Leiden Rotterdam S veen Hoe vetaken jZwarlebroek Voorthuizen Wenum Ouwendorp Harderwiik_ Maassluis Ark Vecht De Dode Hond Zuideüjk Flevoland Dronten Oosielijk Flevoland KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 -NAP I -50 -100 -150 -2uu -250 300 -350 -400 In het onderwijs wordt deze kaart ge- bruikt om de scholieren te laten zien hoe Nederland structureel in de tijd is opgebouwd. Op het detailniveau 1:50.000 is het me- rendeel van Nederland vastgelegd in een digitaal meerlagenmodel, maar het overbrengen van deze kennis naar een kaart loopt iets achter. In deze nieuwe serie kaarten wordt de opeenvolging van lagen in de bovenste 10 tot 20 me- ter van de ondergrond beschreven. Voor leken zijn deze kaarten niet ge- makkelijk te lezen en daarom zijn er bij het Instituut altijd geologen telefonisch bereikbaar, die bij het oplossen van een speciheke vraag kunnen helpen; vooral omdat er zoveel meer detailkennis aan- wezig is dan op de kaart Staat. Ook de bijbehorende vectorkaart en het onderliggende digitale lagenmodel begint publiekelijk ter beschikking te komen, maar deze zijn nog niet lands- dekkend. Alleen de hoogte van de grensvlakken tussen de lagen wordt aan- gegeven. De Bovenkant Pleistoceenkaart, 1:500.000 en 1:50.000, is interessant voor het hinderen van uitbreidingswij- ken en voor ondergronds bouwen. Na- genoeg alle betonnen heipalen in West-Nederland staan met hun punt op de harde Pleistocene laag. Ook de Zettingsgevoeligheidkaart is voor gemeentelijke planning van be- Holocaen Twente Kreftenheije II NAP.- 50- 100- 150- 2U0 250- 300. 350- 400- Figuur 1. Ondiepe geologie van Zuid-Holland. lang. Het bouwen van een woonwijk op een slap veen- of kleigebied, in plaats van op zand, kan de kosten voor het bouwen en voor het onderhoud van de woonwijk verdub- belen. Een gemeente met veel siechte' grond krijgt daarom van het Rijk compensatie. Bij het leggen van grote pijpleidingen en ondergronds bou wen met damwanden moet rekening gehouden worden met de corrosiegevoeligheid. Ook dit bestand is landsdekkend beschikbaar. De aanleg van autosnelwegen, spoorlijnen en uitbreidings- Figuur 2. Grond- wijken veroorzaakt een toenemende behoefte aan zand. De watersystemen in Zandinventarisatiekaart is vooral in het rivierengebied en in Nederland West-Nederland gedetailleerd, omdat in deze gebieden de Kadichem OudeRijn Ark Tagelen Harderwijk NAP (uit viak van tekening) Enschede Harderwijk jong duinzand oud duin- en strandwalzand j] jonge zeeklei op jong zeezand j] jonge zeeklei jonge zeeklei, <1m op veen oude zeeklei op oud zeezand I oude zeeklei J rivierklei op rivierzand j j rivierklei rivierklei, <1m op veen [AT] rivierduinzand J open water rivier strommg loodrecht op vlak van tekening Kreftendeije Drorite -|i 31

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 33