technologie van de subfaculteit Geodesie aan de TU Delfi (Postbus 5300, 2600 GA, Delfi). impact op de productie, aard en verspreiding van het huidig kaartmateriaal. Bij de productie heeft de intrede van de Computer en de geavanceerde Software de mogelijkheid ge- schapen van het snel en eenvoudiger kunnen toepassen van verschillende projecties, grotere kleurvariaties en nieuwe weergavemethodieken. Ook processen die nog steeds hand- matig gecorrigeerd moeten worden kunnen door de auto matisering sneller worden voltooid. Voorbeelden hiervan zijn schaduwering en generalisatie. De presentatie van nieuw digitaal kaartmateriaal kan ge schieden op verschillende manieren, die echter alle als basis hebben dat het materiaal sowieso via het beeldscherm zicht- baar te maken is. Hierdoor is een betere redactie mogelijk en kan basismateriaal veelvuldig gebruikt worden voor ver- dere verwerking. De distributie kan verlopen via de tradi- tionele floppy disk of bij grotere bestanden via optical disks, Zipdisks en cd-roms die zelf gebrand worden. Daar- naast is echter ook het Internet (andere benamingen zijn Net, Web, World Wide Web en www) een steeds belangrij- ker transport- en presentatiemedium geworden. De weerslag van de technologische ontwikkeling op het ge bruik van kaarten is erg belangrijk voor de wijze waarop nu tegen de kartografie aangekeken moet worden. Een kaart is meer en meer een consumptieartikel geworden en de gel- digheid of levensduur is veel korter. Een atlas die in druk- vorm eens in de vier vijf jaar verscheen kan nu een jaar- lijkse verschijningsfrequentie hebben. Een voorbeeld is de Microsoft Encarta die reeds is versehenen in de jaren 1996, 1997 en 1998. Deze nieuwe digitale produeten kennen dus een grotere frequentie van verschijnen en de mogelijkheid om tussentijds extra informatie op te halen via het Internet. Internet en ruimtelijke informatie Verspreiding van ruimtelijke informatie via het Internet is geen nieuw gegeven. Wat echter nog niet goed mogelijk is, is het gebruik van ruimtelijke informatie via of op het Internet. Het Internet wordt vooral gebruikt om informatie te verspreiden en op te vragen. De wijze waarop dit gebeurd is echter als bij een soort basaal bibliotheeksysteem. Door 13

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 15