wmmm b a d KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 amfiiii b=d jfmmi* p— |ijim«iM| j--—1 6 grind- y leidingentrace bodem- en grond- watersanering winning I fl -2SL" drinkwater- spoor- koude/ winning tunnel warmte- opslag aardwarmte- aardgasopslag afval- berging 1 1 zoutcavernen gasopslag/zoutwinning grootste behoefte aan ophoogzand bestaat. Wegens de te- korten aan zand worden op dit moment 00k de zandvoor- raden in de Noordzee in kaart gebracht. Hetzelfde geldt voor de potentiele voorraden aan grind, welke naast het Grens-Maasgebied 00k in de Noordzee gedetailleerd wor den gei'nventariseerd. Keileem is grootschalig voor dijkopbouw gebruikt, maar zal straks 00k belangrijk worden als beschermende laag voor natuurgebieden en voor nieuwe bouwwerken in zee. Daar- om wordt de Keileemkaart (bovenkant en onderkant) steeds up-to-date gehouden. De Geohydrologie Het grondwater heeft altijd voorop gelopen met de digitale verwerking, omdat men vanouds de rekenmodellen op de Computer moest voeden. De basisgegevens zijn digitaal be- schikbaar en kaarten worden op aanvraag geproduceerd Grondwater is een dynamisch bezit. Zowel qua kwaliteit als kwantiteit moeten de voorraden continu bewaakt worden om de toekomstige generatie goed drinkwater te garande ren. Ook de verdroging van de landschappen begint een ur gent probleem te worden. Deze gegevens worden in grote databaseservers driedimen- sionaal bijgehouden en zijn d'aarom allang het begrip 'Grondwaterkaart' ontstegen. Veel provincies, waterleiding- bedrijven en waterschappen hebben een abonnement op toegang tot deze bestanden. Figuur 3. Grond- watersystemen in Nederland. Ten behoeve van beleidsdiscussies wordt af en toe een eenmalige kaart geproduceerd om inzicht te geven in de Status van het grondwater, zoals een verdrogingskaart of een kwetsbaar- heidskaart wegens de kans op vervui- ling van het grondwater, wat gesom- meerd kan worden in een waterkwali- teitskaart. Deze kaarten hebben slechts een kortdurende geldigheid en kun- nen, op verzoek, jaarlijks opnieuw ge produceerd worden. De Diepe Ondergrond Onze economie zou niet kunnen draaien zonder fossiele energie. Gede- tailleerde kennis van de diepe onder grond is nodig voor het beheer van on- dergrondse energievoorraden als aard- olie, aardgas en steenkool. De seismische gegevens en boormon- sters die de maatschappijen verzamelen worden binnen onze muren opgesla- gen. Deze gegevens zijn zo kostbaar en uniek, dat het erg jammer zou zijn als ze voor de Nederlandse samenleving teloor zouden gaan. Met deze, ge- woonlijk vertrouwelijke, gegevens is het mogelijk een breed inzicht te krij- gen in de diepere bodemlagen om op die manier de Nederlandse regering te adviseren bij de aanvragen van nieuwe winningsvergunningen of voorspellin- gen te doen over de mogelijkheid van nieuwe olie- en gasvelden. De verkregen algemene kennis wordt vastgelegd in de Geologische Atlas van de Diepe Ondergrond, schaal 1:230.000. Ook hier is de kaart niet voldoende, maar deze wordt aangevuld door een uitgebreide beschrijving van de litho- logische ontwikkeling van het gebied. In aanvulling hierop wordt hard ge werkt aan het beschikbaar stellen van een driedimensionaal geologisch mo- del, zodat in de toekomst willekeurig doorsneden, profielen of seismische voorspellingen opgevraagd kunnen worden. Toekomst De verwachting is dat de volgende ja- ren de vraag naar digitale bestanden zal gaan toenemen. De afnemers heb ben meer baat bij een bestand dat pre- cies hun vraagstelling beschrijft en dat ze ook direct in hun Gis-systeem kun nen opnemen, dan aan een ingewik- kelde papieren kaart. Deze bestanden worden op cd-rom klaargezet of zono- 32

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 34