KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-4 met de opdrachtgever toekomstige bewoners om, bij wijze van spreken, een maatcostuum te realiseren. Dit is bij b&d architecten verheven tot filo- sofie, waardoor gebouwen ontstaan die iedere keer uniek zijn. De afdeling Cartografie en Visuele Technieken (cvt) bestaat sinds kort niet meer. Als gevolg van een interne reorganisatie zijn verschillende afdelin- gen (waaronder cvt) kortgeleden opge- deeld en tot nieuwe afdelingen samen- gevoegd. Hierbij is de sectie Themati sche Cartografie onderdeel geworden van de afdeling Geolnformatie, evenals de afdeling Remote Sensing. Overigens roh momenteel de ene reorganisatie over de ander. Sommige nieuwe afde lingen secties en functies zijn kort na hun ontstaan al weer veranderd of op- geheven. Voorlopig is het eind nog niet in zieht als gevolg van de fusie binnen kort tussen o.a. sc-dlo en ibn-dlo in het kader van de verzelfstandiging van de Dienst Landbouwkundig Onder- zoek (dlo) begin volgend jaar. Boven- dien vinden momenteel voorbereidin- gen plaats voor een fusie in de körnen de jaren tussen dlo (elf instituten) en de luw (Landbouwuniversiteit Wage ningen). Het resultaat van de laatst ge- noemde fusie gaat heten 'Wageningen Universiteit en Researchcentrum', afge- kort Wageningen ur. R. T. de Jonge GO-cursussen In het voorjaar van 1999 organiseert de Sdchting Gemeenschappelijke Oplei- ding (go) de cursussen Oude en Mo derne kartografische documenten. Deze cursussen zijn gericht op mede- werkers van bedrijven en instellingen die een meer of minder uitgebreide collectie kaarten en andere kartografi sche documenten beheren. In de cur sussen worden de verschillende aspec- ten behandeld die van belang zijn bij het opzetten en beheren van dergelijke collecties. De cursus Oude kartografische docu menten start op 2 februari 1999 en be staat uit de onderdelen: inleiding in de geschiedenis van de kartografie gebruik van oude kaarten bij histo risch onderzoek speeifieke aspecten van collectievor- ming/acquisitie, beschrijving/ont- sluiting en materiele verzorging van oude kartografische documenten bezoek aan een kaartenverzameling. Op 9 maart 1999 Start de cursus Mo derne kartografische documenten. In deze cursus worden de volgende on derdelen behandeld: verzamelen en bewerken van gege- vens van zowel metrische als inhou- delijke aard kartografische weergave van ruimte- lijke verschijnselen belangrijke Nederlandse kaartseries kaartproduetie gebruik van moderne kaarten. De lessen worden gegeven in de vorm van hoor- en kijkcolleges, afgewisseld met praktische oefeningen. Beide cur sussen worden gegeven in Utrecht en omvatten 3 lesdagen (1 lesdag per week). Informatie: Stichting go, Celebesstraat 89, 2585 TG Den Haag, tel. 070- 3512380, fax 070-3549789, e-mail info@stichting-gonl, http://www. stich ting-go. nl. verslagen Middagprogramma Algemene Ledenvergadering NVK, Lelystad, 9 april 1998 Het is kwart over acht uur 's ochtends, 9 april 1998. Ik stap in de trein. Enkele minuten later verlaten we Station Utrecht. Het polderlandschap ten noorden van Utrecht schiet voorbij. De regen slaat met elke harde wind- vlaag tegen de ramen van de coupe. De indringende geur van de automaat- koffie blijft nog even hangen als de Railtender voorbij is gekomen. "Ik ben niet helemaal goed wijs", denk ik bij mezelf. Zo vroeg opgestaan, en wat heb ik in het vooruitzicht? Eerst een treinreis door het polderlandschap van Flevoland, in de regen en vervol- gens, aangekomen in Lelystad: de alge mene ledenvergadering (alv) van de Nederlandse Vereniging voor Karto grafie! Wat wil je nog meer op je vrije dag? Gelukkig heb ik een 'missie'. In Lelystad aangekomen loop ik vanuit het Station zo het Provinciehuis bin nen, het onderkomen van de gastheer van vandaag. Hier en daar zie ik al wat bekende gezichten: Roelof Oddens (kaartenzaal), Sjef van der Steen (itc) en Rene van der Schans. Voor de ver- gadering begint overleg ik even het doel van mijn 'missie' met de voorzit- ter van de vergadering, Menno-Jan Kraak. Hij vindt het een goed idee en raadt me aan het in de rondvraag naar voren te brengen. Inderdaad, de alv verloopt als een alv: niet veel bijzonders te melden. In het KT zullen we de verslagen wel lezen. Dan de rondvraag. Als vertegenwoordi- ger van Karta Mira [kartografisch dis- puut Universiteit Utrecht], doe ik het voorstel om een bestuurslid van het vakdispuut kosteloze toegang te verle- nen tot alle NVK-(studie-)dagen. De toestroom van studentleden tot de nvk neemt de laatste jaren namelijk gestaag af (ik was het enige aanwezige student- lid). Als Karta Mira zouden we door aanwezig te zijn op NVK-dagen de Stu denten die wel de Karto Pravda lezen kunnen informeren over de activiteiten van de nvk. Het voorstel werd positief ontvangen en zal in de volgende be- stuursvergadering worden besproken. Na afloop van de vergadering, werd door de provincie een lunch aangebo- den. AI snel raakte ik in gesprek met verschillende mensen die nieuwsgierig waren naar Karta Mira en de kartogra- fie-opleiding in Utrecht in het alge- meen. Om twee uur ging het programma ver- der. Er waren verschillende presenta- ties in het kader van het thema Ge- meentekartografie in Flevoland. Zowel Almere als Lelystad hielden een praat- je, wat sterk deed denken aan de litera- tuurbundel voor kgeb (voortgezette geometrische kartografie en vastgoed- informatie). Bij gemeenten Staat de kartografie niet voorop, wel het kaartgebruik. De ge- meentekartografie is dan 00k zeker niet te scharen onder de hoogtepunten van de Nederlandse kartografie, hoe- wel de nvk de provincie wel onder- scheidde met de jaarlijkse Algemene Kartografieprijs. Kartografen zijn geen zelfstandige groep binnen de gemeenten. De afde ling Kartografie en Grafisch Ontwerp valt onder de afdeling Vastgoedinfor- matie, evenals de afdelingen Landme ten, Vastgoedverwerking en Systeem Ontwikkeling (Almere). Er worden allerlei basiskaarten geleverd op ver schillende schalen. Hiervoor zijn as pecten gedefinieerd wat berreft het schaalbereik, de nauwkeurigheid, de actualiteit, de inhoud, de struetuur en de generalisatie. Zij dienen als onder- grond voor thematische kaarten als be- stemmingsplankaarten, verkavelings- kaarten en kaarten voor kabel- en lei- dingenregistratie. Niet alleen de gemeente-afdelingen zelf, maar 00k onder meer architecten, stedebouwkundigen en nutsbedrijven maken gebruik van de produeten van de gemeentekartografie. Doordat er zo ontzettend veel gebruikers zijn van de- zelfde gegevens is standaardisatie een eerste vereiste. Er dienen organisatie- 37

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 39