Öuurse Ballon itfalrfar i ff u UhlaaiaM| fu urser B* 1998-XXIV-4 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Inhoud van de eerste bosstatistiek Aan Staatsbosbeheer werd de opdracht gegeven om de gege- vens te verzamelen. Een eenvoudige indeling naar boom- soort en ouderdom (naaldhout ouder of jonger dan 25 jaar; vier groepen loofhout ouder of jonger dan 40 jaar; populier ouder of jonger dan 10 jaar) vormde de ruggengraat van de inventarisatie die werd ingetekend op een grijsdruk van de topografische kaarr schaal 1:25.000, de zogenaamde 'Bonne- blaadjes'. De veldgegevens werden op kantoor in het net in- gekleurd met kleurpotlood, en deze kaarten vormden via planimetreren de basis voor de tabellen die werden vervaar- digd per gemeente. De volgende gegevens zijn van de eerste bosstatistiek aan- wezig in het archief van de huidige beheerders van het ma- teriaal, de dienst ikc (Informatie- en Kenniscentrum) Na- tuurbeheer van het Ministerie van Landbouw, Natuurbe- heer en Visserij: boskaarten 1939-1942, handgekleurd; bezitstoestandkaarten 1939-1942, handgekleurd; boskaarten 1944-1948, correctie van de toestand in 1939- 1942, nodig als gevolg van oorlogsvellingen; overzicht bos en beplantingen per gemeente (1 A4 per ge meente); overzicht van verschillende soorten bos per provincie (in deze tabellen vormt elke gemeente een regel); hoofdpublicatie getiteld: De Nederlandsche Boschstatistiek (Min. van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, Rijksuitgeverij s-Gravenhage), van de gegevens gegenera- liseerd voor het gehele land, ingedeeld naar provincie, boomsoort en eigendomscategorie. Figuur 1. Elektro nische facsimile van een fragment van blad no. 169 (As sen) van de Eerste Bosstatistiek. Blad 169 ASSEN Verkcnd: H.A Wijnaml Ingckomen: 7 maart 1941 Geteekend: M.H. Bnnkman Topografische ondergrond: Topografische Inrichting. Verkend 1896. herzicn 1925 R» Overigens is ook aan weg- en grensbe- plantingen en Woeste gronden aan- dacht besteed. Argumenten voor heruitgave van de eerste bosstatistiek Siechte toegankelijkheid De toegankelijkheid van al deze gege vens is verschillend, maar over het ge- heel genomen siecht. Weliswaar ver- keert het materiaal over het algemeen in heel goede Staat, maar het is opge- borgen in een archief. Raadpieging vindt maar zelden plaats, en de aard van het kaartmateriaal maakt regelma- tige raadpleging ook niet gewenst. De hoofdpublicatie is weliswaar breed ver- spreid maar de meer gedetailleerde ta bellen zijn ook alleen als archiefmateri- aal aanwezig. Betere beschikbaarstelling is de moei- te waard Aangezien alles met grote nauwgezet- heid is verzameld is het jammer dat er, deels noodgedwongen, niet meer ge- bruik kan worden gemaakt van dit prachtige materiaal. Nu de cd-rom al ruimschoots is inge- burgerd en met de eindstreep in zieht van de digitalisering van de moderne topografische kaart van Nederland, is het logisch te denken aan het beschik- baar stellen van de Eerste Bosstatistiek in digitale vorm. Mogelijkheden voor digitale heruitgave Om het oorspronkelijke kaartmateriaal van de Eerste Bosstatistiek toegankelijk te maken, kan een aantal moderne technieken te hulp worden geroepen. Er-zijn verschillende manieren van aan - pak mogelijk, die elk hun eigen ge- bruiksmogelijkheden opleveren en waaraan verschillende prijskaartjes han gen. Er moet in de eerste plaats worden gekozen uit de volgende twee opties: Een elektronische facsimile in raster bestanden, waarbij het resultaat een zo getrouw mogelijke digitale repro- duetie van de originele kaartbladen is, zonder verdere functionaliteit. Een topologisch vectorbestand, waarin de data van de Eerste Bossta tistiek zodanig zijn opgenomen dat de data behalve voor weergave in kaartvorm ook voor andere kartogra- fische en analytische Gis-bewerkin- gen gebruikt kan worden. Ofschoon de gebruiksmogelijkheden 26

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 28