Om over het onderwerp van deze afle- vering wat meer te weten te komen ad- viseren wij u kennis te nemen van de volgende boeken: Brandon Plewe (1997), GIS Online. Santa Fe: Onward Press, nm, usa. isbn 1 56690 137 5. Christian Härder (1998), Mups on the Internet. Environmental Systems Research Institute, Inc. USA. In een volgende aflevering van Karto- net komen we nog op deze twee boe ken terug. O. Koop berichten Nieuw gebouw DLO-Staring Centrum Het voor velen bekende Staringge- bouw aan de Marijkeweg in Wagenin gen, dat eind jaren zestig werd ge- bouwd en onderdak bood aan het DLO-Staring Centrum (sc-dlo, Insti- tuut voor Onderzoek van het Lande- lijk Gebied), is niet meer. Het gebouw is ondertussen afgebroken om plaats te maken voor de aanleg van een parkeer- plaats, Hoewel de medewerkers al in april 1998 naar hun nieuwe onderkomen zijn verhuisd, heeft koningin Beatrix op 11 September het nieuwe gebouw officieel geopend. Dit gebeurde samen met het naastliggende gebouw van het ibn-dlo (Instituut voor Bos- en Na- tuuronderzoek), dat eveneens een nieuwe behuizing heeft gekregen. Bei de instituten zullen binnenkort fuse- ren en zieh bezighouden met de Groe- ne Ruimte (bodem, water, bos en het beheer en de inrichting van de groene ruimte). Vandaar 00k dat de koningin de openingshandeling verrichtte in de verbindingsgang tussen beide gebou- wen d.m.v. het onthullen van een rood-blauw-groene afbeelding van de twee gebouwen in een glaspaneel. Door het achtereenvolgens indrukken van knoppen in de zelfde kleuren vie len drie overeenkomstig gekleurde doeken waardoor de afbeelding zicht- baar werd. Deze drie kleuren speien bij de presentatie (in welke vorm dan 00k) van het wetenschappelijk onder zoek dat bij de twee instituten plaats- vindt een belangrijke rol. Rood Staat daarbij voor bebouwing en infrastruc- tuur, blauw voor water en lucht en groen voor natuur en bodem. Ook de locatie van beide gebouwen zou daarvoor model kunnen staan, aan de noordkant op de grens van de Wa- geningse bebouwde kom en de open ruimte met akkers en weilanden. Het water speelt daarbij een prominente rol in en om de gebouwen. Bij het ibn-dlo, dat voornamelijk uit glas is opgetrokken (kassenimpressie), zijn zelfs twee complete binnentuinen met vijvers, wandelpaden en een zitje ge- creeerd. Bij het sc-dlo is een vijver in de grote entreehal aangelegd met in het midden van de hal een bijzondere waterlift. De lift is van glas (incl. de deuren) en loopt door een verlichte ovale Schacht, van de buitenkant zicht- baar via twee tegenover elkaar liggende glazen wanden. Een van de twee gla- zen wanden bestaat uit, van boven naar beneden lopend, zigzag geplaatste glasplaten waarlangs water als bij een waterval naar beneden stroomt en weer wordt opgepompt. Van de bin- nenkant van de twee tegenover elkaar liggende halfovale dichte wanden is een drie verdiepingen hoog Haarpod- zolprofiel gemaakt, inclusief struetuur. Dit gebeurde overeenkomstig de reali- teit, onderin beginnend met lichtgeel van het onverstoorde zand en verlo- pend naar donkerbruin van de met humus vermengde teelaarde op de bo- venste verdieping. Het is een kopie van een bodemprofiel afkomstig van de heide in de omgeving van Ede, ten noordoosten van Wageningen. De ma- ker van dit kunstwerk is Karel Hul- steijn, een van de medewerkers van de vroegere afdeling Cartografie en Visu- ele Technieken bij het sc-dlo. Overi- gens is de gelaagdheid van de bodem ook aan de buitenkant terug te vinden in het metselwerk aan de westzijde van de kantoorvleugels. De gebouwen zijn gebouwd met mi- lieuvriendelijke materialen zoals onbe- werkt hout, beton en vooral veel glas, waarbij ook onderhoud en een eventu- ele sloop later weinig milieubelasting zullen veroorzaken. Bovendien wordt regenwater gebruikt om de toiletten mee door te spoelen en zijn kranen e.d. geselecteerd op waterbesparende eigenschappen. De milieu-aspecten stonden dus centraal bij het ontwerp en de bouw van de twee gebouwen. Dat zijn de twee instituten trouwens ook wel aan hun Status verplicht. De Rijksgebouwendienst van vrom ziet met name het iBN-gebouw als voorbeeldproject van mens- en milieu- vriendelijk bouwen. Het is gebouwd met geld van het Nationaal Milieube- leidsplan Plus. Er is zelfs een boek over versehenen, Natuur onder arcbitectuur, waarvan de koningin een exemplaar is aangeboden. Maar ook in het ontwerp van het sc- dlo nam het aspect mensvriendelijk- heid een belangrijke plaats in. Er is in meerdere opzichten een zo aangenaam mogelijk binnenklimaat gecreeerd, re- kening houdend met de doelstelling van de opdrachtgever. Daardoor is multifunctionaliteit in ruimtegebruik met de nadruk op sociaal voorop ko men te staan naast een uitgekiende binnenverlichting en zonweringsys- teem en o.a. het gebruik van vloerbe- dekking voor de geluidsisolatie en akoestiek. Bij de orientatie van het ge bouw hebben zon, wind en regen een grote rol gespeeld, waarbij het uitzicht vanuit de verschillende werkruimtes altijd op de natuur gericht is. De ar- chitect (Johan Meijer van b&d archi- tecten in Oosterbeek en Leiden) heeft het gebouw ontworpen via interactie (Foto: Centrum voor Fotografie en Beeldverwerking, SC-DLO) KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 36

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 38