KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 bij de tweede optie veel uitgebreider zouden zijn dan bij een elektronische facsimile en het maken van zo'n topo- logisch bestand technisch eenvoudig te realiseren is, is deze oplossing in de praktijk onuitvoerbaar. De hoeveelheid hiervoor te verzetten werk is namelijk dusdanig groot, dat het bijna zou neer- komen op het vervaardigen van een di gitale topografische kaart van Neder- land rond de Tweede Wereldoorlog. Gelet op de enorme investeringen in personeel en tijd die daarvoor nodig zouden zijn, is het niet realistisch deze oplossing na te streven. Er lijken wel mogelijkheden te zijn voor het maken van de eerstgenoemde elektronische facsimile en 00k hiervoor zijn veel ge- bruiksmogelijkheden te bedenken. Gebruiksmogelijkheden van een elek tronische facsimile Bij een elektronische facsimile zijn de oorspronkelijke kaartbladen als raster bestanden beschikbaar. Dat betekent dat de afzonderlijke onderdelen van de kaarten in kartografische en Gis-pro- grammas niet te bewerken zijn; het is alsof er een foto van de kaart in het programma geplakt is, die alleen in zijn geheel kan worden verplaatst, ver- groot, verkleind en geroteerd. De ge bruiksmogelijkheden zijn verder af- hankelijk van de bewerkingen die het gescande bestand heeft ondergaan. Er kunnen twee manieren van gebruik worden onderscheiden: Alleen als elektronische vervanging van analoge kaartbladen; benodigde bewerkingen hierbij bestaan uit het toevoegen van een legenda per kaart en het toevoegen van overige rand- informatie (bladnummer, datum van vervaardigen, enz.). Wenst men extra mogelijkheden in relatie met andere elektronisch pro- ducten dan moeten behalve de hier voor genoemde bewerkingen 00k nog geografische referenties worden toegevoegd in de vorm van de hoek- punten van de kaartbladen in rd- en/of andere coördinaten. Hierdoor kunnen de kaartbladen geometrisch worden ingepast in elektronische be standen met een geometrische grondslag, zoals Gis-bestanden. In de bijgaande figuren zijn de resul- taten te zien van een aantal proefne- mingen om de geschiktheid van de hierboven beschreven methoden te testen. Een fragment van blad no.169 (Assen) van de Bosstatistiek is ge- scand volgens de in de volgende para- graaf beschreven methode. In figuur 1 is het fragment voorzien van de originele legen da en is wat randinformatie afgebeeld. Door deze manier van beschikbaar stellen kunnen veel meer mensen dan voorheen de kaarten bekijken en ze 00k makkelijker en veelzijdiger gebruiken. De originele kaarten zijn immers uniek en kwetsbaar en kunnen niet makkelijk voor gebruik beschikbaar worden gesteld. Hun elektronische facsimile's daarentegen zijn eenvoudig te reproduceren, makkelijk transporteerbaar en niet aan slijtage onderhevig De bij de tweede gebruiksoptie genoemde toevoeging van geometrische informatie aan de facsimile geeft mogelijkhe den om de kaart met allerlei andere digitale bestanden te combineren. In figuur 2 is hetzelfde kaartfragment als in fi guur 1, voorzien van een overlay met informatie uit de elek tronische uitgave van de moderne topografische kaart van Nederland. Uit het basisbestand van de Topograßsche Dienst te Emmen, het zogenaamde TOPiovector-bestand, is een aantal categorieen geselecteerd, namelijk de belangrijk- ste wegen en waterlopen en de grondgebruikcategorie 'bos'. Doordat van de hoekpunten van het fragment van de Bos- kaart de RD-coördinaten bekend zijn, kon de vectorinfor- matie uit het TOPiovector-bestand er eenvoudig passend overheen worden geprojecteerd. In de digitale karteeromge- ving is de moderne topografie op een zodanige wijze gesym- boliseerd dat de overlap met de historische informatie goed waar te nemen is. Deze combinatie maakt het mogelijk een overzicht te krij- gen van de ontwikkeling die het afgebeelde gebied heeft doorgemaakt: zo is bijvoorbeeld goed te zien dat de beek Figuur 2. De histo- (Looner Diep Duurser Diep) grotendeels gekanaliseerd is rische informatie en 00k waar bos verdwenen is en waar het er juist bij is ge- gecombineerd met komen. Dit soort toepassingen is bijvoorbeeld interessant huidige topografie. voor historici, geografen en anderen die in de ontwikkeling TOP10VECTOR (1994) ©TDN x Itaide r BOSSTATISTIEK (1941) ©IKC, NATUURBEHEER wegen breder dan 7 m waterlopen 3-6 m breed bos overige verharde wegen overige waterlopen 0 27

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 29