KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 de te vinden, gerelateerd aan een geografische locade. Hier- door zou het tevens mogelijk zijn om muldmediale informa- tie beter te integreren in het kaartbeeld of een digitale atlas. Zelfs bij een up-to-date product als de Microsoft Encarta '98 atlas blijkt weer dat de foto- en videofragmenten als losse de menten worden beschouwd zonder duidelijke geografische ligging. Het is aan de kartografische gemeenschap om met voorbeelden op bijvoorbeeld Internet dit soort tekortkomin- gen aan te duiden en te verbeteren. Net Kartografie Het presenteren van kaartmateriaal op Internet is wat an ders dan het bedrijven van kartografie voor gebruik op Internet. Veelal wordt voor de Internettoepassing bestaand kaartmateriaal gescand en direct als bitmap op Internet ge- plaatst. Eventueel worden verschillen plaatsen op het kaart- je interactief gemaakt waardoor het kaartje een sturende rol krijgt. Zelfs al wil men alleen maar een demonstratie of monster van het papieren product laten zien dan nog dient aan een aantal voorwaarden voor gebruik op Internet vol- daan te worden. Zo moet er rekening worden gehouden met de resolutie, de kleurdiepte en het kleurenpalet dat ge- bruikt wordt. Ook het feit dat een beeldschermkaartje vaak körte tijd bekeken wordt dient meegenomen te worden. Te vens dient men meer aandacht te besteden aan de legenda van de kaart. Zeker zaken als leesbaarheid van de tekst en accuratesse van de schaalstok worden snel over het hoofd gezien. Wanneer de kaart als sturend element gebruikt wordt verdient de legenda bij de kaart extra aandacht. De rol van de legenda kan bij elektronische kaarten veel voor- namer zijn dan meestal toebedeeld8> 9,1°). De legenda kan gaan functioneren als de afstandsbediening van de televisie thuis. De kanalen laten de verschillende kaartobjecten zien met hun betekenis en tevens de locatie van waar deze objec- ten voorkomen. Deze omgekeerde functie van de legenda (de legenda legt niet alleen uit van wat men in de kaart waarneemt, maar kan ook bepalen wat men in de kaart wenst waar te nemen) wordt vooralsnog bij geen enkele elektronische atlas die ik heb gezien gebruikt. Een klein on- derzoek bij de sectie Gis-technologie heeft echter voldoende aangetoond dat deze functionaliteit bij de kaartlezer sterk gewaardeerd wordt8). Productie van Net Kartografie Behalve het aangeven van 'hoe te maken' zal er ook meer aandacht besteed moeten worden aan het gereedschap waarmee Netkaarten gemaakt kunnen worden. Zijn karto- grafen van oudsher al in Staat om een flinke hoeveelheid aan gereedschap te leren hanteren om goede kaarten te ma ken, deze hoeveelheid wordt nog eens verveelvoudigd wan neer er digitale interactieve kaarten gemaakt moeten wor den. Met het 00g op een zo goed mogelijke leesbaarheid (of ervaring?) van het eindproduct moet de kartograaf keuzes maken in het platform waarop ontwikkeld wordt, de Soft ware die gebruikt wordt om verschillende dementen te re- aliseren en de wijze waarop de doelgroep het eindproduct te zien krijgt. AI snel komt men dan aan een productielijn van een gis, een grafisch pakket, een auteurspakket en een html programmeeromgeving. Vooralsnog is er geen gereed schap voorhanden dat in een stap goede grafische eigen- schappen combineert met interactie en Internetpublicatie. Rol van de kartograaf Door de ontwikkeling in consumptie en constructie van kaarten is er een andere rol ontstaan van de kartograaf"). Aangezien niet alle stappen in het digitale productieproces door een persoon opgezet, uitgevoerd en onderhouden kunnen worden zal er een scheiding van taken moeten plaatsvinden. Omdat bij digitale producten het kaartmate riaal veel meer naast het overige materiaal is komen te staan (documenten en multimediale informatie) zal de kartograaf harder moeten strijden om een zo optimaal mogelijke pre- sentatie te realiseren. Niet alleen de plaats en de hoeveel heid ruimte maar ook de verschijningstijd en -duur verdie nen daarbij de aandacht. Om de strijd in een redactie beter te kunnen voeren zou een kartograaf veel nut kunnen heb- ben van zowel een set praktische als theoretische argumen- ten. Heiaas is de munitie met betrekking tot het laatste niet in grote mate voorradig. Praktische ervaringen kunnen zo wel uit eigen bron als die van aanverwante wetenschapsvel- den worden gehaald. Denk hierbij aan cognitiewetenschap- pen, communicatiewetenschappen en industrieel ontwer- pen. Voor de theorie zal een kartograaf toch bij de eigen ge meenschap te rade moeten gaan. Daarbij is te constateren dat er in praktisch toepasbare zin weinig vordering is ge maakt sinds Bertin. Theorie en kartografie De introductie van dynamische-, geluids- en 3D- variabelen heeft weliswaar meer inzicht geschonken in de samenstel- ling van digitaal kaartmateriaal maar niet meer inzicht in hoe dit materiaal zo goed mogelijk te produceren12' r3). Een serieuze aanpak hierin is vooral van de kant van Cart- wrightn) gekomen die met verschillende vertelmetaforen een kartografische constructiemethodiek aangeeft. De Map- Use Cube van Maceachren1?) is een nuttige aanvulling in zoverre deze laat zien welke drie factoren een verschil in be- nadering van digitale kartografie zichtbaar maken. De be- nadering die bekend Staat onder visualisatie is enerzijds een toenadering naar de discipline van wetenschappelijke visu alisatie, anderzijds een verwijdering van de originele doel- stelling van de kartografie, het zo goed mogelijk bepalen van de communicatie, of overdracht, van de geografische boodschap. Door de eindgebruiker te laten zwemmen in verschillende uitingen van kartografische vormgeving wordt geen duidelijk beeld geschapen, wat echter meestal wel ge- wenst wordt. Geografische visualisatie zou in dit geval de lijmende stroming vormen die kartografie met gis verbindt. Conclusie Het gebruik van het Internet bij het verspreiden van geo grafische kennis is voor kartografen een grote uitdaging. Be halve de problemen die ten grondslag liggen aan de opzet van het Internet zelf, zijn er voldoende uitdagingen te vin den in de te gebruiken gereedschappen om digitaal kaart materiaal te vervaardigen. De theoretische onderbouwing die noodzakelijk is om tot goede Netkartografie te komen is nog lang niet volledig. Samenwerking met andere discipli- nes en een betere vertegenwoordiging op het Internet kan alleen maar positief bijdragen aan de verantwoording van de positie van de hedendaagse kartograaf in de informatie- technologische samenleving. 16

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 18