Overdracht van ruimtelijke informatie door 2D- en 3D-visualisaties Inleiding KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 S. Bos, A.K. Bregt,J.D. Bulens R. van Lammeren 3D-visualisatie, informatieoverdracht, TOPiovector trefwoorden 3D visualisation, communication of spatial informadon, topographic cartography keywords visualisation en trois dimensions, diffusion de l'informadon spatiale, cartographie topographique MOTS-CLES Sandra Bos stu- deerde September 1998 af in de land- inrichtingsweten- schappen aan de Landbouwuniver- siteit Wageningen. Arnold Bregt is hoogleraar geo- informatie künde aan de Land- bouwuniversiteit Wageningen. Jandirk Bulens is H Ron van Lamme- wetenschappelijk onderzoeker bij DLO-Staring Centrum. ren is UHD geo-in- formatiekunde en landschapsarchitec- tuur aan de Land- bouwuniversiteit Wageningen. De Gis-software biedt tegenwoordig steeds meer en steeds betere mogelijkheden om ruimtelijke informatie driedimensionaal weer te geven. Zo'n 3D-visualisatie ziet er al snel mooier en spectaculairder uit dan een tweedimensionale visualisatie. Er is echter nog nauwe- lijks iets bekend over de gebruiksmogelijkheden van 3D-visualisatie ten opzichte van 2D-visualisatie. Dit ar- tikel gaat in op een onderzoek naar verschillen in efifec- tiviteit van de overdracht van ruimtelijke informatie tussen 2D- en 3D-visualisaties. Topografische informatie kan met een hoge nauwkeurig- heid en betrouwbaarheid via de TOPiovectorbestanden wor den verkregen en dit geldt op niet al te lange termijn 00k voor de derde dimensie van het Nederlands grondgebied via het Actuele Hoogtebestand van Nederland (ahn). Daar- naast zien we dat de Gis-software voor de analyse en presen- tatie van ruimtelijke informatie continu in ontwikkeling is. Een tamelijk recente ontwikkeling is dat 3D-functionaliteit aan de pakketten wordt toegevoegd, hetgeen de gebruiker onder andere de mogelijkheid geeft om een 3D-visualisatie te maken. Dit wordt over het alge- meen als een aantrekkelijke uitbrei- ding van de functionaliteit gezien, om- dat een 3D-visualisatie het inzicht in de werkelijkheid zou vergroten [Batty, 1997]. Maar is dat inderdaad zo of hebben onderzoekers en Studenten toch een voorkeur voor de traditionele tweedimensionale visualisatie? Om dit na te gaan is een indicatief vergelij- kend onderzoek gedaan naar de efifec- tiviteit van de overdracht van ruimte lijke informatie door middel van 2D- en 3D-visualisaties. In dit artikel wordt ingegaan op ge- noemd onderzoek. Eerst zal de onder- zoeksmethode uiteen worden gezet. In twee volgende paragrafen zullen de uitkomsten van het onderzoek worden beschreven en tot slot zullen de con- clusies en aanbevelingen voor verder onderzoek worden besproken. Materiaal en methoden De verschillen tussen tweedimensiona le (2D) en driedimensionale (3D) visu- alisaties zijn gemeten door middel van enquetes die zijn afgenomen bij een groep proefpersonen. Er is een onder- scheid gemaakt in verschillen bij het aflezen van gedetailleerde objectinfor- matie en verschillen met betrekking tot het totaalbeeld van de visualisatie. Met het eerste worden verschillen be treffende individuele objecten en rela- ties daartussen bedoeld en met het tweede de samenhang tussen alle ob jecten. Visualisaties Als studiegebied is een landinrich- 18

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 20